Основни дозволи во GNU / Linux со chmod

Добри луѓе! 🙂 Како прво, вреди да се спомене дека тоа е мојот прв придонес кон заедницата, се надевам дека некој ќе смета дека е корисен

=> Основна структура на дозволи во датотеки
=> Основна структура на дозволи во директориуми
=> Корисник, групи и други
=> Chmod октал

1.- Основна структура на дозволи во датотеки

Постојат 3 основни атрибути за едноставни датотеки: читање, пишување и извршување.

>> Прочитај дозвола (прочитај)
Ако имате дозвола да читате датотека, можете да ја видите нејзината содржина.

>> Пишување дозвола (напиши)
Ако имате дозвола да напишете датотека, можете да ја измените датотеката. Може да ја додадете, пребришете или избришете нејзината содржина.

>> Изврши дозвола (изврши)
Ако датотеката има дозвола за извршување, тогаш можете да му кажете на оперативниот систем да ја работи како да е програма. Ако станува збор за програма наречена „foo“, можеме да ја извршиме како и секоја наредба.
Или скрипта (толкувач) за која е потребна дозвола за читање и извршување, само треба да се прочита составена програма.

 

Ликовите што им се припишуваат на дозволите се:
r значи пишување и потекнува од RЕАД
w значи читање и потекнува од Wобред
x значи извршување и потекнува од eXекутен

Користење на chmod за промена на дозволите
chmod (режим на промена) е команда што се користи за промена на дозволите, можете да додадете или отстраните дозволи на една или повеќе датотеки со + (плус) или - (минус)

Ако сакате да се спречите да менувате важна датотека, едноставно отстранете ја дозволата за запишување на вашата "датотека" со командата chmod

Поврзана статија:
Совети: Повеќе од 400 команди за GNU / Linux што треба да ги знаете
$ chmod -во вашата датотека

ако сакате да направите извршна скрипта, напишете

$ chmod + x tuScript

ако сакате да ги отстраните или додадете сите атрибути одеднаш

$ chmod -rwx датотека $ chmod + rwx датотека

Можете исто така да го користите знакот = (еднакво) за да ги поставите дозволите во точна комбинација, оваа команда ги отстранува дозволите за пишување и извршување, оставајќи ја само прочитаната

$ chmod = датотека r

Бидете внимателни со уредувањето на дозволите на вашите датотеки, ако ги уредувате, не заборавајте да ги оставите како што беа првично

2.- Основна структура на дозволи во директориуми

Во случај на директориуми ги имаме истите дозволи, но со различно значење.

Поврзана статија:
4 команди за да знаете податоци од нашиот HDD или партиции

>> Прочитајте дозвола на директориум
Ако директориумот прочитал дозвола, можете да ги видите датотеките што ги содржи. Можете да користите „ls (список со директориуми)“ за да ја видите неговата содржина, дека сте прочитале дозвола на директориумот не значи дека можете да ја читате содржината на нејзините датотеки ако немате дозвола за читање на тие.

 

>> Напишете дозвола на директориум.
Со дозвола за пишување можете да додавате, отстранувате или преместувате датотеки во директориумот

>> Извршете дозвола на директориум.
Извршувањето ви овозможува да го користите името на директориумот кога пристапувате до датотеките во тој директориум, односно оваа дозвола го прави земен во предвид при пребарувањата извршени од програма, на пример, директориумот без дозвола за извршување нема да биде проверен од командата најде

3.- Корисници, групи и други

Сега ги знаеме 3-те дозволи и како да ги додадеме или отстраниме, но овие 3 дозволи се зачувани во 3 повикани места.
Корисник (u) доаѓа од корисник
Групата (е) доаѓа од групата
Другите (или) потекнуваат од други

Кога трчаш

$ chmod = датотека r

Променете ги дозволите на 3 места, кога ќе ги наведете директориумите со „ls -l“, ќе видите нешто слично на.

