Оптимизирајте го LibreOffice за подобра компатибилност со Microsoft Office

Зашто никој не е тајна Microsoft Office Од својата верзија на Service Pack 2007 од 1 година, тој започна да го поддржува форматот ODF 1.2 за компатибилност со другите канцелариски пакети. (Libre Office, Open Office) а во верзиите 2010/2012/2013 тоа го прави природно.

Но, тогаш зошто има толку многу некомпатибилност?

Се случува Libreoffice да не го користи форматот 1.2. Користи 1.2 (Extended) чија поддршка не постои во Office и затоа се проблемите.

Како да го конфигурирам?

Отвораме Писател на Libreoffice » алатки » опции  » Вчитај / зачувај - Општо.

Во верзија на формат ODF. Избираме 1.2 и НЕ 1.2 Продолжена или која било друга.

На овој начин компатибилноста помеѓу MS Office и LibreOffice тие ќе се подобрат многу во однос на компатибилноста.

На здравје.!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

39 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Блер Паскал dijo

  Tryе го пробам, види како ќе излезе. Интересно е, секогаш ми даваше проблеми со компатибилност и не знаев зошто. Се надевам дека ова е решено. Тоа би значело поим за Dual-boot со Windows hehehe.

  1.    Герман dijo

   И, дали ќе работи добро со Impress?
   И, во пишете, нема ли повеќе да е потребно да се зачувува во M $ XP-2003-2007, туку во ODF?
   Кој ќе добие датотека во ODF и ќе ја отвори во M $ 2010, дали ќе може правилно да ја прегледа и испечати или ќе има заостанувања во последните редови што понекогаш се појавуваат „подигнати“, предизвикувајќи ставот на следната страница да започне на крајот од претходната?
   Ако работи ... beе беше помалку да се збогувам со W $ ќе ми недостигаа IDM, MiPony, Outlook и Nokia Suite ... поправи го тоа ... Chao Wincuelgues

   1.    @Jlcmux dijo

    Канцеларијата може да се справи со ODF: ЦЕЛОТ е дека само форматот 1.2 за целосна компатибилност… Да, работи со целиот пакет канцеларии. Можете исто така да управувате со Doc и Docx од Libreoffice.

    ЗАБЕЛЕШКА: Outlook = Thunderbird или Evolution.

    1.    Герман dijo

     Добро, подоцна ја пробам таа опција на мојот netbook што ја инсталирав со Pear Linux,
     ЗАБЕЛЕШКА: На Тандерберд му недостасува опцијата за календар и со Еволуцијата не работи освен за една единствена е-пошта и имам неколку сметки, исто така, со ниту една не можете да ги прилагодите потписите, еден и статичен. Веќе го испробав и Kmail и тоа е катастрофа.

     1.    @Jlcmux dijo

      Лажна за секоја лага. Во Еволуцијата имам 2 сметки и една од нив со свој домен и ги модифицирав потписите за обете.

      На здравје.!

     2.    Герман dijo

      Точно со секаква сигурност ... Не знам како ќе направивте со Еволуција, но јас само го инсталирав за да проверам и дури не ме стартува, се појавува прозорецот за додавање сметка и виси и се затвора, се обидов повторно да инсталирам и не работи, барем пред мене дозволено е да додадете сметка, сега ако нема. 🙁

 2.   јаболко dijo

  Јас сум fanубител на слободната канцеларија, никогаш не инсталирав openoffice, ниту во ubuntu ниту во debian, добро упатство што е добро што има луѓе на кои им е потребна оваа алатка како мене. На здравје

 3.   xfce dijo

  Па ... не е лошо ... но мислев дека ќе разговараат за подобрување на компатибилноста на датотеките * .doc во слободна канцеларија ... или нешто слично ... Излегува дека ова е она што е најпопуларно овде, што ви испраќаат документ и го барате животот со она што го имате (Libreoffice in my Debian / Testing) ...

  1.    @Jlcmux dijo

   Тоа е дел од новиот совет. Препорачувам секогаш да ја имате најновата бета верзија на Libreoffice денес во LibreOffice 3.6.4 rc1 (2012-11-17)

   http://www.libreoffice.org/index.php/download/pre-releases/

   1.    Герман dijo

    Јас би препорачал да се задржи најновиот стабилен, во овој случај LibreOffice 3.6.3
    http://www.libreoffice.org/download/
    Бидејќи имате бета-верзија, она што го имате од претходните верзии го игнорира и мора да го конфигурирате секој пат кога користите бета-верзија.

