Локално складиште CentOS 7 (огледало)

Ако е така, тука ви донесувам како да направите огледало на CentOS 7. Кои се придобивките од ова? Меѓу нив, заштедувате ширина на Интернет, чувате локална копија од вашите складишта со кои преземањата и инсталациите се многу побрзи, а главната од сите е многу корисна како сервер за ажурирање ако имате 10 сервери или 1000 работни станици со CentOS мислам дека ова е вашата најдобра опција затоа што можете да понудите услуга за брзо ажурирање и со брзината на вашата LAN-мрежа.

Сега, можете да го направите огледалото на околу 10 начини, но ќе ви кажам оној што според мене е најбрз и најудобен, добро вашето огледало можете да го направите во која било дистрибуција што поддржува rsync. Јесиииии! кој било, можете да го прочитате само делот rsync, да направите локално складиште за centOS на ubuntu, debian, fedora, redhat, slackware, сите тие поддржуваат rsync

rsync е бесплатна апликација за системи од типот на Уникс и Мајкрософт Виндоус која нуди ефикасно пренесување на инкрементални податоци, што исто така работи со компресирани и шифрирани податоци. Користејќи Делта техника за кодирање, ви овозможува да синхронизирате датотеки и директориуми помеѓу две машини на мрежа или помеѓу две локации на иста машина, минимизирајќи го обемот на пренесените податоци.

Ние продолжуваме да инсталираме rsync
# yum install rsync

Откако ќе се инсталира, треба само да погледнете во списокот на Огледала на CentOS некое огледало во близина на вашиот локалитет што работи со rsync (тоа е шеста колона) Локација на Рсинк

Направете папка каде што можете да го поставите складиштето, јас направив само огледало на CentOS 7, комплетно со isos и сите достапни папки, кои зафатија 38 GB, па земете предвид ако сакате да направите делумно огледало на други верзии на centOS или целосно огледало. Колку простор ќе заземе? Тоа е нешто што треба да го оцените.

# mkdir -p /home/repo/CentOS/7

Складиштето ги има сите овие папки:

 • атомски
 • центосплус
 • облак
 • cr
 • статисти
 • брза трака
 • изос
 • os
 • скало
 • складирање
 • надградби
 • доблест

rsync работи како што следува:

# rsync --delete-excluded --exclude "local" --exclude "isos" --exclude "*.iso"

 • Со бришење ознака - исклучена и - исклучување, можете да ги игнорирате папките или датотеките, на пример, папката ISO или .iso датотеките, многу лесно, нели?

# rsync -aqzH --delete msync.centos.org::CentOS /path/to/local/mirror/root

 • Со опција -Избриши, ќе ги избрише датотеките што повеќе не постојат во изворот.
 • -a архивирање и чување
 • -q тивок режим, ги потиснува пораките без грешки
 • -z компресирај ги податоците за време на преносот
 • -H чувајте ги тврдите врски, ако сакате, јас исто така ќе ја препорачав опцијата -l да држи линкови

Како го направив тоа? едноставно како ова:

# rsync -avzqlH --delete --delay-updates rsync://ftp.osuosl.org/centos/7/ /home/repo/CentOS/7

Не брзај, и ќе објаснам зошто го направив тоа така.

 • –Доцни ажурирања Ставете ги сите ажурирани датотеки на крајот од целото преземање, дали ме разбирате? Односно, тој не ажурира секој пат кога презема нова датотека, туку напротив, ако имаше 100 нови датотеки, по завршувањето на 100-те нови датотеки, rsync ги место на место
 • rsync: //ftp.osuosl.org/centos/7/ затоа што сакам да направам само CentOS 7
 • / var / www / html / repo / CentOS / 7 каде што ќе ги ставам сите мои датотеки што ги копирав од изворот.

Не е потребно, но го препорачувам пакетот креаререпо, едноставно она што го прави е да му ја даде карактеристиката http и да создаде индекс за вашето складиште

# yum install createrepo

Потоа само извршете ја командата покажувајќи кон вашето складиште

# createrepo /home/repo/CentOS/7

Откако ќе завршите, мора да го споделите на некој начин, јас секогаш користам http сервер, продолжувајќи со CentOS 7, можете да инсталирате основен веб-сервер на следниов начин (користете httpd, не е apache)

# yum group install -y "Basic Web Server

Создадете симболична врска од вистинската страница на складиштето до папката "www"

# ln -s /home/repo /var/www/html/repo

Ние создаваме папки достапни за страници и за веб-страници
# mkdir /etc/httpd/sites-available
# mkdir /etc/httpd/sites-enabled

Ние ја уредуваме датотеката httpd.conf за да ги додадеме сите наши активни веб-страници со активни страници

# vi /etc/httpd/conf/httpd.conf

Додадете ја оваа линија до крајот на датотеката
Вклучете Опции овозможени страници / *. Конф

Ние ја креираме и уредуваме нашата веб-страница

# vi /etc/httpd/sites-available/repocentos.conf


Име на сервер repocentos.com
# СерверАлиас пример.com
DocumentRoot / var / www / html / repo / CentOS /
ErrorLog /var/log/httpd/error.log
CustomLog /var/log/httpd/requests.log комбинирано

Ние ја активираме нашата страница со создавање симболична врска

# ln -s /etc/httpd/sites-available/repocentos.conf  /etc/httpd/sites-enabled/repocentos.conf

Ние ги менуваме сопственикот и групата датотеки и папки за apache

# chown apache. www/ -R

Ние ја извршуваме следнава команда, така што веб-серверот започнува од моментот кога ја вклучивме машината

# systemctl enable httpd.service

Ние го рестартираме веб-серверот со следнава команда

# systemctl restart httpd

Како можеме да го користиме?

