Како да го отстраните Windows од вашиот хард диск со Linux

Пред некое време еден познаник ми рече дека купил нов лаптоп Бесплатни огласи OLX, тој живее во Костарика. Не донесе Виндоус 8, но дојде со Виндоус 7 бидејќи не е од последните што се продаваат. Тој ми рече дека тој очигледно го поделил HDD и инсталирал Linux, оставајќи двојно подигање (Windows и Linux) на компјутерот. Поминаа денови и тој повторно ми напиша, прашувајќи се како да ги отстраните Windows од вашиот компјутер.

Еве ќе ти покажам како целосно да ги отстраните Windows од вашиот компјутер користејќи GParted, уредник на партиции сличен на Windows Partition Magic, нема да треба повторно да го инсталирате Linux, нема да треба да правите ништо комплексно.

GParted инсталација

1. Прво, мора да го инсталираме gparted во случај да не е инсталиран, за ова пронајдете го и инсталирајте го gparted пакетот од вашето складиште.

Во дистрибуции како Debian, Ubuntu и деривати би било:

sudo apt-get install gparted

Во ArchLinux и слично:

sudo pacman -S gparted

Отстранете го Windows со GParted

2. Потоа го отвораме, тие можат најдете и отворете GParted преку менито со апликации или едноставно отворете го со терминалот:

sudo gparted

Во случај да ви покаже грешка и да не се отвори, прочитајте овде можното решение.

3. Откако ќе се отвори, ќе ви покаже вакво нешто:

Отстранете го Windows со GParted

Отстранете го Windows со GParted

Како што можете да видите, тука се прикажани партициите на вашиот хард диск, или графички користејќи правоаголници или со текст малку подолу.

4. Тие само треба да кликнат со десното копче на партицијата за Windows и да ја изберат опцијата за Форматирајте како NTFS (или ext4, кој и да го претпочитате):

Отстранете го Windows со GParted

Отстранете го Windows со GParted

 

5. Тогаш тие мора да сторат кликнете на копчето Примени што е во лентата за главни опции.

6. Подготвени, сега мора да почекате неколку моменти за да се форматира партицијата.

Ладење на Груб

Груб е таа апликација што ни ги покажува опциите, оперативните системи што ги инсталиравме на компјутерот и ни овозможува кога ќе го вклучиме, пристапиме до едната или до другата. Ние мора да му кажеме дека Виндоус повеќе не е пронајден, дека повеќе не е опција, повторно да го прочитате списокот на достапни оперативни системи.

За ова ја извршуваме следнава команда:

sudo update-grub

Во случај системот да ви каже дека не може да ја најде таа команда, дека не ја препознава, тогаш решението е да ја извршите оваа друга:

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Подготвени!

Останува само да се рестартира и да се забележи дека Виндоус повеќе не постои, дека сега тие GB може да се користат како складирање или како што сметаме дека е соодветно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

28 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   исто dijo

  "Како да ги отстраните Windows од вашиот живот"

 2.   чаш dijo

  За почетници, многу добро туто

  1.    Нило dijo

   Дали користите Mac OS X со Gnome и прелистувате со Internet Explorer?

   1.    Два dijo

    wtf, и јас го добивам тоа

  2.    Незух dijo

   За какво вештерство станува збор?

 3.   кен торелеба dijo

  Со почит,
  Пред да направите, мислам дека е погодно да предложите бекап за сите податоци, документи, фотографии или музика што може да ги имате.

  По форматирањето, предложете:
  1) користете ја таа нова партиција како анекс, за да одделите податоци или да го поврзете „/ домот“ со него доколку е голем
  2) проширете ја линукс партицијата така што да го покрива ЦЕЛ простор во тврдиот диск, но за ова мора да го стартувате лаптопот преку медиуми во живо (dvd, cd, pendrive).
  3) инсталирајте во таа нова партиција, друг систем на Linux, различен од оној што треба да имате различни „вкусови“. И на овој начин стартувајте го новиот linux со полна брзина (без виртуелни машини). Пример: инсталирајте го Android 4.4

  Или поканете ги

 4.   Кристијанхд dijo

  Ми недостасува прераспоредување на партициите, или како да направам за да го монтирам тој „дополнителен“ простор на вашиот Linux, конечно, врската до еден од многуте водичи на страницата, бидејќи се претпоставува дека тоа е упатство за непосветени корисници

 5.   вафлесна мрежа dijo

  Прекрасна титула!

 6.   aeneas_e dijo

  Одлично туторство што му одговараше на мојот брат како ракавица во неговиот премин кон оваа страна на силата. Ви благодарам!

 7.   Chaparral dijo

  Вонредно упатство за елиминирање на чудовиште, еквивалентно на лош вирус, од тврдиот диск на компјутерот. Она што не ми се додава и никогаш нема да ми се додаде е дека мора да платите за да купите компјутер и да платите необична сума пари за монструозност која е бескорисна. Сега тие совесно се мачат со воведување на гореспоменатата УЕФИ и, се разбира, најдоброто решение е правилно да се поднесе Gparted како што е објаснето во ова упатство. Така, венење.