 4.   Алгабе dijo

  Мора да докажете дека овој совет работи и секако многу ви благодарам што го споделивте! 😀

 5.   Блер Паскал dijo

  Па ... веќе немам проблеми со компатибилноста, ве поздравувам од моето последно подигнување на Winbugs. Се гледаме од Федора.

  1.    @Jlcmux dijo

   Колку добро. Дали се обидовте со Doc и Docx што користи Xml? Работи совршено. збогум Windbugs За оние кои го користат само за канцелариска автоматизација.

 6.   Хјууга_Неџи dijo

  Јас навистина се однесувам исто толку агресивно кон оние што ме критикуваат како мене ... мојот шеф ми испраќа работи во .docx (тој користи Office 2012) и ги читам и пукам во ОДТ
  Зошто треба да бидеме тие што треба да ги менуваат работите? ако сакате поголема компатибилност ... да ставите Office со GPL xD

  1.    @Jlcmux dijo

   хаха, отсекогаш сум сакал да го правам тоа со работни места во У.А. Но, јас повеќе не би бил воена цел на моите наставници.

   На здравје.!

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Едноставно го извезувам она што треба да го споделам со другите (извезувам во PDF) и voila

    1.    Герман dijo

     Двојна работа, но што правиме, сè додека омразениот не ги отвори своите извори, ќе мора да продолжиме во зависност од тоа што го користат мнозинството слепи лица кои веруваат дека машините нема да работат без W $. 🙂

 7.   Герман dijo

  Само што направив 2 теста земајќи датотека направена во .doc и ги зачував како .odf и кога ги отворавте во M $ Off2010 не можете; Гледам мал знак кој вели:

  Датотеката Test.odt не може да се отвори затоа што има проблеми со нејзината содржина.

  Потоа уште еден знак кој вели:

  Зборот најде нечитлива содржина во Test.odt Дали сакате да ја вратите содржината на овој документ? Ако му верувате на изворот на овој документ, кликнете Да.

  Јас му давам ДА и добро го отвора, но многу поставки се изгубени, како што се списоци со списоци и почетните ставови на некои страници одат на крајните ставови на други. Потоа, кога затвора, тој ме замолува да ги зачувам документите за Документ-1, па го заборава ОДТ.

  1.    @Jlcmux dijo

   Компатибилноста не оди во таа смисла .. Ако е .doc ја зачувувате во .doc од libreoffice ..

   1.    Герман dijo

    Според ваше знаење и барајќи од вас светло за оние од нас кои сакаат да научат (ние мора да ги научиме оние кои не знаат) кој би бил најдобриот начин да заштедите (освен форматот M $ -XP-2000-2003) документ направен во Напиши за оние што користат М 2007 или 2010 година отворете ја и прочитајте без да правите ништо друго и нејзината содржина е верна, без прекини на линиите, грешки во куршумите, погрешно поставената графика итн.

 8.   јаболко dijo

  Еве добар водич за оптимизирање на слободната канцеларија. На здравје

  http://www.ubuntizando.com/2012/02/07/optimizar-arranque-de-libreoffice/

  1.    @Jlcmux dijo

   Ако е добар водич. но тоа е да се оптимизира брзината како таква на програмата. Ова е за компатибилност ...

   Но, подеднакво валидно

   Со почит

 9.   Ермиметал dijo

  Ако се подобри компатибилноста, и дали ми требаше момче, бидејќи со тоа сите во мојата канцеларија користат канцеларија и е скучна работа да се прилагодат

 10.   Карлос-Хфце dijo

  Здраво, сограѓанин.

  Вашите упатства секогаш се многу важни за мојата работа. Ако имате повеќе совети за подобрување на LibreOffice, споделете ги!

  Ви благодарам многу.

 11.   Јбастардов dijo

  Одлично, ви благодарам многу, се менувате и тестирате.

 12.   Дае dijo

  Toе тестираме како се однесува со документите, да извршиме тестови ¡¡¡

 13.   Исак dijo

  Ви благодарам многу, со овој мал трик мојот netbook не виси повеќе секој пат кога ќе ми испратат docx, вие сте одлична!

 14.   ферхметал dijo

  ufff благодарам беше голема помош! 🙂

 15.   врската dijo

  Но, и покрај тоа што канцеларијата на MS веќе има поддршка за ODF, таа нема целосна поддршка, има многу одлики што не ги поддржува.

 16.   Ева Луз Самперио dijo

  Сакам да мигрирам во Елемантари, но проблемот е што имам 500 датотеки Excel и Word. Од она што го гледам овде, погоре можам да ги претворам во Libreoffice, но сите одеднаш; или морам да го сторам тоа еден по еден. И тогаш истото се случува со моите омилени страници во Интернет експлорер, имам 300. Морам да започнам одново во Мидора или како и да се вика. или можам да ги копирам и залепам. Јас сум истражувач, тогаш тоа е работа на 20 години и се чувствувам презаситен со толку многу ажурирање на СЕ. Те молам одговори ми.

