Основно програмирање со Псеинт (дел 2)

Овој запис е продолжение на претходниот запис (Основно програмирање со Псеинт (дел 1)) и е дел од серијата упатства за програмирање.

За да може да се програмира, потребно е Pseint да е правилно конфигуриран, ако сè е правилно, можеме да продолжиме со ова упатство кое е директно насочено кон учење како работи Pseint за да започнеме со програмите.

Псеинт

Откако започнавме, ќе ги видиме следниве делови:

 1. Команди: (тоа е оној лево) во кој се најосновните циклуси, функции и / или условувања.
 2. статусна лента: (онаа на дното каде што пишува „Нема достапни ажурирања“) оваа лента го означува тековниот статус на Псеинт.
 3. Област за работа: тоа е најголемиот дел, овде ќе ја напишеме нашата програма.

Овие се главните, другите нема да бидат многу корисни за момент

АЛГОРИТМ ВО ПСЕВДО-КОД

Акција без наслов на постапката 1; акција 2; ... ... ... акција н; Краен процес

Ова е општа форма на алгоритам, како што можете да видите, тој започнува со „Процес [SinTitulo]“ што означува почеток на програмата и завршува со „EndProcess“ што означува дека програмата завршила.

ПРОМЕНЛИВИ

Променливите се сектори на меморија кои складираат специфични податоци и се идентификуваат со специфично име што се однесува на овие мемориски простори. Во Псеинт можете да дефинирате променливи на следниве начини:

Со знак на еднакво така што «a» е променливата што прима вредност на додавање «c» плус «b»

a = c + b;

Другиот начин е со знакот за доделување (што ќе го видиме подоцна, во моментот само треба да го знаеме) и е сличен на претходниот со таа разлика што е различен знак

a <- b + c;

Овие знаци не бараат никаква вредност од корисникот за да знае каква вредност треба да постави бидејќи тоа е направено со функцијата «читај»

АРАНМАНИ

Низа е низа од повеќедимензионални променливи кои можат да се складираат во форма на табла или коцка, во кои променливите се повикуваат со општ идентификатор и број во картезијанскиот рамнински систем. Во Псеинт, низите се дефинирани со функцијата „димензија“ што исто така ќе ги видиме подоцна.

Во овој случај, генералниот идентификатор би бил var y, а бројот би бил „x“ и „y“ што може да биде [1,1] или [2,1], итн.

Димензија var [x, y]

Потоа да ја повикате променливата што ќе ја користите

 var [x, y]

Каде што „x“ би можело да биде 1, а „y“ би можело да биде 2, тогаш би се нарекувало „var [1,2]“ што би било независно од „var [1,1]“, итн.

ОПЕРАТОРИ

Операторите, како што имплицира нивното име, се знаци кои користат некои вредности за да дадат резултат, Операторите во Псеинт се следниве:

 1. Поголем од ">"
 2. Помалку од «<«
 3. Исто како "="
 4. Помалку или еднакво на «<=»
 5. Поголема или еднаква на "> ="
 6. Различен од „<>»
 7. Сврзник (и) "И" или "&"
 8. Дисјункција (или) «ИЛИ» или «|» »
 9. Негирање (не) „НЕ“ или „~“
 10. Додај „+“
 11. Одземе «-«
 12. Множење "*"
 13. Дивизија "/"
 14. Зајакнување «^»
 15. Модул (остаток од поделба) «%» или «МО»

Хиерархијата (редоследот) на операциите се исти како оние на алгебрата и се менуваат со загради. Во случај на логички оператори, операцијата е во краток спој, операторот „НЕ“ го превртува резултатот.

Во оваа листа се споменуваат само оние што треба да се користат, за да ја видите комплетната листа, можете да отидете во документацијата за PSeInt.

ФУНКЦИИ

При програмирање, функција е серија инструкции кои даваат специфичен резултат и можат да добијат одредена вредност за извршување на задачата што мора да ја извршат. Во Псеинт е напишана функција како што следува:

Подпроцес [повратна променлива] <- [Име на функцијата] ([Аргументи]) акција 1; акција 2: ... ... ... акција n; Крај на подпроцеси

Па и тоа е тоа во следното упатство ќе се фокусирам на останатите функции и нивната синтакса, освен на операторите споменати овде, бидејќи нивната синтакса е скоро очигледна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   glcq dijo

  Ви благодарам многу што ги споделивте овие упатства, тие се многу интересни.

  1.    xnmm dijo

   нема причина и одеднаш велам дека следниот е веќе посветен на програмирање
   Со почит

 2.   портаро dijo

  Благодарам за споделувањето, јас веќе знаев за оваа програма, ја открив во sourceforge и многу е добра, ќе ми биде корисна затоа што дури и да направам некое програмирање, го правам тоа без специфично знаење за поимите и сл., И доаѓам од област која нема никаква врска со тоа бидејќи се работи за хуманистички Значи, овие часови се многу добри за давање лесни идеи за содржината на програмирање, затоа што ако сте како мене потполно игнорантни за тоа, поимите како класи, променливи, кои се основни, се работи што за луѓето без основно знаење за програмирање се работи слика или непознати концепти, во оваа смисла оваа програма е многу добра. Ви благодарам што споделивте и ставив игла во обележувачите. Со почит

  1.    spartan2103 dijo

   Мислам дека слично на Портаро. Јас исто така доаѓам од областа на хуманистичките науки и иако знам нешто за програмирање, го правам тоа повеќе лирски, без многу познавање на фактите, благодарам за упатствата. Патем, дали сте Портаро што објавувате во Гну / Линукс Вагос?

 3.   spartan2103 dijo

  Мислам дека слично на Портаро. Јас исто така доаѓам од областа на хуманистичките науки и иако знам нешто за програмирање, го правам тоа повеќе лирски, без многу познавање на фактите, благодарам за упатствата. Патем, дали сте Портаро што објавувате во Гну / Линукс Вагос?