Отворено слика: Создадете слајдшоу на нашите фотографии

Или затоа што сакаме да снимаме филм (за Холивуд;)) или се ближи годишнината со двојката и сакаме да им подготвиме нешто убаво, или едноставно за слободно време, можеби ќе сакаме да направиме видео презентација на нашите слики.

со Отворен екран имаме одлична алатка за извршување на задачата. Иако постојат алатки дизајнирани директно за извршување на ваков тип на проект, никој не го достигнува нивото на прилагодување што може да се добие со Openshot.

Создадете слајдшоу за фотографии со OpenShot

Првото нешто што треба да направите е да ја отворите програмата (тешко е да се заврши работата со затворена програма). штом се отвори, ние ги увезуваме потребните датотеки (слики и аудио)

openshot

Откако ќе имаме сè, овие ќе се појават во табулаторот Датотеки на проектот

openshot

Оттука, ние ги влечеме сликите, по редоследот што најмногу ни се допаѓа, до лентата подолу, една до друга.

openshot

Откако ќе ги имаме сите слики на место, започнуваме да ја конфигурираме презентацијата. Со покажувачот на глувчето над сликата, го притискаме Десното копче на глувчето за да го отворите контекстното мени

openshot

И во опцијата за Охрабри избираме еден од оние што ги имаме на располагање.

openshot

Овој чекор го повторуваме со сите слики на кои сакаме да ставиме анимација. По претходниот чекор одиме на јазичето Транзиции, кои се како завеси што можеме да ги користиме помеѓу една и друга слика.

openshot

Го избираме оној што го сакаме и го влечеме преку слика за да ја додадеме завесата.

openshot

Сега на Транзицијата кликнуваме  Десното копче на глувчето и уредувајте ги нејзините својства

openshot

Ја менуваме вредноста на времетраењето што ќе го има ова.

openshot

Каде пишува Адреса: до е за кога е на почетокот на сликата и Долу ако ја постават на крајот од сликата

По завршувањето со Транзициите сега е време да и додадете песна во позадина. Вратете се на јазичето Датотеки на проектот Ја избираме песната што ја сакаме (ако имаме повеќе од една) и ја влечеме до лентата што е под онаа со сликите

openshot

Ако времетраењето на песната го надминува времетраењето на сликите, она што ќе го сториме е да ја избереме алатката за сече.

openshot

Ние го позиционираме курсорот на истата линија на крајот од сликата, но секогаш на лентата за песна, притискаме на Лево копче на глувчето

openshot

Ние притискаме Десното копче на глувчето преку преостанатото парче аудио и отстранете го со Отстранете го клипот.

openshot

Ние ја прегледуваме нашата работа, ако нешто тргна наопаку, притискаме Ctrl+Z да ги поништи дејствата што ги извршуваме една по една

openshot

Ако сè помина добро, притиснете го копчето Извоз на видео.

openshot

Ние му даваме име, го избираме излезниот директориум, менуваме некои параметри според она што го сакаме и изберете го копчето Експорт видео

openshot

openshot

Откако ќе заврши извозот, можеме да уживаме во презентацијата на слики, да ја запалиме на диск или да ја поставиме на видео канал.

Досега дојдовме, се надевам дека ви се допадна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Leon dijo

  Многу добар учител !! Ви благодарам многу што ги споделивте информациите !!

 2.   гавран291286 dijo

  одлично tuto.si знаеше за openshot, но јас тоа го искористив само еднаш затоа што добив нешто нецелосно, (порано на филмски маркер или што и да било), но сега со овој пост, ќе започнам да ги креирам моите видео клипови ... поздрав

 3.   кук dijo

  Само она што го барав, благодарам! 🙂

 4.   DMoZ dijo

  Одлична препорака и упатство ...

  Наскоро ќе биде многу корисно 😉 ...

  На здравје…

 5.   Нодетино dijo

  Ви благодариме за статијата!
  Дали можете да го поставите видеото за да го видите резултатот? (Youtube?)

  1.    елав dijo

   Па, ако авторот претпочита, тоа може да го стори во http://10minutos.desdelinux.net

   1.    vr_rv dijo

    Tryе се обидам да го поставам.
    но предупредувам дека тоа го направив само како пример и не е сосема добро работено.

 6.   елиотим3000 dijo

  Го гледам овој видео едитор подобро од KDEnlive. Идеално за мојата работна површина XFCE.

 7.   gonzalezmd (# Bik'it Bolom #) dijo

  Ви благодариме за придонесот.

 8.   XsebaRgento dijo

  Комплицираните тие го прават тоа едноставно и професионално. Ви благодарам многу за вашето многу добро објаснување!

 9.   Слика на зачувани места Анаја Флорес dijo

  Треба да ја преземам оваа програма, не знам како да го направам тоа

  1.    елав dijo

   Јас барем не гледам верзија на Виндоус на вашата веб-страница.

 10.   Карлос dijo

  Инсталирањето е тешко. Можете ли да го објасните со видео упатство благодарам.

  1.    елав dijo

   Тешко? Воопшто не. Сè зависи ако користите дистрибуција на GNU / Linux и дали OpenShot е во складиштата.

 11.   Хуан Карлос Бенитез dijo

  многу добро упатство. благодарам

 12.   Mabel dijo

  моето прашање е: дали мора да го инсталирате Openshot или нетбукот веќе го има?

  1.    vr_rv dijo

   Мора да го инсталирате, не знам за дистрибуција што ја носи стандардно.

   1.    илуки dijo

    Мислам дека Huayra / Linux го носи стандардно.
    Поздрав.

 13.   mlpbcn dijo

  Но, каква лоша програма, само сакам да ставам фотографија и песна и да излезе сликата кога ќе му се допадне и кога ќе ја извезам, ништо не се слуша. Она што беше кажано лошо.

 14.   АРМИДА dijo

  САКАМ ДА УЧАМ ДА УРЕДАМ ВИДЕО