  1.    Кова86 dijo

   Здраво, јас всушност користам linux неколку години, конкретно дебиан иако пред неколку дена инсталирав основно оперативен систем, тоа е супер оперативен систем, нема да жалам за тоа и ако се сомневате препорачувам да ги инсталирате двата апартмани, и libreoffice и канцеларија со вино, не е толку комплицирано, има многу упатства, јас конкретно инсталирав office 2007 бидејќи може да се активира со сериски, ако најдете подоцнежна верзија на која не и е потребен активатор би било убаво, и јас наидов на некои проблеми така што компатибилноста е 100%, всушност единствениот пакет што го најдов и е скоро тотално компатибилен со канцеларијата на Мајкрософт е канцеларијата на Кингсофт, но во прозорците, во линукс сè уште е во алфа верзија, но тоа ќе биде моја препорака, поздрав од Мексико ....

 17.   нелсонова бариера dijo

  срдечен поздрав што ви го пишувам од Колумбија и сакам да откријам проблеми со некомпатибилноста помеѓу слободната канцеларија и канцеларијата што ми се презентираат во миграцијата на документи што содржат графикони и кога ќе го отворам во канцеларијата за MS тие се деконфигурираат или кога ќе направам дејство на копирање и лепење на Libre office е заглавена со мене и на ист начин макроата не работат за мене. Имам околу 500 макроа за мигрирање благодарам за вашата помош затоа што зависи од ова за да се намали отпорноста кон промена на слободен софтвер

  1.    Герман dijo

   Веќе подолго време сум со проблемот со компатибилност, не сакам да користам MSOffice, но факу само тоа го знаат наставниците и колегите (овци од системот).
   Последното нешто што го испробав денес во верзијата што ја користам 4.2.4.2 (не знам дали веќе ја имаше во претходните) така што повеќе или помалку што се прави во LibreOffice не се гледа како кретен во MSOffice, означете во Алатки> Опции> Вчитај / зачувај> Општо; опција: 1.2 проширен (режим на компатибилност) е она што најдобро ми одговара. Тест и коментар.

 18.   АМЛЦ dijo

  Благодарам, навистина не знам многу за Libreoffice, канцеларија, итн. Не ги користам секојдневно.

 19.   Роналд Камачо dijo

  Многу добро, моето барање е како што следува, најдов датотека креирана во Excel, која е конфигурирана како база на податоци за истражување со филтри и со копчиња за повеќе избор за ќелии, и во наведениот документ при отворање со бесплатна канцеларија Тие не работат или поточно копчето за мулти-избор не се појавува. Се обидов да најдам начин да го направам тоа копче за избор да работи, но не можам да го најдам, не знам како да го направам тоа и сакав да избегнам креирање на нов документ, бидејќи тоа е прилично обемна анкета и ќе ми треба многу време време за повторно создавање на датотеката што е веќе креирана во Excel, го ценам секој придонес.

 20.   Алберто Виlarареал dijo

  Дали знаете зошто не го отвори табулаторот CONGIGHURATION во БЕСПЛАТНИ ФАКТИ CFDI што е во LIBREOFFICE? закон кликнувам и не се отвора и не одговара

 21.   Јован dijo

  Вашиот придонес ми помогна.
  Целосно се префрлам на Linux
  И така сакам да направам со libreoffice
  Јас ги направив промените и тоа функционира одлично за мене

  Благодарам

 22.   Marcelo dijo

  Имам проблеми со гледањето. 4.2 на libreoffice, што во кој било документ со зборови создадено и зачувано во него, кога работам во libreoffice сакам да го модифицирам и да го зачувам додека го чувам во оригинален формат, што очигледно дозволува сè да остане снимено, еве изненадување кога ќе го отворам од Повторно ништо не е зачувано, само датотеката останува во оригиналната верзија на word, а не она што го правите во libreoffice.
  Може ли некој да ми објасни, не можам да најдам многу информации. Колку што прочитав, не е компатибилно да се прават овие промени или ефекти. Помош
  Ви благодарам многу

 23.   Арналдо Валдес каразана dijo

  Еден од проблемите на Libre Office во околината на Linux е што компатибилните фонтови што ги користи Microsoft мора да бидат инсталирани во Linux, на пример Arial итн. наречени фонтови со вистински тип (ttf). Дури и да е така, јазичињата секогаш ќе се менуваат и ова му пречи на корисникот што се движи од една на друга машина.