Оптимизирање на подигнување на GNU / Linux со E4rat

Вчера еден пријател ми кажа за Е4рат (Ext4 - Намалување на времето за пристап) збир на алатки за забрзување на процесот на подигнување на нашиот систем и денес, решив да пробам.

Пребарување најдов во linuxzone.com упатство за нејзина инсталација и објаснување за неговото работење. Јас цитирам овде буквално:

Може да откриете дека како одминува времето, вашиот систем станува нешто потежок и потребно е долго време да го вчитате вашиот ОС. Ова е нешто вообичаено во сите системи и главната причина обично е пребарување и вчитување на датотеките потребни за стартување, бидејќи системот обично треба да го скенира целиот диск за да ги најде. За да се избегне ова и да се оптимизира вашиот багажник, постојат алатки како e4rat.

E4rat (Ext4 - Намалување на пристапните времиња) е збир на алатки за забрзување на процесот на стартување, како и апликациите што се вчитуваат при стартување, регистрирање на датотеките што се користат во првите 2 минути од стартувањето, нивно преместување и повторно вчитување, со што се елиминираат времињата одложувања во пребарувањето и ротацијата. Ова доведува до висока стапка на пренос на хард диск.

Процесот се состои од три чекори: собирање информации за стартување, пренаменување на датотеките и потоа ставање да се вчитаат при секое подигнување.

Имајте на ум дека ова работи само со магнетни дискови и тие треба да бидат форматирани во ext4.

Willе започнеме со преземање на програмата од вашата страницаВо овој случај, ќе ја преземам датотеката .deb, бидејќи ќе користам Ubuntu 11.04.

Пред да го инсталираме, мора да го избришеме ureadahead, за да не се коси:

sudo dpkg --purge ureadahead ubuntu-minimal

Белешка: Пред чистката, има две цртички.

Ние ги инсталираме зависностите за e4rat:

sudo apt-get install libblkid1 e2fslibs

Потоа ја инсталираме програмата.

Сега ќе ви објаснам што е можно полесно како да го направите тоа да функционира. Прво, ние мора да ги уредиме нашите GRUB или grub2 според случајот:

sudo nano /boot/grub/grub.cfg

Внатре во датотеката бараме линија слична на оваа:

linux   /boot/vmlinuz-2.6.38-10-generic root=UUID=92f37630-c3b4-476b-a0ab-f4a0d9f4180f ro

додаваме следново на крајот од редот:

init=/sbin/e4rat-collect

Во мојот случај, изгледа вака:

linux   /boot/vmlinuz-2.6.38-10-generic root=UUID=92f37630-c3b4-476b-a0ab-f4a0d9f4180f ro   quiet splash vt.handoff=7 init=/sbin/e4rat-collect

Белешка: Претходниот чекор може да го сториме истото од стартување, кога ќе се појави екранот за груп, ние сме на линија на нашиот оперативен систем и притиснетеe'да го уреди. Во случај да имате инсталирано неколку системи на дискот, полесно е да се стори тоа, бидејќи избегнуваме вклучување со стартувањето на другите.

Откако ќе се заврши ова, го затвораме уредник Ctrl + X, и го рестартираме нашиот компјутер.

Кога ќе заврши со вчитување на системот, мора да ги отвориме програмите што обично ги започнуваме почесто, како што се прелистувачот, управувачот со пошта, итн ..., имаме две минути да го сториме тоа. Откако ова е направено, проверете дали е креирана датотеката за евиденција.

ls / var / lib / e4rat /

Одговорот мора да биде стартување.логАко не ви покаже ништо, ќе мора повторно да ги повторите чекорите.

Сега се враќаме на уредувањето на грубот, овој пат го правиме тоа од почетниот екран со притискање e, како што објаснив погоре. И додаваме на крајот од редот од порано една, како што следува:

linux   /boot/vmlinuz-2.6.38-10-generic root=UUID=92f37630-c3b4-476b-a0ab-f4a0d9f4180f ro single

Затвораме и рестартираме, но овој пат тоа го правиме во безбеден режим или од линијата на командоси. Најавете се со наше корисничко име и лозинка и извршете:

sudo e4rat-realloc /var/lib/e4rat/startup.log

Откако ова ќе биде готово, e4rat почнува да ги преместува датотеките од вашиот диск, (може да потрае некое време), кога ќе заврши, ние повторно се рестартираме.

sudo shutdown-r now

Така што програмата секогаш работи на почетокот и трае дури и ако ажурираме, го уредуваме нашиот груб,

sudo nano /etc/default/grub

и ние бараме linea:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

Ние ја додаваме следната линија пред тоа тивка прскање,

init=/sbin/e4rat-preload

Останувајќи на овој начин.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="init=/sbin/e4rat-preload quiet splash"

Ја зачувуваме датотеката и повторно го вчитуваме грубот:

sudo update-grub

И веќе го имаме, отсега натаму потребните програми ќе се вчитуваат побрзо.

За повеќе информации, можете да ја посетите нивната страница sourceforge.

За некое време ќе го пробам и ако не се вратам, тоа ќе биде затоа што мојот хард диск ќе умре


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав <° Linux dijo

  Функционира f ** крал !!! Може да кажете дека апликациите се отвораат побрзо

 2.   Карлос dijo

  Одлично, ќе го пробам во ЛМДЕ ... I'llе ти кажам како оди.

  Поздрав.

 3.   фреди dijo

  Истото, ако не се вратам брзо, ќе се вратам подоцна хехе.

  1.    фреди dijo

   По неколку обиди, не, не успеа.

   Tryе се обидам повторно, но друг ден.

   1.    елав <° Linux dijo

    Работеше за мене, и KZKGGaara, пред да го фрли својот Archlinux на земја премногу хахахаха

    1.    нерјамартин dijo

     ОМГ! што се случи со тоа? о_0

     1.    нерјамартин dijo

      Ехем! повторно пишувам од работата! ^ _ ^ У
      Не верувајте дека отидов на „темната страна“ !!! хехехе

      1.    елав <° Linux dijo

       Нормално, денес се појави KZKGGaara со инсталиран Виндоус 7


 4.   Еритрим dijo

  Работи како шарм! Програмите започнуваат многу побрзо! Ви благодарам многу за советот! 😀

 5.   насилник dijo

  Открив дека постои чекор што може да се прескокне:

  sudo e4rat-realloc /var/lib/e4rat/startup.log

  Откако ова ќе биде готово, e4rat почнува да ги преместува датотеките од вашиот диск, (може да потрае некое време), кога ќе заврши, ние повторно се рестартираме.

  исклучување на судо-r сега ## ОВОЈ РЕБОТ ​​е повеќе

  Така што програмата секогаш работи на почетокот и трае дури и ако ажурираме, го уредуваме нашиот груб,

  sudo nano / etc / default / grub

 6.   ЕрунамоЈАЦ dijo

  Па, само се обидов, и вистината е дека промената не е многу: / и дека не форматирав скоро една година.

 7.   Ангел де ла вега dijo

  Добро попладне, ги следев чекорите до писмото, но тоа не работеше, дури и датотеката startup.log не е креирана и проверете ги програмите што започнуваат и e4rat не започнува, имам Ubuntu 13.04, вистината веќе ме полудува малку ... би ценел твоја помош

 8.   Марио dijo

  Одличен овој чекор од почеток за 1 минута 40 секунди до 29 точни секунди !!!!!!!!!! Ви благодарам многу иако тие не го објаснуваат тоа воопшто добро, но експериментирајќи го постигнав благодарение