Овозможете кориснички root во Ubuntu

Оние од нас кои администрираат системи сакаат да го користат root корисникот, затоа што инсталирањето на судо на сервер не е нешто што сакам да го правам, затоа што дава можност (можност) да има повеќе корисници со административни привилегии на серверот

Проблемот е во тоа што кога ќе се вратиме дома и користиме дистрибуција како Ubuntu, root корисникот не е овозможен ... знаете, Canonical во нивниот обид да не го оштетат системот едноставно не ни дозволува да користиме root директно ... ¬_¬ ... Не знам момци, но ова малку ми личи на Виндоус хехе.

Како да овозможите root во Ubuntu

Оние кои сакаат да имаат овозможено root е едноставно, со 2 команди можеме да го сториме тоа.

sudo -i

Ова ќе ни овозможи пристап до root, се разбира, откако ќе ја ставиме лозинката на нашиот корисник.

sudo passwd root

Ова ќе ја смени лозинката на root корисникот и voila… можеме да притиснеме Ctrl + F1 и да го ставиме како root корисник и како лозинка таа што ја наведевме само.

Поврзана статија:
Дозволи и права во Linux

Како да го оневозможите root во Ubuntu

Со една команда ќе биде доволно да го оневозможите повторно:

sudo passwd -dl root

Крај!

Па, ништо повеќе да додадам, ова е навистина краток пост, се надевам дека ќе биде корисен за некого.

Уживајте!

btrfs
Поврзана статија:
Како да монтирате HDD или партиции преку терминал

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

25 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марко dijo

  Можете да го направите со една команда:

  sudo -u корен passwd

  ????

  1.    Норач dijo

   Почнувам во светот на Linux, инсталирав Ububtu 14.10 со корисникот luis и не можам да управувам со користење на root корисникот од корисникот luis, Ubuntu ме известува дека нема дозволи затоа што не се појавува во датотеката sudoers. Што можеш да направиш?
   Ви благодарам…

 2.   toñolocotelan_te dijo

  Колку добар совет, благодарам.
  Не разбирам зошто толку многу фрлаат кон Убунту, бидејќи Линукс е оној кој најдобро оди заедно со Федора; т.е. кој гледа кон иднината во светот на дистрибуција, кој работи на преносни системи, кој се развива во насока на до мобилни телефони, до системи за допир, кој ги отвора можностите што ги нуди Линукс и во областа на неспецијализирани корисници, на т.н. корисници на работна површина, итн? ... Па, Убунту. начинот во бизнисот и правилата на деловната активност се веќе напишани и без да мораат да преживеат, МОРА да се прилагодат на пазарот.
  Можеби ексцентричностите како Gentoo нема да исчезнат, во најмала рака, и дефинитивно серверите треба да останат во специјализирани раце, но обичниот корисник не дава кикирики ако Убунту изгледа како Виндоус или не, што му е важно, и добро е што е така, е тоа што кога ќе поврзете USB или кога ја конфигурирате вашата wifi-врска, итн., тоа работи за вас, период. И ова го нуди Ubuntu. Нема свод, нема дебијан, не оние што ги сакаат, но Ubuntu, Fedora и OpenSuse, оние што имаат корпорации позади, односно оние што се занимаваат со бизнис, истиот бизнис со Виндоус.

  1.    елав dijo

   Во кој момент е „фрлен“ Убунту? : /

  2.    Xavier dijo

   ... поврзете USB, конфигурирајте ја вашата wifi-врска, таа работи за вас и период ...

   Па тоа е проблемот, секој размислува без никаква основа во тоа што го зборува.

   На пример, дали некогаш сте користеле Debian?

   Затоа што сè што ќе кажете ми одговара совршено по зададената инсталација, без да треба да правам ништо.

   Со почит,
   Xavier

   1.    Висенте балестер dijo

    Без намалување на Debian, тоа не е исто како Ubuntu, инсталацијата сега е попријателска, но за напредни корисници, а не за почетници и ако треба да инсталирате меки многу пати, многу е тешко да ги конфигурирате за едноставна инсталација и во тоа Ubunto има предност Мислам дека и Дебијан и Гентос се многу добри дистрибуции, само што мора да имам малку знаење, ги користам Дебијан Мандрива, Фредора и можам да ве уверам дека Убунто или Мандрива се многу лесни за почетниците.

  3.    yo dijo

   Во право си човеку. Ако Линукс сака да ја преживее работната површина и сепак да има место во светот што доаѓа од мобилни телефони, подлошки итн., Тој треба да следи патеки како оние што ги следи Убунту. Се согласувам 100% со тебе… ..НО, мислам дека направи погрешен пост затоа што во овој авторот не фрла ништо кон Убунту (дури ни добри вибрации, затоа што сите знаеме дека КЗКГ ^ Гаара е археро во душата I. Мислам дека) 🙂

 3.   yoyo dijo

  Добри информации и добар придонес од @Marco

  Се цени.

 4.   Fosco_ dijo

  Иако информациите се точни, не ми изгледа соодветно да го активирам root корисникот во дистрибуциите како Ubuntu и дериватите што се дизајнирани така што root никогаш нема директен пристап до системот. Повеќето нарушувања на безбедноста и случајни непогоди се предизвикани од неправилна употреба на корисникот на коренот, па затоа подалеку од коренот е далеку од системот, толку подобро.

  Наместо тоа, посоодветно е да се користи „sudo“ за административни команди или „sudo -i“ ако ни треба континуирана административна сесија.

  1.    елав dijo

   Во право сте, ова мора да се користи со внимание, но не значи дека можеме да ги научиме луѓето како да го прават тоа. Ако донесат добра или лоша одлука, тоа зависи од сите. 😉

 5.   аиткиар dijo

  Отсекогаш користев нешто поедноставно:
  Судо Ш
  passwd

 6.   jvk85321 dijo

  Јас користам само

  sudo passwd

  И со тоа, root-лозинката е дефинирана во ubuntu и debian

  atte
  jvk85321

  1.    Orgоргицио dijo

   „Судо пасод“, заедно со „судо су“, се класика на класиците. Не може да биде побрзо и полесно

 7.   Кристијан dijo

  и сега
  [код] судо су [/ код]

 8.   Марио Гилермо Завала Силва dijo

  Сакав објавување, вклучувајќи ги и вашите коментари во врска со Win ...
  ПРА CHА!

 9.   Chaparral dijo

  Јас секогаш користам sudo -s кога сакам да се најавам како root.
  Знам дека не треба да пристапувате како root, но има моменти кога нема друг избор.

  Не би повредило туторијал во врска со ова да се разјаснат позициите.

 10.   ермак dijo

  Благодариме, успеа

 11.   Суан dijo

  Ви благодарам, посакувам сите објаснувања да беа толку кратки xd.

 12.   Едгар dijo

  Сакам да отворам програма и ме замолува да бидам root корисник
  Што треба да направам

 13.   Раики dijo

  Како започнувате нов толкувач на коренот?

 14.   Андрес Едуардо Гарсија Маркез dijo

  Ве молиме, додадете како да го одобрите тоа во отворено ssh

 15.   Miller dijo

  одлична компанија

 16.   Роберт dijo

  благодарам за придонесот, многу ми помогна

 17.   oliver dijo

  едноставна ... ако знаеш. Ви благодарам

 18.   Мачука dijo

  кога ќе ми каже да ја ставам лозинката не ме остава да пишувам, што да правам ????