Ознаката на LinuxBlogger: Инсталирање на пост на Linux од FromLinux

Ознаката на LinuxBlogger: Инсталирање на пост на Linux од FromLinux

Ознаката на LinuxBlogger: Инсталирање на пост на Linux од FromLinux

Пред нешто повеќе од една година, а потоа и пред речиси 5 месеци, овде на Од Линуx, го објавивме нашиот првиот и вториот почит на Linux, како скромен придонес и мала поддршка, за сите оние креатори на содржини за линукс на YouTube, што е, на Linux tubers.

Оттогаш, со големо задоволство забележавме дека на Заедница на LinuxTubers што зборуваат шпански порасна многу, и е многу поактивни и обединети, затоа што подобро се познаваат и повеќе соработуваат меѓу себе. Иако, одвреме-навреме и тие се расправаат и се караат по малку, како „типични“ линуксери Што се тие.

LinuxTubers 2022: Најпознатите и најинтересните Јутјубери на Линукс

LinuxTubers 2022: Најпознатите и најинтересните Јутјубери на Линукс

И, пред да ја започнете денешната тема поврзана со „ТАГОТ на LinuxBlogger“ за мене, Linux Post Install од FromLinux, ќе го оставиме следново поврзани записи за подоцнежно читање:

LinuxTubers 2022: Најпознатите и најинтересните Јутјубери на Линукс
Поврзана статија:
LinuxTubers 2022: Најпознатите и најинтересните Јутјубери на Линукс

Хиспано-американски Linuxero почит: од блогери до блогери
Поврзана статија:
Хиспано-американски Linuxero почит: од блогери до блогери

TAG на LinuxBlogger во FromLinux

TAG на LinuxBlogger во FromLinux

За LinuxBlogger TAG

Добар пример за она што беше претходно споменато за Најпопуларни LinuxTubers кои зборуваат шпански, се тековната видео серија на YouTube кои објавуваат, се јавиле На LinuxTuber TAG.

Серија видеа, каде ни кажуваат преку а серија прашања, за неговата живот, знаење, анегдоти и впечатоци поврзани со Светот на ГНУ / Линукс. и дека завршуваат, поканува други LinuxTubers да продолжи со предизвикот.

И, иако лично, не сум LinuxTuber, решив да му пристапам на предизвикот од перспектива на LinuxBloggers. Па еве го оставам ова „ТАГОТ на LinuxBlogger“ за мене, Linux Post Install од FromLinux.

Кој е Linux Post Install од DesdeLinux?

Кој е Linux Post Install од DesdeLinux?

На 10 најрелевантни точки за мене и мојот однос со Од Линукс звук:

 1. Вистинско име: Џозеф Алберт.
 2. Години: 46.
 3. Земја на потекло: Венецуела.
 4. Професија: Инжинер по информатика.
 5. Лична веб-страница: Проект Тик Так.
 6. Година на почеток на користење на GNU/Linux: 2006.
 7. Дистрибуциите на GNU/Linux се користат со текот на времето: Knoppix, OpenSuse, Ubuntu, Debian и MX.
 8. Датум на почеток како Content Writer во DesdeLinux: јануари 2016 година.
 9. Број на статии напишани во FromLinux: Повеќе од 700.
 10. Професионална обука поврзана со Linux: Интегрирана Линукс администрација – Ниво I во 2014 година, Сертифициран Линукс оператор (CLO) во 2014 година и Сертифициран Линукс Администратор (CLA) во 2015 година.

10-те прашања на ТАГ

10-те прашања на ТАГ

Што ве инспирира да креирате Линукс содржина?

Од многу млада возраст сакав да читам и пишувам, да учам и да поучувам. Пред сè, што има директно врска со информатиката и компјутерите, компјутерите и нивните оперативни системи, особено GNU/Linux, како и Слободниот софтвер и отворен код. Следствено, уште од младоста, и на различни веб-локации, генерирав и споделував технолошка содржина за Linux и не-Linux. Така, придонесувајќи го моето мало зрно песок во корист на ова поле и неговата голема светска заедница, учење и предавање, преку практични и корисни написи, технички и информативни.

Како ја промовиравте употребата на GNU/Linux?

Прво пишување написи, водичи, упатства и прирачници, како онлајн за пошироката јавност, како и за организациите каде што сум работел. Што вклучува и обука (обука) за технички персонал. Исто така, создадов неколку мали GUI/CLI апликации за GNU/Linux со помош на Bash Shell. И во моментов, го споделувам мојот сопствен Linux Respin наречен MilagrOS, со целата заедница на Linux до која имам пристап.

Кој GNU/Linux Distro ви се допаѓа најмногу?

Јас бев корисник на Линукс кој користел неколку Distros во својот живот, но во однос на серверите и десктоп компјутерите скоро секогаш користев Debian и Ubuntu, додека моментално користам само MX Linux. Затоа што досега најмногу ми се допадна, бидејќи ефикасно ги задоволува моите потреби за ИТ на мојот моментален хардвер, притоа овозможувајќи ми да заштедам многу часови/труд.

Каква добра меморија имате поврзана со GNU/Linux?

За 15 години, овие беа многу, и лично и професионално, мојата социјална средина во основа се врти околу употребата и промоцијата на GNU/Linux. Затоа, морав да учествувам и да комуницирам со многу луѓе, познати и непознати, и онлајн и лично. И следствено, имаше многу убави спомени од таа интензивна прошетка. Но, во основа до ден-денес, моите најдобри спомени потекнуваат од моето секојдневно споделување со други Линуксери, како на мојот сопствен Telegram канал, така и на трети страни.

5 програми кои во денешно време не можат да недостасуваат во GNU/Linux Distro?

