Отворен колектив и анартист: интересни веб-страници за слободна и отворена култура

Отворен колектив и анартист: интересни веб-страници за слободна и отворена култура

Отворен колектив и анартист: интересни веб-страници за слободна и отворена култура

Денес ќе знаеме 2 интересни веб-страници повеќе, тие се дел од огромното заедница преку Интернет што поттикнува а слободна и отворена култура, алтернативен поглед на види, размисли и направи одредени работи или ситуации. Овие 2 нови веб-страници за преглед се: «Отворен колектив » y «Уметник ".

Накратко, «Отворен колектив » се фокусира на финансирање, односно на помагање на групите за соработка транспарентно да соберат и трошат пари. Додека, «Уметник " Се фокусира на културното, односно на обезбедувањето на своите членови, кои обично се од уметничкото и културното милје, бесплатни алатки потребни за извршување на нивната работа.

SUChat: Јавна децентрализирана услуга за инстант пораки

SUChat: Јавна децентрализирана услуга за инстант пораки

Пред да започнам да зборувам за «Отворен колектив » y «Уметник ", како и обично, ќе препорачаме некои поврзани претходни објави со најновите кул веб-страници што ги разгледавме. Да биде нашата последна, веб-страницата «SUChat “, што го опишуваме како:

"Децентрализирана јавна услуга за инстант пораки заснована на протоколот XMPP, која ја почитува вашата приватност и овозможува комуникација во реално време со вашите пријатели и семејство без да се грижите за безбедноста и приватноста Создадете сметка, преземете клиент што поддржува Jabber / XMPP, додајте пријатели и комуницирајте слободно во целосна безбедност." SUChat: Јавна децентрализирана услуга за инстант пораки

Поврзана статија:
SUChat: Јавна децентрализирана услуга за инстант пораки

Други претходни биле:

Поврзана статија:
PrivacyTools: Вредна и корисна веб-страница за приватност на Интернет
Поврзана статија:
NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

Отворен колектив и анартист: Опис

Отворен колектив и анартист

Што е Отворен колектив?

Според твоето официјална веб-страница, опишано е како:

"Платформа за финансирање преку Интернет за отворени и транспарентни заедници. Тоа ги обезбедува потребните алатки за да се соберат и споделат финансиите собрани со целосна транспарентност."

Тоа е, тие се а идеална веб-страница за кои заедници (групи за соработка, состаноци, проекти со отворен извор, меѓу другите) соберат и исплаќаат пари на транспарентен начин во корист на своите членови и регистрирани проекти, меѓу оние кои сакаат да ги поддржат.

Како тоа функционира?

«Отворен колектив » обично се разликува од другите слични платформи, бидејќи нуди а целосна финансиска транспарентностТоа е, можете да видите од каде доаѓаат парите и каде одат. Дополнително, тој е дизајниран за заедници кои постојано развиваат производи, а не за индивидуални или еднократни креатори на кампањи.

Конечно, страницата е самофинансирана со само мал процент од средствата собрани преку платформата, што се движи помеѓу 5% и 10%, во зависност од неговиот фискален домаќин. И во него, секој може да придонесе од каде било со едноставна меѓународна кредитна картичка или со донации деноминирани во валутата на Фискалниот домаќин. Неговите развивачи исто така детализираат дека плаќањата работат на сите места каде нивните даватели на плаќања, Stripe и PayPal, обезбедуваат услуга.

Поврзани веб-страници

Оваа заедница, пак, има и други интересни веб-страници, во рамките на Отворен колективен домаќин, меѓу кои се издвојуваат некои директно поврзани со слободен софтвер, отворен извор и GNU / Linux, и можеме да споменеме:

  • Колектив со отворен извор: Кој функционира како непрофитен фискален домаќин што промовира здрав и одржлив екосистем со отворен извор.
  • Отворена колективна Европа: Која функционира како непрофитна организација со седиште во Брисел да биде домаќин на отворени групи од цела Европа.
  • Среднозападен сојуз со отворен извор: Која функционира како организација го промовира образованието, поддршката и развојот на Друпал и сродниот софтвер со отворен извор во заедницата на Друпал на средниот запад на Соединетите Американски Држави.

Што е анартист?

Според твоето официјална веб-страница, опишано е како:

"Само-управувана платформа од и за уметници. И чии цели се: Да се ​​создаде платформа во функција на потребите на уметниците, да се децентрализира моќта на културната индустрија, да се генерираат простори за дебата, учење и взаемна поддршка меѓу уметниците и да се изгради слободна и етичка култура за социјална трансформација."

И тие се исто така дел од «Отворен колектив », што може да се види со кликнување на следново линк.

Конечно, вреди да се напомене дека Заедницата на оваа веб-страница има како главна цел следниот:

"Обезбедете се со антикапиталистички алатки следејќи ги принципите на слободната култура. Ние сакаме да се еманципираме од приватните компании кои контролираат и следат маси. Поради оваа причина, на нашите сервери ги инсталиравме (и ќе ги инсталираме) алатките што ни се потребни за работа и ширење на нашата уметност."

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на 2 интересни веб-страници на «Open Collective y Anartist», кои се дел од огромната онлајн заедница која негува слободна и отворена култура, алтернативна визија за гледање, размислување и правење одредени работи или ситуации; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност. И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.