Овозможете функција со кликнување со еден допир на тастатурата за Gnome

Површина за допир Гном

Понекогаш многу корисници на GNOME се наоѓаат во ужасна ситуација да не можат да ја конфигурираат тачпадот од центарот за конфигурација што ни го обезбедува ова работно работно опкружување.

За да се реши овој проблем:

 1. Ајде да пристапиме до терминалот.
 2. „Без пристап до корен“, ја ставаме следнава команда во терминалот:

gsettings set org.gnome.desktop.peripherals.touchpad tap-to-click true

Друг начин:

synclient TapButton1=1

Заклучок:

Во овој момент од животот, проблеми како овие не треба да се случуваат, околината треба да обезбеди графички кориснички интерфејс со цел да го конфигурира хардверот на нашиот компјутер. Постојат луѓе како моите родители, кои немаат идеја како да ги овозможат овие функции, и на крајот тие завршуваат со користење на системот на конкурентот.

Се збогувам, се надевам дека ти е корисно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристофер dijo

  Кога го имав тој проблем, го користев упатството
  https://wiki.archlinux.org/index.php/Touchpad_Synaptics

 2.   Винстон Монтањ dijo

  Одлични публикации

 3.   Seba dijo

  Го добивам во опциите за конфигурација на gnome.

  http://i.imgur.com/vbkqHzD.png

  1.    Раул П. dijo

   Во 2 од 3 лаптопи што ги имам го имам истиот проблем.

   1.    Плочка dijo

    Во алатката за измени на gnome, опцијата не се појавува? Мислам, јас навистина не забележав, но би сакал да знам дали може да се направи од таму (мислам така) и имаше и опција од истиот наутилус што ти дозволи да отвориш со клик, ќе го проверам и подоцна ќе ти одговорам дали беше така или дали беше со алатката за дотерување.

   2.    Плочка dijo

    ЛОЛ извини, погрешно прочитав. Дали може да биде проблем со возачот?

  2.    копротк dijo

   ТИ? верзија на гном? Можеби тоа е проблем на некоја посебна верзија.

   Со почит

 4.   Леополдо.мјр dijo

  Вие сте многу во право, семејството „linux“ треба, без оглед на дистрибуцијата што ја имаме, да има графички опции за луѓе кои не знаат како да ракуваат со терминалот. Пред некое време прочитав во еден блог дека „Linux е систем што се изучува“ мора да сториме се што е можно за да можат сите да го користат, доколку не прецртаат ќе одат на оној друг систем што не сакам име или запомнете.

 5.   артус dijo

  Ако опцијата не се појави на сликата што ја прикажувате, тоа се должи на проблем со возачите. Тоа не е проблем со Гном Шел.

  1.    Раул П. dijo

   Тоа е она што мислев.

 6.   aminамин-Самуил dijo

  Извинете, но ова НИКОГАШ не ми се случило, можеби затоа што ја користам Федора нуди 100% чист Гном

  Убеден сум дека тоа не се случува ниту во Убунту Гном, ниту во Дебијан.

  1.    копротк dijo

   Ова е одредена грешка, за некоја верзија и / или дистрибуција, бидејќи можам да потврдам дека во Funtoo тоа не се случи.

   Со почит

 7.   Грегорио Еспадас dijo

  Оваа функција ја имам уште во мојот Гном (3.16), користам тестирање на Дебијан » http://i.imgur.com/MpbmjVu.png

 8.   Тејлор dijo

  Одлично…!!!!
  Јас користам Arch и во моите опции за конфигурација ја немаше никаде таа опција ...
  Ви благодарам што ми послужи прекрасно .. !!!

 9.   Оскар dijo

  Тоа е мојот прв коментар во светот на Linux, решив да го инсталирам Ubuntu 16.04 откако целосно ги напуштив прозорците 8. Ви благодарам многу на Раул П за вашиот придонес, можев да овозможам кликнување на мојата тачпад со втората опција што ја поставивте синхенер Допрете Копче1 = 1. Ова ме одржува на „Linux“. Ви благодарам

 10.   onоната dijo

  Ви благодарам многу, втората команда ми служеше.

 11.   Андре dijo

  Многу оригадо лице, ајдуу многу

 12.   Уметност dijo

  Отворете терминал (или мени) и напишете: dconf-уредник (dconf уредник на шпански јазик). Кога ќе се отвори, одете на:> org> gnome> desktop> touchpad> [tap-to-click (true) активирајте го полето или полето десно од претходното мени]. Подготвени, можеме да го користиме кликнувањето со тачпадот. Јас го напишав на овој начин, така што секој корисник, без оглед колку е почетник, може да го разбере. Kубезно почитување кон сите корисници на слободен софтвер. Не заборавајте да донирате за кој било проект (која било сума е валидна> 5 ,;).
  Откако се мачев и читав еден ден, сам го најдов тоа, но кога објавив, открив дека неколку блогови што претходно не го даваа одговорот сега веќе го имаат или сличен одговор. Леле !!!… Можеби ќе го објавам за што вреди.

 13.   кикетехнологија dijo

  Ти благодарам многу. Ми беше многу корисно!
  Со почит