-r - r - r-- 1 wada корисници 4096 Датотека 13 април 19 30:XNUMX

забележете ги тие 3-и за 3 различни типови на дозволи

каде:

x ------------- x ------------- x | дозволи | припаѓа | x ------------- x ------------- x | rwx ------ | корисник | | --- rx --- | група | | ------ rx | други | x ------------- x ------------- x

можеме да ги отстраниме дозволите за секој сопственик; да претпоставиме дека имаме датотека:

-rwxr-xr-x 1 wada корисници 4096 Датотека на 13 април 19:30 часот

За да ги отстраните дозволите за извршување на групи и други, само користете:

$ chmod gx, датотека со волови

нашата датотека ќе ги има овие дозволи

-rwxr - r-- 1 wada корисници 4096 Датотека 13 април 19 30:XNUMX

ако сакате да ја отстраните корисничката дозвола за пишување:

$ chmod датотека ux
-r-xr - r-- 1 wada корисници 4096 Датотека на 13 април 19:30 часот

Додавање и отстранување на две дозволи истовремено:

$ chmod u-x + w датотека
-rw-r - r-- 1 wada корисници 4096 Датотека на 13 април 19:30 часот

Многу едноставно, нели? голема насмевка

4.- chmod во октал

Окталната репрезентација на chmod е многу едноставна

Читање има вредност на 4
Пишување има вредност на 2
Извршување има вредност на 1

Потоа:

x ----- x ----- x --------------------------------------- x | rwx | 7 | Прочитајте, напишете и извршете | | rw- | 6 | Читање, пишување | | rx | 5 | Читање и извршување | | r-- | 4 | Читање | | -wx | 3 | Пишување и извршување | | -w- | 2 | Пишување | | --x | 1 | Извршување | | --- | 0 | Без дозволи | x ----- x ----- x ------------------------------------- x

Така:

x ------------------------- x ----------- x | chmod u = rwx, g = rwx, o = rx | chmod 775 | | chmod u = rwx, g = rx, o = | chmod 760 | | chmod u = rw, g = r, o = r | chmod 644 | | chmod u = rw, g = r, o = | chmod 640 | | chmod u = rw, оди = | chmod 600 | | chmod u = rwx, оди = | chmod 700 | x ------------------------ x ----------- x

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

76 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   АуросЗх dijo

  Никогаш не сум имал смисла за окталите ... Ви благодариме за статијата!

  1.    вокер dijo

   едноставен трик е да го видите во бинарна форма: rwx претставува 3 бита (Читај, напиши, eXecute). Ако сакате дозволи за читање и пишување, би имале 110 бинарни, што е октално со бројот 4. Исто така, ако знаете дека е организирано како GUO (Група, корисник, други), тоа веќе сте го направиле. Пример: читање, пишување и извршување за група и корисник; читање и изведба за други; би останале: 111,111,101 -> 775

   1.    фико dijo

    Ви благодарам. Не сум го видел тој начин

   2.    R1791 dijo

    Бидете внимателни бидејќи 110 бинарни не се број 4 во октал.
    Бинарниот број 110 е октален број 6

  2.    Анонимен dijo

   Во суштина имаме од една страна корисник или корисници и од друга страна дозволи
   Дозволи:
   r = прочитај (читај)
   w = пишува
   x = exe (извршување)
   - = нема дозвола.
   Корисници:
   u = сопственик, администратор.
   g = група.
   о = сите други.
   Со ls -l ги гледаме дозволите или директориумот или датотеката за да ги дадеме сите на пример со:
   sudo ugo + rwx 'име на датотека' // Ние ќе ги дадеме сите дозволи.

 2.   sieg84 dijo

  оди директно до нотите
  .
  Ви благодарам!

 3.   RyериKpg dijo

  Многу добро!

 4.   елиотим3000 dijo

  Многу добро

 5.   Кевин Машке dijo

  Добро!

  Многу добра статија, но треба да се направи мала корекција:

  r значи пишување и потекнува од Read
  w значи читање и потекнува од Пиши
  x значи извршување и доаѓа од eXecute

  (Р) Читањето е Читано и (З) Пишувањето е Пишување

  Честитки!

