Отворена мрежа за пронајдоци продолжува да работи на проширување на својата листа за заштита

La Отворена мрежа за пронајдоци (ОИН), чија цел е да го заштити екосистемот Линукс од побарувања за патенти, најави дека ја проширува својата листа на опфатени пакети со договор без патент и со ставање бесплатни на располагање на некои патентирани технологии.

Списокот на компоненти на дистрибуција кои спаѓаат во дефиницијата за Линукс систем („Линукс Систем“), што е опфатен со договорот меѓу членовите на ОИН, тој е проширен на 520 пакети.

Треба да се запомни дека мрежата на отворени пронајдоци беше таа што му помогна на Гном да го исполни барањето што го наметнуваше Ротшилд патент слики во тоа време.

Во септември минатата година невиден настан, во кој обелодени компанијата со име Ротшилд Патент Имиџинг ДОО барање кон Гном, во која таа беше обвинета за кршење на патентот 9,936,086 во менаџерот на фотографии Шотвел.

Патентот во кое Ротшилд Патент Имиџинг ДОО се произнесе, датирано е од 2008 година и опишува техника за безжично поврзување на уред за снимање слика (телефон, веб-камера) a уред за примање на слика (компјутер) и потоа селективно пренесувајте слики со филтрирање по датум, локација и други параметри.

Поврзана статија:
Gnome прогласи победа над Rothschild Patent Imaging

Работата не е завршена и каталогот продолжува да расте

Вклучени нови пакети во списокот вклучете го контролорот exFAT, KDE Frameworks, Hyperledger, Apache Hadoop, Robot OS (ROS), Apache Avro, Apache Kafka, Apache Spark, Automotive Grade Linux (AGL), Eclipse Paho и Mosquito.

Покрај тоа, Компонентите на платформата Андроид наведени сега вклучуваат верзија на Android 10 во состојба што одговара на отвореното складиште за проект со отворен извор на Андроид (AOSP).

Како резултат, Дефиницијата на системот за Linux опфаќа 3393 пакетивклучително и Linux кернел, платформа за Android, KVM, Git, nginx, CMake, PHP, Python, Ruby, Go, Lua, LLVM, OpenJDK, WebKit, KDE, GNOME, QEMU, Firefox, LibreOffice, Qt, systemd, X.Org, Wayland, PostgreSQL, MySQL итн.

Бројот на потписници на патенти за споделување на лиценца ОИН надмина 3.300 бизниси, заедници и организации.

„Пролиферацијата на Linux и софтверот со отворен извор го забрзува темпото на иновации во индустријата, бидејќи софтверот станува сè поважен извор на диференцијација“, рече Кит Бергелт, извршен директор на мрежата на отворени изуми. „Оваа експанзија на системот Линукс им овозможува на ОИН да оди во чекор со иновациите со отворен извор, промовирајќи неагресија на патентите на јадрото. Како што расте софтверот со отворен код, ќе продолжиме со измерената експанзија на системот Linux, додека регрутираме повеќе компании во заедницата OIN за понатамошно ублажување на ризикот за патент поврзан со користење на код со отворен извор.

Компаниите потписнички добиваат пристап до патентите што ги поседува ОИН во замена за обврската да не тужи за употреба на технологии што се користат во еко-системот на Linux.

Меѓу главните учесници во ОИН, обезбедување на формирање на група патенти што штити Linux, компании како Google, IBM, NEC, Toyota, Renault, SUSE, Philips, Red Hat, Alibaba, HP, AT&T, Juniper, Facebook, Cisco, Casio, Huawei, Fujitsu, Sony и Microsoft.

На пример, Мајкрософт, кој се приклучи на ОИН, вети дека нема да користи повеќе од 60.000 свои патенти против Линукс и софтвер со отворен извор.

Базенот за патенти на ОИН вклучува повеќе од 1300 патенти. Вклучувајќи ги OIN Hands е група на патенти, која вклучува една од првите референтни технологии што создаваат динамична веб содржина што предвидуваше појава на системи како ASP на Microsoft, JSP на Sun / Oracle и PHP.

Друг значаен придонес е преземањето на 2009 патенти на „Мајкрософт“ во 22 година, претходно продадени на конзорциумот АСТ, како патенти што влијаат на производите со „отворен извор“.

Сите членови на ОИН имаат можност да ги користат овие патенти бесплатно. Валидноста на договорот за ОИН беше потврдена со одлуката на Министерството за правда на Соединетите држави, со кое се бараше да се земат предвид интересите на ОИН во однос на договорот за продажба на патентите на Новел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.