Она што Тунар го немал никогаш

 

Тунар е многу едноставен и лесен прелистувач на датотеки (а истовремено и менаџер за работна површина), кој стандардно доаѓа во Xfce. Но, да биде едноставно, тоа жртвува некои работи што можеме да ги добиеме во други прелистувачи на датотеки, како што се Делфин o Nautilus.

Во мојот стар блог посветен на Xfce Добив некои повратни информации од корисници кои сакаат да прават работи со Тунар, што ова не го носи стандардно или едноставно не може да го стори. Она што најмногу го бараат корисниците, се две главни карактеристики:

 1. Поделете го прелистувачот на 2 панели.
 2. Користете јазичиња.

Неверојатната работа во врска со ова е тоа PCManFM тој е многу полесен и ако поддржува јазичиња. Всушност, Тунар во тековната верзија, беше тоа што додаде поддршка за далечински пристап преку SFTP, бидејќи претходно мораше да ја користиме оваа опција преку Igиголо како што покажувам во ова упатство.

Без сомнение, недостатокот на овие опции е контрадикторен. Тунар е единствениот управувач со датотеки во GNU / Linux имате опција за Испратете на уредите што можат да се отстранат во контекстуалното мени кога користиме десен клик, како во Windows, и иако Делфин има нешто слично, не е толку едноставно како во Тунар. Што мислиш?

Како што ти реков и претходно, Xfce е управувана од Тунар допаѓа Nautilus en Gnome. Затоа се надевам дека со еволуцијата на Xfce, бидејќи на ова одлично се додаваат подобрувања Десктоп околина, Тунар исто така продолжува да се развива и подобрува.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ноќ dijo

  Вистината е дека ако ги пропуштите тие две опции ... Всушност, малку „гуглав“ за да видам дали има приклучок или слично за да се постигне управување со јазичињата. Но, ќе се обидам да го ставам nautilus како менаџер и прелистувач во моето xfce, или само да го користам како стандарден прелистувач на датотеки. Поздрав

 2.   marcos dijo

  Навистина ми се допаѓа тунар, и го користам сега, но исто така нема опција за „прилагодување“ на папките со икони [различно од амблемите]

 3.   Маурициус dijo

  Здраво! Може ли некој да ми помогне со следново?
  Денес случајно ја отстранив статусната лента во прозорецот за буни и веќе не можам да го гледам менито што беше на врвот (Датотека - Поглед - Алатки - Помош, итн.).
  Не можам да најдам начин да ја вратам таа „статусна лента“. Користам linux mint 17 xfce.
  Се надевам дека некој може да ми помогне да го решам ова.
  Честитки!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво Маурисио!

   Мислам дека би било подобро ако го поставите ова прашање во нашата повикана услуга за прашања и одговори Прашајте FromLinux за да може целата заедница да ви помогне со вашиот проблем.

   Прегратка, Пабло.

   1.    Маурициус dijo

    Павле! Фала што ми одговори !! Јас ти велам дека би можел да го решам проблемот! Како и да е, благодарам за одговорот! Е ги земам предвид вашиот блог и Ask des linux!
    Прегратка!

  2.    Xavier dijo

   Маурисио, како го реши? Јас сум ваков повеќе од 2 месеци па го тргнав и користам pcmanfm .. но сакам да користам тунар само затоа што ја нема таа лента не можам ни да додадам јазичиња на тунар и така јас не сакам да го користам ...

   1.    Јован dijo

    Треба да притиснете:
    Ctrl+M