  1.    ВАДА dijo

   Тоа се случува за правење белешки доцна во ноќта хахахаха жал за мојата грешка штом можам да ја исправам, сега ми дава грешка, благодарам

   1.    RAW-Основни dijo

    Ви дава грешка .. .. бидејќи, колку и да сте автор на објавата, не ви е дозволено да го уредувате откако ќе се објави ..

    Уште една мала грешка .. ..во точка 3 .- .. кога ќе кажете „ако сакате да ја отстраните дозволата за запишување од корисникот“ .. ставате „$ chmod ux датотека“ .. ..и треба да биде „$ датотека chmod uw ".. за да одговара на она што го зборуваш .. и резултатот ..

    1.    ВАДА dijo

     Коментиран

  2.    anуан Перез dijo

   r значи ПРОЧИТАЈ и потекнува од Read
   w се залага за ПИШУВАЈ и потекнува од Пиши
   x значи извршување и доаѓа од eXecute

 6.   Темно виолетова dijo

  Се обидов да споделам папка со Самба и да им давам дозволи за читање и пишување на гости, но факт е дека кога ќе создадам нова папка од еден од двата компјутери (гостин или клиент), таа нова папка нема читање и пишување доделени дозволи пишете за секого ... Дали има начин да се поправи тоа без да мора да ги уредувате дозволите секој пат кога ќе се создаде папка? Малку е незгодно. Патем, сè правам преку графички интерфејс.

  1.    ВАДА dijo

   Распрашајте се за сетфакл

 7.   Маркос dijo

  Многу јасен напис. Детал, каде што пишува:
  | chmod u = rwx, g = rx, o = | chmod 760 |
  Треба да биде:
  | chmod u = rwx, g = rw, o = | chmod 760 |
  О добро:
  | chmod u = rwx, g = rx, o = | chmod 750 |

  1.    Стивен Абрахам Сантос Фаријас dijo

   Зошто пријателе?

   1.    Фефо dijo

    Бидејќи x е еднакво на 5, а во примерот е како 6
    g = rx 6 Грешка
    g = rx 5 Точно
    g = rw 6 Точно

 8.   Рение Ерера dijo

  За темна виолетова боја:
  Од она малку што сè уште учам, го спасив ова знаење (што навистина не знам дали ќе ви помогне во вашиот проблем, но вреди да се обидете; и го нема во оваа публикација):
  Дајте периодични дозволи (-R) вака:
  chmod -R 777 родител_директориум / *
  Ова ќе им ги даде сите дозволи на сите корисници, групи и други во врска со матичната папка и сите папки и датотеки што се внатре (стандардно дозволи за новите креирани во овој директориум, барем така е во мојот лента)

 9.   Рение Ерера dijo

  Графички, треба да барате опција што вели „направете ја оваа команда повторлива“ или „сторете го ова за вклучените папки“

 10.   Бруно касио dijo

  Јас сум еден од оние кои секогаш го фрлаа 777 на мојата машина за полесно, но со овие команди ќе ги ставам батериите и ќе бидам повнимателен, благодарам за придонесот!

 11.   yo dijo

  Благодарам, ме извади од сомнеж

 12.   Мануел Калеб dijo

  Многу добар придонес ... продолжете ...

 13.   едибрити dijo

  многу многу добро ви благодарам

 14.   поддршка.masvernat@gmail.com dijo

  Одлично објаснување, конечно ми е јасно на една ...

 15.   Camila dijo

  Здраво!

  Погледнете, не знам дали е релевантно, но имам проблем со дозволите за снимање, бришење во mp4. Нема да ми дозволи да ги менувам дозволите, па затоа е само прочитано. Внесете ги командите што ги дадовте, но одговорот беше
  chmod: менување на дозволите на „/ media / 0C87-B6D2“: датотечен систем само за читање

  Прегледав многу форуми и ништо не ми успеа, ви велам дека сум почетник во ова, па можеби нешто што грешам.

  Се надевам дека ќе можеш да ми помогнеш.

  бакнежи

  1.    Анонимен dijo

   Обидете се да се најавите како супер корисник

  2.    Јави_ВМ dijo

   Можеби немате соодветен возач. Со системот за датотеки NTFS, тој нема да ви дозволи да пишувате, освен ако не го инсталирате пакетот ntfs-3g. Не знам mp4 каков систем ќе има ...

