Хаику ОС: работна површина

Хаику ОС сега со подобрени драјвери и GCC 8

Хаику ОС е оперативен систем со отворен извор лиценциран под МИТ и достапен за различни платформи како x86, ППЦ, АРМ и МИПС. Напишано е во оперативниот систем Хаику, излегува со ажурирања на драјверите и исто така со нови верзии на пакетите што доаѓаат стандардно, како GCC 8.

Од каде потекнува UNIX?

Поздрав до сите ... овие недели доста се забавував читајќи неколку книги за програмирање, вистината е дека најдобрите ...

Што навистина значи „хакер“

„Хакер“ е прилично добро познат термин денес, но не мора да е добро разбран, во овој напис ќе откриеме некои од неговите мистерии.

Нашиот прв месец заедно :)

Ова е мала прослава на нашиот прв месец на блогирање, беше прекрасно искуство за мене и се надевам дека ќе продолжи да биде.

FirefoxOS е мртов? Да живее FirefoxOS?

FirefoxOS е оперативниот систем што Mozilla го лансираше за мобилни уреди и во овој момент се прашуваме, дали го имаше очекуваниот успех?

GMail & Inbox: Што значи тоа за Android

Дали знаете што е Inbox и што го прави различен од GMail? ... дали сте корисник на Android и сте iousубопитни за тоа? Овде објаснуваме на оваа тема.

OpenKM, управување со документи за вас

 OpenKM е веб-апликација, дизајнирана за администрација и управување со документи, која се карактеризира со развој на нејзината функционалност ...

Кои се Bitcoins?

Што е Bitcoin? Биткоинот е систем на плаќање или вид на електронска валута, кој се карактеризира со не ...

Сликата е преземена од

Кој победи LibreOffice vs MS Office?

Во овој пост не треба да се прави споредба како таква и уште помалку да се поттикнува војна помеѓу апартманите ...

Понуда на GNUTransfer VPS

Пред само 2 месеци ви кажавме за истражување спроведено од GNUTransfer, истражување кое имаше за цел да го открие мислењето ...

systemd

Демистифицирање на системотD

systemd, славната личност во светот на Linux која во моментов генерира повеќе полемики од еболата, дали е толку лошо како што велат или е полошо? Тука разјаснуваме неколку работи.

KDE 4.13, Непомук и Балу

Па, овој пат ќе ме видите како правам псевдоинформативен пост, станува збор за KDE 4.13, Baloo и Nepomuk (да не објаснам ...

SEO и веб-позиционирање? SEO + Linux

SEO, акроним на англиски јазик што значи позиционирање на веб-страница во веб-пребарувачи. Исто така се нарекува позиционирање ...

Шанса или копија?

Бев кај Барбер пред неколку дена и додека чекав да дојде мојот ред, започнав да читам неколку Списанија ...

Од Android.net: Роден е нов проект

И покрај фактот дека некои наши читатели ни предложија да создадеме единствен домен за решавање на проблемите со системите ...

Резиме на лиценцата за GNU v3

CLA, канонски и исклучоци.

Неодамна Метју Гарет направи интересна статија во која ги објасни договорите за лиценца на даночните обврзници, што ги состави Muktware.

Од FirefoxOS: Роден е нов проект

Сакаме со големо задоволство да објавиме дека решивме да создадеме нов проект за покривање на новиот Оперативен систем за ...

Анки + Фајрфокс = Анкифокс

Па, добро ... толку долго необјавено. Причината? Неколку дена работев на еден стар проект што го правев ...

Дали е Arch Linux за мене?

GNU / Linux е свет полн со можности, имаме толку многу дистрибуции што на крајот никогаш не знаете што да изберете, тука се Debian, Arch, ...

[Мислење]: FirefoxOS и ZTE Open

Како што ветив, денес ви го донесувам мојот преглед за мојот ZTE Open и FirefoxOS, и повеќе од Преглед, мојот ...

Среќен роденден Сенди

Ден како денес, пред неколку години, се роди едно од единствените чудаци што некогаш сум ги сретнал во животот ...

Викикниги - за што?

Сигурно се отворате прашувајќи се за што да го користите? Или не сте ни знаеле дека постои. Викилиброс (АКА ВикиКниги) е сестрински проект

[ХУМОР] Canonical, Canonipple, Microsoftnical

Вторник, 12 ноември 2013 година Последно ажурирање: 5:24 часот ЕТ Информации за протекувањето на новите канонски канонски услуги

Пареа-ОС

SteamOS и иднината на Linux

Претходна објава ја споделуваше веста дека Valve развива оперативен систем за својата идна конзола Steam Machine, и ...

Што би бил Linux без Ubuntu?

Вчера наидов на една многу интересна статија за Фосфорс со наслов Дали би било катастрофа ако Убунту престане да

Одржување

Дали ми треба хостинг на VPS?