  1.    Начо dijo

   Добра тага ... има лабави ликови.

   1.    Морган тримакс dijo

    8 години подоцна, продолжуваат да се појавуваат пациенти кои не разбираат дека секој го користи или користи она што најмногу им одговара во својот компјутер

 8.   Мордраг dijo

  Одличен водич за почетници (и не толку почетници) кои сакаат да ги организираат нашите партиции Кој нема многу партиции за да ги тестира дистрибуциите, а потоа веќе не им се потребни? ^^

 9.   елиотим3000 dijo

  Добро туто од GParted. Сепак, ја користам алатката Red Hat Disk (не дека ти противречам, но се навикнав на таа алатка Red Hat).

  И патем, дали Арх веќе поддржува подигнување на УЕФИ?

  1.    шини-кире dijo

   grub го поддржува долго време, ова прашање е нелогично, мислам дека xD затоа е во неговите официјални складишта или YAOURT

 10.   Марио Гилермо Завала Силва dijo

  Додека конечно некој не ни го даде најдобриот начин да ги елиминираме Виндоус .. овде во Хондурас многу работам на отстранување на Win 8 и инсталирање на Ubuntu 1404 или petra 16 и 64-те ...

  Честитки

 11.   Хуана20 dijo

  Избришете го Виндоус ако знам, но имам сомнеж, може ли да додадам GB на партицијата каде што беше Виндоус во / партицијата за дома?

 12.   неименуван dijo

  нешто лесно и практично, сега би било добро да се знае дали е можно партицијата еднаш да се форматира, да ја придружите на друга партиција за Linux без да ги изгубите податоците од оваа, на пример до / дома, дали е можно?

  благодарение

 13.   KappaRedAndBlack dijo

  Не размислував да дадам никаков коментар, но гледајќи толку многу и толку добри информации не успеав да одолеам:
  Еден пријател, на повик за помош, ми ја испрати врската со која можев да го посетам Десделинукс, страница што ја видов за прв пат. Нема да ви кажам дека сум изненаден, добро, оваа технологија е тешко да се изненади, но да, халуцинирам со големата и добра количина на информации и медиуми.
  Јас не сум техничар, уште помалку, дипломиран во овие уметности, но мојата curубопитна природа често ме влече низ овој свет, во кој некогаш изгубен, а понекогаш со нозете на земја, постигнувам некој мал успех. Ништо во споредба со големото знаење што го покажувате и што треба да се цени.
  Размислувам кој систем да го инсталирам и, искрено, имам хаос.
  Нема да барам ваша помош, потребна ми е, затоа што разбирам дека веќе ќе бидете многу зафатени со исполнување на вашите задачи, но мал индикатор за тоа која од нив е на она што би го нарекле средно ниво. Исто така, тој детал, јас длабоко би го ценел.
  И да се збогувам со оваа мала скица, ви благодарам и ви честитам за одличната работа и величествената страница.
  Добијте топол поздрав.
  Родриго Лопез.

 14.   Едуардо dijo

  Одлично ми служеше

  1.    Макс Монтана dijo

   во ова упатство има многу сериозна грешка, никогаш не треба да ја избришете партицијата на оперативниот систем од истиот диск или ќе се случат работи како што е оштетување на датотеката (особено ако е GRUB) секогаш користете дистрибуција во режим во живо или со некое подигање на програмата Hirens подигање од ДВД или УСБ

 15.   ernesto dijo

  Здраво
  добро упатство, но не завршува со бришење на Виндоус. Тие постојано се појавуваат на датотечниот систем. Како да направите темелен формат?

 16.   Hонаната dijo

  Добро Многу добро упатство. Имам прашање, како да управувам со тврдиот диск? ... Односно, сакам оперативниот систем Ubuntu што го користам сега да користам повеќе хард диск, претпоставувам дека е со GParted, но не знам како.

  Прво на сите, благодарам.

 17.   Себастијан dijo

  mm помош во партицијата што е windonws ми се чини клуч и не можам да го форматирам ... Би сакал да знам што правам во тој случај ...

  1.    гира dijo

   Ако стартувавте од LiveCD или USB, можете да ја одмонтирате партицијата што има клуч од истражувачот на компјутерот (десен клик> одмонтирај) ако е партиција SWAP, треба да ја оневозможите и таа (од gparted)

 18.   Виктор dijo

  Нема начин на дупка за деинсталирање на прозорците без бришење на датотеките?

 19.   Карлос dijo

  откако ќе ги избришете прозорците, останатите GB ги додавате на Linux? како да го направам тоа?

 20.   Никола dijo

  Здраво добро попладне! . Сакав да консултирам нешто што имам нетбук кој има Windows 7 starter што е катастрофа, затоа сакам да инсталирам lubuntu бидејќи го знам тоа и се согласувам користејќи го. Сакам да го инсталирам, да избришам прозорци, но да не го допирам мојот диск, бидејќи имам некои важни работи. Сега како да го направам тоа? . Може ли само да го инсталирам на дискот c и да го оставам диск d недопрен?