 16.   Кристо Алексис Галеано Руиз dijo

  Excelente, gracias.

 17.   fran dijo

  благодарам за упатството 🙂 многу корисно

 18.   Јерсон Рико dijo

  случајно читав за командата chmod во упатството за администрација на Linux системи, што исто така ми беше јасно, само што таму ми рекоа за уште 3 команди -s -S и -t што се дополнителни дозволи, тоа беше она што го направив не сум јасен, утре ќе прочитам уште едно добро читање, многу добро вашите маси, поздрави

 19.   Хавиер dijo

  Придонесот е ценет. Само она што ми требаше

 20.   Хуан Гомез dijo

  Здраво, многу интересно, би сакал да знам како или, исто така, со каква програма можам да уредувам датотеки, chmod или што има во таа папка,
  Сакам да уредувам некои дозволи, кои ги има ...

  Или како е ова ... благодарам

  Благодарам

 21.   LM dijo

  Многу добро објаснето, благодарам

 22.   ИСМАЕЛ dijo

  ОДЛИЧНА ПРИДОНЕСУВАЕ, ВИ БЛАГОДАРИМЕ ДАВЕТЕ ДЕЛ ОД ВАШЕТО ВРЕМЕ ДА ГО ПРАВЕТЕ

 23.   Мигел dijo

  Добар придонес. Благодарам за. Би сакал да направам појаснување што го сметам за важно. На шпански, remove не е еквивалентно на англиски, remove. На шпански отстранете не значи да се елиминира.
  Според РАЕ тоа значи:

  1. tr. Пренесување или преместување на нешто од едно на друго место. U. tc prnl.
  2. tr. Движење нешто, тресење или предење, обично така што неговите различни елементи се мешаат.

  Во оваа смисла, наместо отстранување, треба да се користи глаголот отстрани.

  1.    елав dijo

   Вистина е, велам Отстрани се кога ќе отстранам нешто, особено во компјутерска смисла.

  2.    ВАДА dijo

   Недостасувате да ја додадете третата линија ...
   3. tr. Отстранете, оставете го настрана или избегнете проблем.
   Никогаш не го кажав тоа во обид да го „Елиминирам“, ако не и да го отстранам ... извинете ако требаше да се отстрани. Ви благодарам што застанавте и за разјаснувањето ќе го земам предвид.

 24.   Фабијан Гарсија dijo

  Добро

  Ве молам, некој појасни прашање, како што разбирам, тоа се однесува само на корисникот и групата што ги поседува датотеката или директориумот, но ако имам корисник или група „xyz“ на пример, како да доделам дозвола или од r, или wx само на тој корисник или група и не на сопственикот (ите).

 25.   a dijo

  Како можам да ги видам дозволите за одредена група и како можам да ги уредувам така што ги има истите права на root

 26.   тазманија dijo

  Здраво, имам мал проблем, персоналните компјутери ги имам во лубунту и во доменот со локалниот корисник не дава проблем, туку со корисникот на доменот да и е при отворање на мозила и громогласникот целиот систем е замрзнат Се надевам дека можат да ми помогнат
  овации

 27.   Justасто Гонзалес dijo

  Одлично објаснување

 28.   Оријанис dijo

  Одличен напис… Би сакал да сметам само на одговорот на некоја побожна личност од овој форум, во врска со следново прашање: «Ако додадам корисник А во мојата ГРУП група, чии дозволи за оваа група ГРУП се rwx, сите корисниците на оваа група, вклучително и А, ќе ги дозволат овие дозволи на внатрешните датотеки / директориум? Земајќи предвид дека внатрешните датотеки веќе имаат rwx за групата ГРУП? Ви благодарам!!!!!! 🙂

 29.   ЈЕФНZ dijo

  Добра работа. Едноставно и разбирливо.

 30.   Сегора dijo

  Јас сум апсолутно нов во оваа и оваа информација. Излезе прекрасно за мене. Ви благодарам.