Создадете датотека во /etc/yum.repos.d/local.repo и залепете ги следниве редови:

[os] име = господар - основна основа = http: //IP или УРЛ/ repo / CentOS / $ releasever / os / $ basearch / gpgcheck = 1 gpgkey = датотека: /// etc / pki / rpm-gpg / RPM-GPG-KEY-CentOS-7 [надградби] име = господар - ажурирања baseurl = http: //IP или УРЛ/ repo / CentOS / $ releasever / updates / $ basearch / gpgcheck = 1 gpgkey = датотека: /// etc / pki / rpm-gpg / RPM-GPG-KEY-CentOS-7 [додатоци] име = господар - Дополнителни основи = http: //IP или УРЛ/ repo / CentOS / $ releasever / extras / $ basearch / gpgcheck = 1 gpgkey = датотека: /// etc / pki / rpm-gpg / RPM-GPG-KEY-CentOS-7 [centosplus] name = master - CentosPlus baseurl = http: //IP или УРЛ/ репо / CentOS / $ releasever / centosplus / $ basearch / gpgcheck = 1 gpgkey = датотека: /// etc / pki / rpm-gpg / RPM-GPG-KEY-CentOS-7

Ние ги освежуваме складиштата со:
# yum clean all

# yum repolist all

# yum update

Па тоа е тоа за овој пат. Како и секогаш, запомнете внимателно да го следите мојот пост и оваа веб-страница. Коментирајте и така сите го споделуваме нашето знаење, до следниот пат !!!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елендилнарсил dijo

  Дали Centos е погоден за употреба на десктоп компјутер на краен корисник? Или, тоа е губење ресурси? Го тестирав преку Live-usb и навистина ми се допадна.

  1.    БродиДале dijo

   Тој е многу стабилен, навистина е добра опција. Ви благодариме за вашиот коментар

  2.    HO2Gi dijo

   Почитуван elendilnarsil, користете ја Fedora како краен корисник со центо, мора многу да работите и тоа е многу стабилен сервер.

 2.   Гонзало Мартинез dijo

  Енергијата може. Но, не е многу наменет за работната површина на нормалните корисници.

  Немојте да се изненадите ако Wi-Fi или некој нуркач од веб-камера не знам, (бидејќи вклучува возачи повеќе од ништо тешко на серверот), дека во репото нема пакет што не знам, кодеци, канцеларија автоматизација , или нешто слично, или дека пакувањата се стари (но стабилни како железо)

  1.    БродиДале dijo

   Не се согласувам со вас, постојат официјални складишта ориентирани кон оваа цел, како што се epel и nux https://wiki.centos.org/TipsAndTricks/MultimediaOnCentOS7

 3.   Гонзало Мартинез dijo

  Одење на статијата, одлично !!

  Кога имате голем број компјутери со Линукс, инсталациите стануваат многу побрзи и попрактични.

  1.    БродиДале dijo

   така е, благодарам за коментарот

 4.   Алексманафан dijo

  Здраво колега, дали можам да го откажам и продолжам со преземањето на репо? продолжи таму каде што заминав?
  Благодарам

 5.   Луис dijo

  несомнено пријател, бидејќи го трошам репо-то преку http, т.е. видете ја структурата на репото од httpd
  http://172.16.1.9 Ја добивам страницата за апаши, но сакам да ставам http://172.16.1.9/??? за да ја видите структурата преку http.

  благодарение

 6.   Однамра dijo

  Треба да поставам прашање за сомнежи што се појавија ...
  rsync -avzqlH - избришете - одложувања-ажурирања rsync:. Дури и таму е ок, но не мора да ставам каде подоцна ќе се копира?
  На пример: rsync -avzqlH - избришете - одложувања-ажурирања rsync:. / run / media / miuser / Data / repository / centos7 / 7 /

 7.   Даниел Моралес dijo

  Почитувано добро попладне

  Барајќи информации на Интернет, го добив овој интересен прирачник што го напишавте, Честитки за тоа. Моето прашање се поставува затоа што сакам да создадам Mirror со неколку дистрибуции на Linux, Centos, OracleLinux, Debian, сите со нивните најнови верзии што ги инсталирав во компанијата. Но, како можам да направам истиот огледален сервер да складира неколку дистрибуции и верзии? Треба ли да создадам друга папка со името на дистрибуциите и така натаму? Овие складишта се ажурираат автоматски или треба да извршувам команда толку често? Внимавајте на вашите коментари. Среќен ден