Пазари и Cointop: 2 апликации за GUI и CLI за следење на криптовалутите

Пазари и CoinTop: 2 апликации за GUI и CLI за следење на криптовалутите

Пазари и Cointop: 2 апликации за GUI и CLI за следење на криптовалутите

Денес, повторно ќе влеземе во полето на Светот на DeFi. И од таа причина, ќе разговараме за 2 интересни и многу корисни проекти на бесплатни и отворени апликации.

2 апликации, една од Десктоп (GUI) и еден од Терминал (CLI) став Оперативни системи GNU / Linux создадени за оние страствени корисници на Светот на DeFi, конкретно оние кои од ден на ден трговец (тргуваат) различни Криптовалути за бизнис. И овие се нарекуваат „Пазари и коинтоп“.

Јадрен паричник: Инсталирање и користење на Паричникот за цртичка и повеќе!

Јадрен паричник: Инсталирање и користење на Паричникот за цртичка и повеќе!

Вреди да се потенцира, особено за оние Linuxeros заинтересирани или страствени за Криптовалути, дека во случај на, не сте забележале или не сакале да се вратат за да прегледаат / споделат некои од нашите претходни публикации поврзани со Светот на DeFi, ќе оставиме неколку корисни врски до нив подолу:

"Во оваа трета, и сега за сега последната публикација, за Инсталибилните паричници за крипто валута на бесплатни и отворени оперативни системи засновани на GNU / Linux, главно ќе зборуваме за „Паричник за основни пари“ и потоа, за некои други кои се релативно добро познати и користени од многумина.”Јадрен паричник: Инсталирање и користење на Паричникот за цртичка и повеќе!

Поврзана статија:
Јадрен паричник: Инсталирање и користење на Паричникот за цртичка и повеќе!

"Во основа, „Адамант“ е апликација за размена на инстант пораки со отворен извор заснована на блокчеин технологија, која пак, служи како крипто-паричник и систем за размена на криптовалути (размена)."

Поврзана статија:
Adamant: Бесплатна децентрализирана апликација за анонимни пораки и многу повеќе

"DeFi е технолошки тренд со отворен извор што се одвива околу неодамнешната блокчејн технологија на финансискиот свет, и кој станува се посилен секој ден поради порастот на крипто-валутите и потребата за дигитални системи за плаќање и финансиски трансакции посигурни, побрзи, безбеден и приватен."

Поврзана статија:
DeFi: Децентрализирани финансии, финансиски екосистем со отворен извор

Пазари и CoinTop: Криптоси од работната површина и терминалот

Пазари и Cointop: Криптоси од работната површина и терминалот

Што е тоа пазари?

Според официјална веб-страница на апликацијата, тоа е:

"Апликација која работи како тракер за акции, валути и криптовалути."

карактеристики

Затоа, во основа ги има следниве карактеристики и функционалности, кои ќе им овозможат на сите лесно да ги видат потребните финансиски податоци, да бидат во тек со пазарот и никогаш да не пропуштат можност за инвестирање:

 • Лесно креирајте и следете лично портфолио на финансиски ставки (акции, стоки и индекси), средства (валути) и крипто средства (криптовалути) за прегледување.
 • Компатибилност со паметни телефони на Линукс (Librem5, PinePhone)
 • Отворете кој било симбол во Yahoo Finance за да добиете повеќе детали.
 • Прилагодете ја фреквенцијата на ажурирање на ставките поврзани со креираното портфолио.
 • Темен режим за фаворизирање на визуелизацијата на содржината.

Преземање, инсталација, употреба и слика од екранот

Пазари е проектна апликација КРУГ ГОНОМЗатоа, првично е достапно во Формат ".AppImage". Значи, неговиот начин на Преземање и инсталација би било со следнава команда:

«flatpak install flathub com.bitstower.Markets»

После тоа, лесно може да се изврши преку Мени за апликации и конфигурирајте го предмети што треба да се прикажат / отстранат, преку своите едноставни и директни горното мени.

Пазари: Слика од екранот 1

Пазари: Слика од екранот 2

За повеќе информации на Пазари можете да ја посетите вашата веб-страница на GitHub.

Што е Cointop?

Според официјална веб-страница на GitHub на апликацијата, тоа е:

"Брза и лесна апликација за интерактивен кориснички интерфејс (CLI) за следење на крипто-валути."

карактеристики

Затоа, во основа ги има следниве карактеристики и функционалности, кои го олеснуваат следењето на пазарот на крипто целосно на Интернет на терминал:

 • Тој нуди практично следење и следење на статистиката за криптовалути во реално време.
 • Има пријателски интерфејс инспириран од htop заедно со клучеви за кратенки инспирирани од vim.

Преземање, инсталација, употреба и слика од екранот

Со оглед на, „Коинтоп“ Во суштина е скрипта, кога е преземена и отпакувана, само треба да ја извршите од папката (патека) каде што се наоѓа со следнава команда:

«./cointop»

После тоа, можете да го видите вашиот Работи интерфејс CLI без никаков проблем.

Ковчег: слика на екранот 1

За повеќе информации на „Коинтоп“ можете да ја посетите вашата официјална веб-страница, поточно неговиот дел за документација.

Имајте на ум: Во мојата студија на случај, бидејќи мојата Платформа се користи, е MilagrOS (одговор врз основа на MX Linux) последниот стабилна верзија 1.6.5 Тој не беше извршен поради проблеми со Библиотека GLIBC_2.32. Кога е извршена, ја фрли следнава грешка прикажана подолу, додека нејзината претходна верзија 1.5.4 трчаше без никаков проблем.

«./cointop: /lib/x86_64-linux-gnu/libc.so.6: version `GLIBC_2.32' not found (required by ./cointop)»

И на крај, за оние кои користат Околина за работна површина на Гном, На аплет наречен Кованица, може да биде уште една одлична алтернатива на следете го пазарот на крипто.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Markets y Cointop», 2 интересни и многу корисни Апликации за работна површина (GUI) и терминал (CLI) создадени за оние страствени корисници на Светот на DeFi, конкретно оние кои од ден на ден трговец (тргуваат) различни Криптовалути по деловна активност; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како ТелеграмаСигналМастодон или друг од Федерален, по можност.

И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinuxДодека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y JedIT, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.