 31.   Daniela dijo

  Одличен придонес, многу корисен, благодарам (:

 32.   Едуардо Аледо Лоредо dijo

  Многу поучно… Многу педагошко.

 33.   Мигел dijo

  Ви благодариме за статијата, многу ми помогна, ова е многу збунувачко xDDDD

 34.   Лепс dijo

  Вашиот придонес е многу корисен, чудно имам проблем датотеките што секогаш ги користев да се извршуваат "само за читање"
  датотека chmod 777
  root @ Leps: / home / leps # chmod: менување на дозволите на „Преземања / canaima-popular-4.1 386 կայուն_i4.1 / canaima-popular-386 XNUMX կայուն_iXNUMX.iso“: систем за датотеки само за читање

  и со сите датотеки е исто, уствари го истрчав со Ctrl + Alt + F1 како root и исто е. Што можам да направам?

 35.   Ранчер dijo

  Одлична информација !! Ми беше многу корисно.
  Ви благодарам многу

 36.   Густаво Уркизо dijo

  Многу добра нота. Бев повикан да применам дозволи и благодарение на ова упатство, можев да го сторам тоа за неколку минути. Силно се препорачува

 37.   Кали Новато dijo

  Направив chmod -R 777 на коренот на мојата инсталација, тоа е /
  и рестартирај го kali linux и сега не се вчитува
  Дали имате идеи?

  1.    Диего dijo

   Да, сè се расипа, мора повторно да го инсталирате Ubuntu, и јас знам затоа што истото ми се случи!

 38.   Винсент dijo

  Упатството е многу добро, многу комплетно. Можеби малите грешки, но веќе е коментирано дека тие не можат да се уредуваат. Уште многу добро за учење

 39.   Kevin dijo

  r значи пишување и потекнува од Read
  w значи читање и потекнува од Пиши

  Таму се збунивте. прочитај прочитано, измени го записот

 40.   Векментор dijo

  Многу корисно! За оние од нас кои не се бават со администрација на Linux, овие упатства се одлични.

  Честитки за блогот!

 41.   Бертолдо Суарез Перез dijo

  Поздрав од посетителите на блогот на Синчелинукс

  Смешна работа ми се случува со користење на дистрибуција на ubunter како LMint.
  Копирам и залежувам папка со теми во директориумот / usr / share / themes со користење на 'sudo' (барајќи ја лозинката на мојот корисник).
  Таму, во таа системска папка, кога составувате список користејќи „ls -l“, или „ls -la“, речената папка или тема со тема, е во сопственост на моето корисничко име (и група), односно не на Root.

  Потоа, ќе ја направам промената за да ја отстранам дозволата за пишување од мојот корисник на наведениот директориум за преземената тема, бидејќи при прегледување на сите нејзини датотеки и папки рекурзивно со „ls -laR“, мојот корисник е единствениот што може да напише рече папки и датотеки. Секако, претпоставувам и семоќниот Корен.
  Ме позиционира од Терминал, со 'cd / usr / share / themes / the-theme-преземано', а потоа едноставно извршувам 'chmod -Rv uw *', без да барам 'sudo' или дозволи за root. Тој ме извести дека успешно ја измени дозволата за запишување на мојот корисник во сите датотеки и подпапки на „преземената тема“. Но, тоа не ги измени дозволите на матичната папка од каде што ја извршувам командата, "темата-преземена", земајќи предвид дека по правило треба да се повтори.

  Кога ја проверувам папката со преземената тема преку истражувачот на датотеки «Кутија», првите подпапки се појавуваат со катанец и се случува нешто апсурдно, можам да копирам која било од тие папки и да ја залепам таму со целата своја содржина, треба да се негира. И тогаш кога се обидувате да ја избришете наведената копија, не може да го стори тоа: дозвола е одбиена, претпоставувам затоа што на сите поддиректориуми и датотеки внатре им беше отстранета дозволата за пишување, како што практикував.

  Не знам дали станува збор за бубачка на командата chmod, онаа што не ја менува дозволата на папката од која е започната командата, а потоа и можноста за копирање на поддиректориуми што беа конфигурирани без дозвола за пишување.

