MySQL до Марија ДБ: Водич за брза миграција за Debian

Кога производот што работи и се исплати, а тоа е со отворен извор, падне во рацете на компанија чија цел не е никој друг, освен да заработува повеќе и повеќе пари, светот трепери.

Тоа веќе се случи со ОпенОфис во тоа време и сега е на ред MySQL,. Имајќи да Oracle зад никој не знае што може да се случи и добро е да се знае дека постојат алтернативи и конкретно најдобрите од сите Марија Д.Б..

Цитирање на Википедија:

MariaDB е систем за управување со базата на податоци изведен од MySQL, со Лиценца GPL. Развиен е од Мајкл Видениус (основач на MySQL,) и заедницата на развивачи слободен софтвер. Внесете две мотори за складирање нов, еден наречен Арија -што заменува со предности MyISAM- и друг повик XtraDB -замена InnoDB. Има висока компатибилност со MySQL бидејќи ги има истите команди, интерфејси, API и библиотеки, а целта му е да може директно да менува еден сервер за друг.

Значи, без понатамошно разочарување, да видиме како да одиме од MySQL, a Марија Д.Б..

Важно е да се знае дека за ова да работи 100%, ние мора да ја имаме истата верзија на MySQL (5.5) и Maria DB (5.5)

Мигрирање од MySQL во Марија ДБ

Овој процес не може да се направи врел. Со други зборови, ние мора да застанеме за момент на нашите услуги и процеси што се извршуваат MySQL,.

# сервис стоп апачи2 # сервис стоп нгинкс # сервис стоп мискл

Во овој случај ги запираме Apache или NGinx во зависност од тоа кој го користиме, и секако запираме и MySQL.

Подоцна правиме бекап на нашата база на податоци MySQL:

# mysqldump -u root -p --all-databases > mysqlbackup.sql

И ги отстрануваме сите пакети поврзани со MySQL:

# aptitude remove mysql-server-core-5.5 mysql-server-5.5 mysql-server mysql-common mysql-client-5.5 libmysqlclient18

Сега треба да ја инсталираме Maria DB. За жал, сè уште го нема во складиштата на Дебијан, но можеме да го инсталираме користејќи свои складишта. За други дистрибуции, можете да ја видите упатства тука.

Ние го додаваме следново во нашата датотека /etc/sources.list:

# Список на складишта MariaDB 5.5 - создаден 2013-08-02 13:48 UTC # http://mariadb.org/mariadb/repositories/ deb http://ftp.osuosl.org/pub/mariadb/repo/5.5/debian отежнато дишење главна deb-src http://ftp.osuosl.org/pub/mariadb/repo/5.5/debian главна глава

Потоа ја ажурираме и инсталираме Maria DB:

ажурирање на способноста на судо sudo apt-get инсталирај mariadb-сервер

Ја започнуваме Марија ДБ (ако не го стори тоа автоматски) и проверуваме дали работи:

# mysql -u root -p -Be 'прикажи бази на податоци' Внесете лозинка:

Некои поставки значително се променија помеѓу MySQL и MariaDB, но со нив е многу лесно да се работи. Скоро сè што се промени има врска со механизмите што се заменети, на пример, репликација. Треба да ги копираме опциите за оптимизација на перформансите што ги имавме во датотеката my.cnf de MySQL,, и преобрази го остатокот со рака.

На пример, овие податоци:

адреса за врзување = 127.0.0.1 max_connections = 10 connect_timeout = 30 wait_timeout = 600 max_allowed_packet = 16M thread_cache_size = 256 OR sort = 16M bulk_insert_buffer_size = 16M tmp_table_size = 64M max_heap_table_size = 64M

Ги правиме потребните промени и ја рестартираме Марија ДБ.

# сервис mysql рестартира Запирање на серверот за бази на податоци MariaDB: mysqld. Стартувајќи сервер за бази на податоци MariaDB: mysqld. . . Проверка на корумпирани, не чисто затворени и ажурирање на табели што им требаат. # Mysql -u root -p -Be 'прикажи бази на податоци' Внесете лозинка:

Да, Марија Д.Б. задржете го истото име на mysql за да ја рестартирате услугата, со цел да се одржи подобра компатибилност. Ако сè е во ред, тогаш ги започнуваме останатите услуги:

# сервис apache2 почеток # услуга nginx почеток

И подготвени. Ако сакаме да се вратиме (што не препорачувам), треба само да трчаме:

# услуга mysql stop # apt-get remove mariadb-server-5.5 mariadb-common mariadb-client-5.5 libmariadbclient18 # apt-get install mysql-server

Извор: Написот е превземен и модифициран од Започни Линукс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Маурициус dijo

  Бидејќи недостасува товарот од резервната копија на базата на податоци.

