Пакет со елементарни икони во Гном

Основни икони

Кога Ubuntu започна да се користи Единство како стандардна работна површина, решив да инсталирам GNOME од вашиот PPA. Првото нешто што го направив е да побарам пакет со икони што е повеќе во согласност со мојот стил. Во тој момент се сретнав Основни икони: пакет со икони кои се многу пријатни за гледање.

Nautilus

Потоа мигрирав во Арх Линукс и една од првите работи што ги направив е да го симнам истиот пакет со икони и да го инсталирам на системот. За да го направите ова, потребно е да го преземете од DeviantArt, да го копирате во папка што ќе ја наведам подоцна и конечно да ја користам gnome-tweak-алатка, поставете ја како тема за икони.

Ајде да го направиме тоа.

 1. Преземете го пакетот Основни икони од DeviantArt следејќи ја врската.
 2. Отпакувајте го со помош на омилената алатка за компресија / декомпресија. Го користев Управувачот со датотеки (валјак-датотека).
  датотека-ролери
  Ако сте во Arch, можете да го инсталирате користејќи ја следнава команда.
  sudo pacman -S-ролери за датотеки
 3. Во вашиот дом креирајте го директориумот .икони. Можете да го направите со користење на следнава команда, ако сте дома:
  мкдир .икони
 4. Копирајте ја папката за темата со икони во оваа директориум.
 5. За активирање на темата ви е потребна GNOME Tweak Tool, позната и како Tweak Tool, која можете да ја инсталирате со следнава команда (на Arch Linux):
  sudo pacman -S gnome-tweak-алатка
 6. Потоа, стартувајте ја оваа алатка пребарувајќи ја во списокот со апликации на GNOME или извршувајќи во конзолата:
  gnome-tweak-алатка
 7. Во левата колона изберете „Тема“ и внатре, во опцијата „Тема на иконата“ означете „Основно“.
  Слики од екранот

Со ова веќе ја имаме темата Основно објавено на нашата работна маса GNOME. Треба да се напомене дека овој метод треба да работи за инсталирање на кој било сличен пакет со икони, во кој можете да најдете DeviantArt.

Се надевам дека овој мал совет ви беше корисен. Како и секогаш, ако имате какви било прашања, коментари или предлози, ве чекам во коментарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Џејмс dijo

  Пакетот AUR elementary-icons не работи за вас? Во XFCE, со инсталирање на тој пакет, можете да изберете основно во програмата за конфигурација.

  1.    Санхусофт dijo

   Тоа е уште еден метод за инсталирање на основното пакување за оние кои не сакаат да користат AUR. Како и да е, во GNOME ќе мора да користите алатка gnome-tweak за да ја изберете како тема за икони. Поздрав и благодарам за коментарот.

   1.    Џејмс dijo

    Аха, тоа го велев во случај да не го знаете пакетот, затоа што спомнувате дека за да го инсталирате Gnome на Ubuntu отидовте во PPA наместо да ги преземате изворите и така натаму.

    Што се однесува до остатокот од програмите, кој сака да ја користи оваа тема со икони, препорачувам да ги користите пакетите достапни во репоата (или AUR во овој случај) наместо рачно да ги инсталирате работите. Минимум затоа што овие пакети обично се одржуваат и во случај на нови надградби започнува пакет или ваш или друг менаџер со поддршка за AUR, во спротивно е потребно рачно да се повтори операцијата.

    1.    Санхусофт dijo

     Кога имам дозволи за уредник (ако останам кога ќе се отворат „апликациите“), ќе ја додадам алтернативата преку AUR за оние што користат ваш. Поздрав и благодарам за коментарот.

    2.    Санхусофт dijo

     Треба да се напомене дека, во секој случај, овој пакет не се ажурира толку често, па затоа не е премногу потребно да се има можност за ажурирање, иако секогаш е позитивен

 2.   Виндосеро dijo

  http://oi39.tinypic.com/bi57io.jpg

  Linuxeros со чили во задник за 3,2,1 ...

 3.   sieg84 dijo

  промената ќе ни се најде.

 4.   Џејмс dijo

  Хаха, човеку, не е така, нели?

  Делот за удел на пазарот сигурно, не знам до кој степен Linux работи на десктоп компјутерите добро оди (за стандардни корисници, тој е луксузен за мене); Јас сепак сметам дека е потребно повеќе работа за да се дадат работи што работат, период, без да треба да ги конфигурирам сраните затоа што некој не ја завршил својата работа добро (и јас го користам Arch, но зборувам за Ubuntu, Fedora, итн. Во Arch повеќе). Општо земено, според мене, QA недостасува дистрибуција (особено, исто така, треба да научите како да ги правите работите добро, или тие се направени добро и не се направени: Г).