  Во написите на Интернет, вклучувајќи ја и оваа, тој опишува дека ова се чекори за да се добие рекурзивно правилно.
  Барав на англиски јазик, за да видам дали недостасува некоја опција од командата, но не најдов за тоа. Сепак, посочив од претходните тестови, дека командата може да се користи како оваа „chmod -Rv uw ./ *“, и навистина, таа ги модифицира дозволите на папката или директориумот од каде што ја извршувам командата, преземената папка со теми, и покрај тоа, не сум ја видел таа опција "./" при користење на chmod.
  Ако некој познавач, ве молам, може да ме разјасни во врска со моите сомнежи.

  Ви благодариме.

 42.   кралот dijo

  Ако корисникот има дозволи за пишување и нема дозволи за читање на датотека, дали може да ја измени датотеката?

  1.    Слика на зачувување на местото на алваро Торијано dijo

   Si

  2.    Слика на зачувување на местото на алваро Торијано dijo

   Друга работа: иницијалите на дозволите се погрешни.
   Р е за читање, и се залага за читање. Идем за пишување.

 43.   Лари-лафер dijo

  одлично Конечно разбрав дека е добро објаснето

 44.   emmanuel dijo

  Се сомневам во примерите што тие ги ставаат
  командата за пример: chmod -r 777
  Според, јас ги отстранувам дозволите за читање на корисниците, групите, другите, освен 777 (rwx), што значи тоа?

  не сериски еднакви k chmod ur, gr, или ????

 45.   Мануел Морено dijo

  Многу добро, се надевам дека ќе продолжам да учам Linux

 46.   Андрес Рејес dijo

  Благодарам многу! Одличен придонес ...

 47.   Анонимен dijo

  Одлично, благодарам

 48.   Цезар dijo

  Многу добро објаснување, се гребев со партиција каде што не можев да ги менувам датотеките. Тогаш дознав дека немам инсталирано ntfs-3g бидејќи е партиција ntfs и решена.

 49.   стартувај 3 dijo

  Или скрипта (толкувач) за која е потребна дозвола за читање и извршување, само треба да се прочита составена програма.

 50.   Јован dijo

  на почетокот на корисникот drwxr-xr-x се појавува „d“. што значи тоа? Претпоставувам дека е директориум, но не сум сигурен

 51.   букатони dijo

  Сега ги знаеме 3-те дозволи и како да ги додадеме или отстраниме, но овие 3 дозволи се зачувани на 3 различни места наречени

 52.   y8 dijo

  -r - r - r– 1 wada корисници 4096 Датотека 13 април 19 30:XNUMX?

 53.   G прекинувач 3 dijo

  Ако станува збор за програма наречена „foo“, можеме да ја извршиме како и секоја наредба. https://gswitch3.net

 54.   Mastiff dijo

  Убав е овој неверојатен пост.

 55.   рамо томас dijo

  Ова е еден вид несомнена измама. не верувај во тоа што го велам.

 56.   Ирвинг Фокнер dijo

  здраво на сите, јас сум премногу нов во оваа тема chmod, и chonw.

  Се извинувам ако не разбирам многу добро, се обидувам да нарачам сите примери да имаат јасност за тоа како да ги користат дозволите и задачите на различни групи, со дозволи на rwx, да читаат извршување за пишување, како да ги разберат сите добро конфигурирање, на датотеките и папките, поддиректориуми кога ја извршувате командата ls -l информациите што се појавуваат таму и цртичките помеѓу секоја буква формулирана таму, исто така како да го сторите тоа кога копирате информации од диск со користење на nautilus, дека сите се појавуваат копираните датотеки, вклучувајќи папки со катанец, како да станете сопственик на сите информации без да ги менувате дозволите за секоја од датотеките по дифолт, да можете да читате, пишувате, извршувате и бришете што сакате, без да морате користете корен.