Бидејќи многумина веќе го познаваат FromLinux веќе 2 месеци на серверите GnuTransfer.com, поточно нашите услуги се дистрибуираат во 2 VPS.

Линукс не е религија

Кога и да влеземе во дебатата, заедницата за Линукс е поделена во многу аспекти, еден од нив и не помалку ...

Збогум ГНОМ: Здраво KDE.

Поздрав до сите. Денес дојдов да ви кажам дека повеќе не сум во работната околина на GNOME 3.4 и доаѓам ...

Моето искуство со Riseup.net

Замислувам дека некои од вас можеби веќе ја познаваат услугата Riseup.net.Riseup е во основа мрежа на услуги ориентирани кон активизам каде ...

Ubuntu Edge: Успех или неуспех?

Веќе неколку недели зборуваат за Ubuntu Edge, мобилниот телефон што Canonical има намера да го произведе со заработените пари ...

Со AMD повторно се сретнавме

Кога помислив дека повеќе не можам да погодам дно, по продажбата на мојата сакана Нвидија, решив да ја продадам мојата сакана ...

Назад кон Linux ... со Funtoo!

  Неколку проблеми во животот ме натераа да ја продадам мојата графика NVidia и повторно да го инсталирам OS X me ...

Слобода на избор

Здраво пријатели!. Е ја коментирав статијата „Конфузија на моќта да се избере“, но претпочитам да напишам пост, затоа што сметам ...

Конфузија на моќта да се избере

Слобода: способност на човечките суштества да дејствуваат според сопствената волја. Интересно е да се види како, без оглед на годините, секоја ...

Работите да се променат

Soonе се вратам наскоро ... Поминав нешто повеќе од еден месец по ред, откако по дискусијата со Ubuntuneros на страницата, ...

Среќен роденден Елав

Денес е роденден на колега, партнер, пријател многу драг на сите нас, елав (ака ел балвито).

Слободен софтвер во Перу

Поздрав до сите повторно. Овој пат дојдов да ја коментирам важноста на слободниот софтвер во Перу, ...

На фотографии: FLISOL 2013

Како што многумина од вас ќе знаат, на 27 април се одржа Латиноамериканскиот фестивал за инсталација на слободен софтвер (FLISOL), a

Од Линукс .. збогум, душо

Беше убаво додека траеше. Приказни за loveубов и омраза го приложуваат моето искуство со овој блог од истиот ден ...

Работи од нашиот Форум

Не е сè што е технологија, технички написи или лична рефлексија и иако генерално сè е поврзано и оди ...

Дизајн на блогот за новата година

Иако може да изгледа поинаку, во FromLinux ние никогаш не стоиме во место. Ние секогаш бараме начин да иновираме за да ја смениме рутината ...

5 одлични позадини за Debian

И продолжувам да оставам позадини ... овој пат 5 добри позадини на Дебијан: И, ова се. Следниот пат тие ќе бидат ...

Среќен роденден КЗКГ ^ Гаара

Денес на нашиот блог го славиме роденденот на многу драга личност, мојот пријател / партнер / колега и администратор на ...

8 позадини од и за FreeBSD

Па, вчера тие беа тапети за Gentoo, а денес се тапети за FreeBSD 😀 Ништо што се надевам дека ќе им угоди на неколку……

Гумен пикаст пилиндер

Па ... ух ... да, тоа е чуден наслов, но сметав дека е интересен и, всушност, ми одговараше. Се случува да ...

Збогум Мајкрософт

Долго време читав коментари за „омраза“ кон „Мајкрософт“ и „Епл“, секој давајќи ја својата причина, - нивниот систем е ...

Тестирање на духотBSD

Како е за тоа? Нормално е дека кога некој започнува со ГНУ / Линукс, страда од верзијатис, има и такви кои не го прават тоа. Јас

[ESP] Убунчу 06. Надградба

Па, поминаа скоро 100 дена откако не објавив ништо ново од Убунчу, тоа е тоа помеѓу едно и друго ... само ...

Андроид 4.0 x86

Објавен Android x86 4.0 RC2

Бев пред спиење и се сетив на постоењето на Android x86, проект што веќе го знам ...

LogoDesdelinux

Надминавме еден милион посети!

Повеќе не се сеќавам пред колку време станав член на персоналот во DesdeLinux, се сеќавам да, дека дојдов на страницата барајќи ...

На себичноста и ФОСС

Напис инспириран од статијата на Свапнил Бартија во списанието Муктвер. http://www.muktware.com/3695/linux-and-foss-are-extremely- selfish-its-ok-be- selfish «Секоја добра работа започнува кога инвеститорот ...

Линукс за кукли.

Linux за Doomies е презентација на која работам за проект што ние момците го спроведуваме во мојот град ...

Во одржување

Јас земам годишна пауза

Поздрав до сите читатели на FromLinux. Го пишувам овој пост за да ви кажам дека во следните 2 недели ќе бидам ...