  Профитната работа ... Се сомневам таму, погледнете го Линукс и неговите дистрибуции, иако се бесплатни, повеќето од нив имаат компании што живеат од поддршката што ја нудат на трети страни; А, 20 години се многу години а? (Покрај Виндоус 8 мислам дека постои веќе една година или така).

  А што е со задоволните корисници ... ui ui ui, ќе има нешто: Д. Виндоус 8 доби многу критики за промената на интерфејсот и другите, несреќни луѓе има (и имаше) на местото на лопатата. Исто така, со тоа колку беа добри (Виндоус XP -> Виндоус 7 забележа големо подобрување на стабилноста и безбедноста, повеќе не се сеќавам на сините екрани или вируси што го компромитираа целиот систем) тие одат и го заебаваат со некои срамни возачи (* coff * Безжичен од Intel * coff *) оставајќи ги корисниците кои априори можат да бидат задоволни од системот во срања затоа што нивните топки се отечени.

  1.    Џејмс dijo

   Срамота ... коментарот беше одговор на Виндосеро ...

   1.    Санхусофт dijo

    Мислам дека многу пати GNU / Linux е критикуван за просечни дистрибуции како Ubuntu. Исто така, очигледно е дека Виндоус ќе има поголем удел на пазарот ако ви се наметне кога ќе купите тетратка или компјутер.

    1.    Џејмс dijo

     Да, се разбира, тоа е дека традицијата е традиција и кога луѓето одат да купат нов компјутер во големи продавници, она што го наоѓаат се компјутери со претходно инсталирани Windows.

     Лично, повеќето од луѓето што ги познавам не знаат за што е Linux или не се заинтересирани да знаат, некои веруваат дека е неверојатно комплициран, други велат дека „смрди“ затоа што не можат да играат игри или да имаат iTunes итн. Кога всушност многу од нив за она што го прават со своите машини, секој систем што има пристап до Интернет и во кој можете да гледате видеа (приближно) е доволен.

     И тоа без да ги ставате на пат идеолошките прашања ... ако започнете да зборувате за слободи, другите веќе ќе ве гледаат со чудно лице: Д. Кои слободи да, но како што сакате да промените нешто во програмата, колку и да имате изворен код, можете да ги видите да прават што сакате.

     И излегуваме од темата: Д! Пакетот со икони е во ред, имаше моменти кога не ми се допаѓаа иконите со папките и некои други, мислам дека се сеќавам, но токму сега, ова е темата што ја користам.

     Не е лошо ниту фаaiнс, но ... има нешто што не ме убедува, можеби фактот дека нема стандардни опции за избор на статусни икони за темни или светли поставки, ако клубот не размислува за употребливост хаха.

     1.    Санхусофт dijo

      Кога влегов на Универзитетот, повторно почнав да користам GNU / Linux, бидејќи пред тоа бев барем една година користејќи само Windows 7. Моите пријатели ме гледаа како чудак, бидејќи не можеа да разберат дека компјутерот работи без Windows. Затоа, прашав еден од моите најблиски пријатели за што го користи компјутерот, и тој ми рече како тоа добро го зборуваш за да сурфаш на Интернет, некоја основна автоматизација на канцеларијата и основна мултимедија (слушање музика, гледање видеа, итн.). За тие денови тој беше презаситен со Виндоус бидејќи беше многу бавно и имаше многу бес со него.

      Му понудив да го проба Убунту, што беше многу интуитивна и релативно добра дистрибуција за започнување во светот на ГНУ / Линукс, и дека ако има какви било прашања, ме има за да ги решам неговите проблеми. Краток расказ, денес не можете да бидете посреќни со вашата тетратка, работи прекрасно (иако има ATI) и може да стори се што правеше порано во Виндоус, но без толку многу проблеми. Така му покажав дека GNU / LInux не е ништо од друга планета и дека секој што има желба може да го искористи тоа.

      Многу малку ги разбираат слободите, сметам дека е многу добро затоа што иако честопати нема искуства со сите јазици, постои голема заедница што ги разгледува изворните кодови, така што програмите не ги кршат овие слободи.

      Темата многу ми се допаѓа, добро време поминав користејќи Фаенца, а потоа Фајанс, но на крајот ми здосади тој монотон формат со чисти квадратни икони. Основно е сè што можам да побарам, барем во GNOME-Shell е одлично.

      Поздрав од Чиле драга моја!