  Прочитав и сум бил корисник кој секогаш извршувал датотека chmod -R 777 или папки, затоа што сум ја прочитал на тој начин, но кога ќе направите ls на наведената датотека или папка, тогаш тие ќе бидат обележани со поинтензивна зелена боја што не може да се прочита Име јасно, затоа што користам линукс нане, но гледам дека може да има друга слична папка, со други атрибути и со друга боја, исто како и останатите, сега ја прочитав таа 755, не знам ако треба да се користи на овој начин (папката chmod - R 755 Folder) ги остава дозволите стандардно, во таа папка, и е за директориуми, но 644 е за датотеки, не знам дали е во ред да се користи на овој начин (chmod -R 644 датотеки), но кога ќе заврши ls - Тогаш се чини дека датотеката е 644, а кај други се појавува root, а други во името на корисниците, со овие резултати, нешто не е вообичаено.

  Немам најмала идеја како да ги користам идеалните команди, па папките, директориумите и датотеките да ги имаат потребните дозволи што се потребни и да бидат доделени на групите или корисниците што ги сакам

  Сакам да научам да знам какви датотеки се кога правам ls -l

  корен на коренот drwxr-xr-x 2 4096 15 февруари 22:32 а
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 474 февруари 16 23:37 canaima5
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 374 9 февруари 16:34 Грешка_EXFAT
  drwxr-xr-x 3 root root 4096 февруари 15 00:22 Windows инсталација USB
  -rw-r - r– 1 m18 m18 7572 22 декември 2016 година mdmsetup.desktop
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 61 февруари 18 13:07 пкме
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 10809 15 мај 2013 година ПРОЧИТАЈТЕ
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 57 јануари 3 11:58 закрепне судо
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 1049 февруари 18 01:02 Повторно враќање на системот
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 1163 февруари 11 11:12 корен.txt
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 384 10 февруари 22:30 враќање на системот убунту 16-18
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 31 јануари 1 година torregal

  еве еден пример, се обидов да модифицирам некои датотеки m18 беа создадени во корисник, а останатите беа копирани од друг диск, со nautilus, и имаат катанци,

  root root root drwxr-xr-x 3 февруари 4096 15:00 инсталирај Windows USB
  коренот drwxr-xr-x 2 root root 4096 15 февруари 22:32 а има катанец, остатокот од датотеките исто така, но користете ја оваа команда од информациите што докажуваат дека тоа се случува: датотеките сега немаат катанец, но Не знам дали се во ред Дозволите што ги имаат и идејата е да се знае какво дозволување треба да има секоја датотека или папка и во која група треба да биде. и знајте што да користите кога додавате chmod.

