Maru OS е оперативна околина за Linux за Android

Мару ОС е работна околина за паметни телефони, комбинирајќи го мобилниот оперативен систем „Андроид“ и дистрибуцијата на Линукс „Дебијан“ заедно со работната околина Xfce.

Ова работно опкружување „Мару ОС“ е дизајниран за удобна работа и на екранот на телефонот паметно како при поврзување на а монитор или телевизија или како „секундарен дисплеј“ или во режим „огледало“ заедно со тастатурата и глувчето.

Развојот на проектот Мару ОС се дистрибуира под лиценцата Апачи 2.0.

За Мару ОС

За разлика од постојните опции за Linux за Android (на пример, Дебиан норот , GNURoot Дебијан , Комплетен инсталерот за Linux y Распоредување на Linux). en Maru OS, контејнерот Linux е поцврсто интегриран со Android и режимот на работа е автоматизиран: кога мониторот е поврзан преку HDMI, пристапот до работната површина Xfce е обезбеден во опкружување на Debian, а интерфејсот со Android е обезбеден од екранот на паметниот телефон.

Единствената лоша работа во оваа интеграција на Maru OS е доставено не во форма на chroot слика, туку во форма на автономен фирмвер заснован на Андроид, вклучувајќи контејнер со целосно опремена дистрибуција на Debian Linux, во која можете да инсталирате деб-пакети, да извршите Office апликации и прелистувач Chromium, да пристапите до SD-картичката, која исто така ја користат апликациите на Android.

 

За новата верзија Maru OS 0.6

Неодамна беше објавена нова верзија на Maru OS достигнувајќи го својот v0.6 во кој основните компоненти на платформата се ажурираат на Android 8.1 и Debian 9 (претходно се користеа Android 6 и Debian 8).

Како основа за оваа нова верзија на Maru OS 0.6, наместо да се користи кодот AOSP (Андроид проект за отворен проект) сега беше искористена намалена верзија на основниот код LineageOS (поранешен CyanogenMod).

Користење на LineageOS овозможи да се поедностави формирањето на склопови за разни уреди и значително да се прошири опсегот на компатибилни паметни телефони.

Претходно, за пренесување на Maru OS на уредот, HDMI портата на паметниот телефон беше потребна за поврзување на мониторот и можноста за составување на фирмверот заснован на кодот Android Open Project (AOSP).

Овие барања ја ограничија можноста да се користи Maru само на уреди со Google Nexus.

Од сега, проектот ги отфрли ваквите барања и сега се фокусира на обезбедување работа на кој било уред со Android.

Мару ОС 1

Покрај прикажувањето преку HDMI приклучокот, можат да се користат и други излезни технологии за поддршка на надворешни дисплеи.

Оваа верзија сега поддржува употреба на уреди за употреба на режим на работна површина и од кои Поддршката за Chromecast е обележана во ова издание (конфигурацијата е направена преку делот "Конфигурација> Поврзани уреди> Лиење").

Покрај Chromecast, се очекува идните верзии да ги поддржуваат технологиите Miracast и WiFi Display. Првиот компатибилен уред без HDMI, за кој беше подготвена верзијата Maru OS 0.6, беше Nexus 5X.

Од друга страна, исто така може да се забележи дека програмерите работеа на подобрување на компатибилноста со надворешните влезни уреди, „покрај“ тастатурата и глувчето.

Додадена е поддршка за динамичко вклучување на влезните уреди за режимите на работната површина и мобилниот интерфејс, во зависност од врската со надворешен монитор (ако мониторот е поврзан, глувчето и тастатурата се користат на работната површина и ако ги нема на екранот на мобилниот уред).

Покрај поврзувањето на глувци и тастатури преку Bluetooth, се додава можноста за поврзување на USB влезни уреди преку USB-OTG порта и USB центар.

Проблемите со употребата на сите достапни јадра на процесорот за апликации што работат во режим на работна површина се решени.

Како да го добиете Maru OS?

Во моментов Maru OS има поддршка само за уреди Nexus 5 и Nexus 5 X. Оваа нова верзија можете да ја преземете со одење на официјалната веб-страница и во нејзиниот дел за преземање.

Врската е оваа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)