  1.    елав dijo

   Мислам дека не мора, но благодарам за појаснувањето. Ние направивме резервна копија во случај да не успее тековната база на податоци, бидејќи ми се чини дека и двајцата користат иста ДБ. Haveе морам да прочитам повеќе на оваа тема.

 2.   Озкар dijo

  Fedora 19 веќе стандардно доаѓа со Марија, но ниту краток, ниту мрзлив, ги мигрирав своите веб-апликации во PostgreSQL, бидејќи MySQL не погоди со рогови, се надевам дека PostgreSQL ќе остане верен најмалку 2-3 години.

  1.    елав dijo

   ArchLinux исто така ја вклучува и Марија ДБ

   1.    Озкар dijo

    Имаш Arch порок ... Дури и јас имам слаби заби и сакам да го користам повторно ... но јас сум мрзлива. 😀

 3.   3тријаго dijo

  Гледам тренд на системи, вклучувајќи поддршка за MariaDB и според она што го прочитав се чини дека е на ниво на MySQL, па дури и го надминува во некои аспекти, но моето прашање е: фактот дека сега Oracle стои зад MySQL да мигрира и па, патем, напуштање на проверено време и милион употреба bd менаџер?

  1.    елав dijo

   Во право си. Само да кажете Oracle е доволна причина да останете без MySQL. Исто така, Марија ДБ е вилушка на MySQL што ја одржуваат креаторот на MySQL и Заедницата. Не знам за вас, но барем тоа ми дава голема сигурност. И, ако на тоа додадеме дека компатибилноста е многу добра, затоа што мислам дека нема изговори да се префрлиме на Марија ДБ.

   ????

   1.    елиотим3000 dijo

    И затоа одбивам да инсталирам Java на мојот Debian. Јас тешко го користам OpenJDK со IcedTea и работи чуда, и подобро од Јава.

   2.    3тријаго dijo

    Па, човеку, сигурен сум дека мора да ги имаш своите причини да го мразиш Oracle (мириса на оние што те тераат да ги мразиш Microsoft, Apple, па дури и Google), но бидејќи Oracle не ми направи ништо ... ќе ви даде SPARC за роденденот XD

    1.    елиотим3000 dijo

     Се однесува на нивото на софтвер, а не на хардверско ниво.

     1.    3тријаго dijo

      Не, ако сакаме да мразиме, мразиме сè, не е кул таа половина мерка ... хехехехехе

     2.    елав dijo

      xDDD

 4.   st0rmt4il dijo

  Благодарам елав, патем, дали е препорачливо да ги имате и веб-серверите и да започнувате истовремено?

  Честитки!

  1.    елав dijo

   Некои луѓе го користат Apache како веб сервер и NGnix како прокси за веб-барања. Сосема неред. На пример, кога користите Node.js, кој користи порта од задната страна, која никој не ја користи, а можеби и вашиот интернет провајдер ја блокира 😀

 5.   елиотим3000 dijo

  Добар учител за миграција. Исто така, Slackware одамна мигрираше во MariaDB за да избегне понатамошно мешање со MySQL.

  Веднаш штом ќе се најде на безбедносното репо на Debian, ќе го објавам тоа што е можно побрзо. Сега за сега го составувам моето упатство за инсталирање / конфигурирање / прилагодување на Slackware.

 6.   јлбаена dijo

  Но, дали kde сепак зависи од mysql (од дебијан) или со оваа миграција веќе не е потребно?

 7.   брунокасио dijo

  Значи, од она што го разбрав, секоја апликација конфигурирана со mysql нема да мора да конфигурира ништо од тоа? Само инсталирајте MariaDB (и деинсталирајте го mysql) и чувајте ги имињата како што треба да работи mysql?

  Во однос на перформансите, се споменуваат промените на моторот.
  Дали тие настапуваат извонредно со старите MylSam и InnoDB?

  Некој извршил какви било метрики?

   1.    брунокасио dijo

    Разбрав хаха, благодарам!

 8.   helena_ryuu dijo

  Благодарам многу! сега ако ми е јасно; Д.

 9.   Xavier dijo

  Не можам да поставам лозинка за корисникот на „root“ на MariaDB

  Occurred Се појави грешка при поставувањето на лозинката за MariaDB
  │ административен корисник. Ова можеби се случило бидејќи сметката веќе │
  │ има лозинка или поради проблем во комуникацијата со MariaDB
  . Сервер. │

  After По инсталацијата на пакетот, треба да ја проверите лозинката на сметката. │

  │ Ве молиме, прочитајте ја датотеката /usr/share/doc/mariadb-server-10.1/README.Debian
  │ за повеќе информации.

  1.    Xavier dijo

   Ги деинсталирав пакетите mariadb maridb-сервер
   Јас го отстранив директориумот / var / lib / mysql.
   3 Повторно инсталирајте ги пакетите на серверот Mariadb, Mariadb.
   systemct start mariadb; systemctl овозможи mariadb (проблемот е решен).