  m18 @ m18 ~ $ cd работна површина /
  m18 @ m18 ~ / Десктоп $ ls -l
  Вкупно 60
  drw-r - r– 2 корен корен 4096 15 февруари 22:32 а
  -rw-r - r– 1 корен корен 474 февруари 16 23:37 canaima5
  -rw-r - r– 1 корен корен 374 9 февруари 16:34 Грешка_EXFAT
  drw-r - r– 3 root root 4096 февруари 15 00:22 Windows инсталација USB
  -rw-r - r– 1 m18 m18 7572 22 декември 2016 година mdmsetup.desktop
  -rw-r - r– 1 корен корен 61 февруари 18 13:07 пкме
  -rw-r - r– 1 корен корен 10809 15 мај 2013 година ПРОЧИТАЈТЕ
  -rw-r - r– 1 корен корен 57 јануари 3 11:58 преземете судо
  -rw-r - r– 1 корен корен 1049 февруари 18 01:02 Повторно враќање на системот
  -rw-r - r– 1 корен корен 1163 февруари 11 11:12 корен.txt
  -rw-r - r– 1 корен корен 384 10 февруари 22:30 часот системско враќање на убунту 16-18
  -rw-r - r– 1 корен корен на 31 јануари 1 година
  m18 @ m18 ~ / Десктоп $ sudo ugo + rwx *
  [sudo] лозинка за m18:
  sudo: ugo + rwx: командата не е пронајдена
  m18 @ m18 ~ / Десктоп $ sudo chmod ugo + rwx *
  m18 @ m18 ~ / Десктоп $ ls -l
  Вкупно 60
  drwxrwxrwx 2 корен корен 4096 15 февруари 22:32 а
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 474 февруари 16 23:37 canaima5
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 374 9 февруари 16:34 Грешка_EXFAT
  drwxrwxrwx 3 root root 4096 февруари 15 00:22 Windows инсталација USB
  -rwxrwxrwx 1 m18 m18 7572 22 декември 2016 година mdmsetup.desktop
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 61 февруари 18 13:07 пкме
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 10809 15 мај 2013 година ПРОЧИТАЈТЕ
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 57 јануари 3 11:58 закрепне судо
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 1049 февруари 18 01:02 Повторно враќање на системот
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 1163 февруари 11 11:12 корен.txt
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 384 10 февруари 22:30 враќање на системот убунту 16-18
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 31 јануари 1 година torregal
  m18 @ m18 ~ / Десктоп $ sudo chmod -R 755 инсталација \ de \ windows \ USB /
  m18 @ m18 ~ / Десктоп $ ls -l
  Вкупно 60
  drwxrwxrwx 2 корен корен 4096 15 февруари 22:32 а
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 474 февруари 16 23:37 canaima5
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 374 9 февруари 16:34 Грешка_EXFAT
  drwxr-xr-x 3 root root 4096 февруари 15 00:22 Windows инсталација USB
  -rwxrwxrwx 1 m18 m18 7572 22 декември 2016 година mdmsetup.desktop
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 61 февруари 18 13:07 пкме
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 10809 15 мај 2013 година ПРОЧИТАЈТЕ
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 57 јануари 3 11:58 закрепне судо
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 1049 февруари 18 01:02 Повторно враќање на системот
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 1163 февруари 11 11:12 корен.txt
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 384 10 февруари 22:30 враќање на системот убунту 16-18
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 31 јануари 1 година torregal
  m18 @ m18 ~ / Десктоп $ sudo chmod -R 755 а
  m18 @ m18 ~ / Десктоп $ ls -l
  Вкупно 60
  корен на коренот drwxr-xr-x 2 4096 15 февруари 22:32 а
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 474 февруари 16 23:37 canaima5
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 374 9 февруари 16:34 Грешка_EXFAT
  drwxr-xr-x 3 root root 4096 февруари 15 00:22 Windows инсталација USB
  -rw-r - r– 1 m18 m18 7572 22 декември 2016 година mdmsetup.desktop
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 61 февруари 18 13:07 пкме
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 10809 15 мај 2013 година ПРОЧИТАЈТЕ
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 57 јануари 3 11:58 закрепне судо
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 1049 февруари 18 01:02 Повторно враќање на системот
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 1163 февруари 11 11:12 корен.txt
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 384 10 февруари 22:30 враќање на системот убунту 16-18
  -rwxrwxrwx 1 корен корен 31 јануари 1 година torregal

  од друга страна знаејќи како да ја користите командата chown. Исто така, не знам дали е подобро да се користи командата cp за копирање на информациите, од друг хард диск со некоја дивица која ги копира датотеките со сите нивни дозволи и дека тие остануваат достапни на вашиот корисник или секогаш остануваат со катанец

  Она што сакам е дека ако некој знае за поцелосна статија, и со примери на секоја од вајлд-картичките, тие користат chmod и chown. Јас можам да го поставам така што на почетниците ќе им биде полесно да учат, бидејќи има табели каде се појавува 3-цифрено нумерирање, како што се оние од 777, 644 и како се формира тоа нумерирање, без да се предодредени или има многу повеќе што се рефлектираат со збирот на ugo. Не знам дали е правилно, мислам дека е корисник, сопственици на групи и со rwx за папки, поддиректориуми, извршни датотеки итн.

  на крајот, она што го сакам е да научам да ги користам сите формули, од chmod, и chonw за сите датотеки и за целиот Linux датотечен систем

  Се извинувам ако моето прашање на оваа тема е многу смешно, јас само барам некое упатство, за да имам поудобен метод за да можам да ги разберам секој дел од групните дозволи и командите за модификација, на chmod и chonw програмите .

  Поздрав и Ви благодарам многу за соработката.

 57.   асс dijo

  Дани го сакам уву

 58.   асс dijo

  Дани сакам уву.