 1. LibreOffice
 2. Firefox
 3. GIMP
 4. Продавница за софтвер со поддршка за Flatpak, Snap и AppImage, како софтверот GNOME.
 5. Добар менаџер за одржување и оптимизација, како Stacer и Bleachbit.

А за оние кои ги гледаат како суштински, корисни или забавни, следново 10 апликации: Шишиња, Flatseal, PortWine, Steam, VirtualBox, RustDesk, Telegram, Scrcpy, Conky Manager и Compiz Fusion.

Кога би можеле да промените нешто за општо добро на заедницата, што би било тоа?

Повеќе од промена, тоа би се зголемувало. Односно, тоа би го зголемило духот на соработка меѓу сите, бидејќи повеќето се само корисници на GNU/Linux Distros. И потребни се повеќе корисници, производители на содржини и развивачи на апликации и други кои придонесуваат со повеќе ресурси, преку донации или плаќање на бесплатни и отворени апликации, но не и бесплатни.

Кои топ 10 канали на LinuxTubers што зборуваат шпански ги препорачувате да ги научите?

 1. Проект на Карла
 2. Салморехо Гик
 3. Зафатен
 4. Од Windows до Linux
 5. Ни се допаѓа Linux
 6. Затиел
 7. Пештерата на последниот змеј Последниот змеј
 8. Drivemeca
 9. Луд по Linux
 10. ЈАД Патка

Освен GNU/Linux, која друга ИТ содржина сакате да произведувате и консумирате?

За производство на содржини поврзани со допаѓања:

 • Blockchain и DeFi технологија.
 • Оперативниот систем Андроид и неговите апликации.
 • Користење и решавање на проблеми во социјалните мрежи

За да консумирам, ми се допаѓа содржината поврзана со:

 • Астрономија.
 • Аеронаутика.
 • Квантна физика.

Која смешна анегдота, поврзана со GNU/Linux, можеш да ја кажеш?

Меѓу последните во кои живеев и уживав, беа некои поврзани со создавањето на IT Linux Memes, од кои до денес создадов околу 400; и собрал околу 100 од непознати трети лица. Нивното споделување во групите на Телеграм и заедниците на Фејсбук беше пријатно, задоволувачко и многу забавно искуство; полни со смешни моменти и одличен прием од повеќето што ќе ги видат.

Каков совет би му дале на некој што пишува содржини за GNU/Linux?

Корисен совет би бил да се внимава и да се подобри правописот и оригиналноста на содржината, преку употреба на додатоци за прелистувач или онлајн алатки. И, да научат и да ги применуваат техниките на „SEO“, така што создадената содржина да допре до што поголем број луѓе, преку подобро позиционирање во резултатите од Интернет пребарувачите.

LinuxBlogger е поканет да продолжи со TAG

LinuxBlogger е поканет да продолжи со TAG

Како заклучок, ги поканувам LinuxBlogger Диего Герман Гонзалез од Linux Addicts или кој било друг LinuxBlogger од која било веб-локација, за да продолжите со реченото голем предизвик и убава линукс иницијатива, во полето на LinuxBloggers, исто како и тие Linux tubers.

Блогери: Професионалци на иднината
Поврзана статија:
Блогери: Професионалци на иднината. Меѓу многу други!
Информатика и компјутери: Страста на JedIT!
Поврзана статија:
Информатика и компјутери: Страста на JedIT!

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, се надевам дека оваа мала статија е поврзана со темата на „ТАГОТ на LinuxBlogger“ и се фокусирав на мојата личност, Linux Post Install од FromLinux, дозволете повисоко ниво на доверба и братство, меѓу вас, нашите читатели и посетители, чести и повремени; јас, како скромен Линукс и креатор на технолошки содржини; Y Од Линукс, еден од Слободен софтвер, блогови со отворен код и GNU/Linux најстариот и најсигурен Шпанско говорење низ целиот свет.

Ако ви се допадна оваа објава, задолжително коментирајте ја и споделете ја со другите. И запомнете, посетете ја нашата «почетната страница» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux, Запад група за повеќе информации за денешната тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ангел Ј Ромеро dijo

  Одлично го сакам!!

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав Ангеле. Ви благодариме за коментарот и задоволство е што ви се допадна овој формат или тема на објавување.

 2.   Даркризт dijo

  Ми се чини дека „Како?“ е доста интересно. или „Што?“ Тоа ги наведува повеќето корисници на Линукс кои споделуваат содржина да започнат со споделување или помагање на другите.
  Како што велат, никој не се раѓа знаејќи, а во овој случај, кога некој ќе одлучи да се впушти во Linux, тоа е прилично авантура.
  Барем од моја перспектива денес е полесно да се запознае Линукс отколку пред 15 години, бидејќи ако наидете на проблем има многу информации за него, блогови, форуми, документација, видеа или дури и на tiktok.… Знам дека не за сè, но во споредба со пред неколку години, беше речиси чудо што некој ви помогна или одговори на форум за неколку часа или неколку дена, во основа, растот во однос на шпанската заедница имаше одличен раст и тоа е прилично добро.

  Едноставно, морам да кажам дека вашата кариера во полето GNU/Linux е за поздравување и повеќе од 15 години е лесно да се каже, но како што споменав, тоа е прилично авантура!

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Дарккриц. Ви благодариме за вашиот коментар, и да, одлично е што можеме да научиме малку повеќе за оние што често ги читаме, гледаме или слушаме во светот на Linux. Се надеваме дека, како и LinuxTubbers, оваа серија на написи за „LinuxBloggler TAG“ ќе им се допадне и ќе им користи на многу од нашите следбеници во секој блог во кој учествуваме, како и на нас, креаторите на пишаната содржина.