Корисни пакети за инсталирање на Debian 12, MX 23 и други слични

Корисни пакети за инсталирање на Debian 12, MX 23 и други слични

Корисни пакети за инсталирање на Debian 12, MX 23 и други слични

Пред неколку месеци (јуни 2023 година) проектот Debian ја ажурираше и ја објави на пошироката јавност, новата верзија на својот бесплатен и отворен оперативен систем наречен Debian. кој беше наречен Debian 12 (Bookworm). Оттогаш и до денес, видовме, како и обично, ажурирање и објавување на многу други верзии на GNU/Linux Distros базирани на Debian, како што се: MX Linux со својата верзија 23, antiX 23, Q4OS 5.2, меѓу многу други.

Исто така, овде на Од Линукс, како што е исто така традиција долги години, секој пат кога нова стабилна верзија на Debian/MX Ви нудиме серија мали и ажурирани упатства со соодветни листа на пакети за инсталирање. Што може да биде многу корисно и за дистрибуции, и за други слични и добро познати, како што е антиХ, и други базирани на Дебиан ГНУ/Линукс. И го избираме Debian за една од најпознатите и најкористените матични дистрибуции на глобално ниво, а MX/antiX за одличните дистрибуции што ви дозволуваат брзо да креирате Respins (во живо, монтирање, приспособливи, лесни и модерни оперативни системи, со или без упорност). Што е навистина корисно за еден човек, група или заедница.

MX-21: Како да се ажурира и оптимизира ова Distro врз основа на Debian 11?

MX-21: Како да се ажурира и оптимизира ова Distro врз основа на Debian 11?

Но, пред да започнете со читање на овој пост за ова ново и практично прво упатство за „корисни пакети за инсталирање на Debian 12 и MX 23“, го препорачуваме претходна поврзана објава за подоцнежно читање:

MX-21: Како да се ажурира и оптимизира ова Distro врз основа на Debian 11?
Поврзана статија:
MX-21: Како да се ажурира и оптимизира ова Distro врз основа на Debian 11?

Список на корисни пакети за Debian 12 и MX 23

Список на корисни пакети за Debian 12 и MX 23

Наредби и пакети за ажурирање и оптимизирање на Debian 12 и MX 23

Следно, како и изминатите години, ќе ви покажеме а листа на командни наредби и пакети, ажурирани, предложени и препорачани по категории на употреба или цели/задачи, така што секоја од нив испита и инсталира без поголеми проблеми, оние што ги сметате за корисни или важни, на а GNU/Linux Distro Debian 12 / MX 23, по можност со работната околина XFCE.

Секогаш го правевме ова на овој начин, бидејќи, XFCE е обично стандардната работна околина во Debian/MX, и понатаму, тоа е еден од најлесните, приспособливи, модерни, стабилни и компатибилни со други десктоп околини и менаџери на прозорци и нивните домашни апликации. Дополнително, листата е дизајнирана врз основа на оние кои потоа, според кој било метод, би можеле да создадат високофункционален Respin базиран на Debian/MX.

Развојот на Debian 12 е преземен 1 година, 9 месеци и 28 дена до завршување. И сега вклучува повеќе од 11.089 нови пакети, 43.254 пакувања ажурирани и отстранети 6.296 пакети, за конечни вкупно 64.419 пакети во нивните складишта. Објавен е Debian 12 Bookworm: Детали за изданието

Debian 12 Bookworm: Објавување на новата стабилна верзија

Како резултат на тоа, чекорите што треба да се следат во оваа прва фаза (упатство), за да ја оставиме нашата неодамна инсталирана што е можно повеќе ажурирана и целосна Оперативен систем Debian 12 / MX 23 со XFCE Тие се следниве:

Ажурирајте го новоинсталираниот оперативен систем

sudo apt update; sudo update-apt-xapian-index; sudo aptitude safe-upgrade; sudo apt install -f; sudo dpkg --configure -a; sudo apt --fix-broken install
sudo update-grub; sudo update-grub2; sudo aptitude clean; sudo aptitude autoclean; sudo apt-get autoremove; sudo apt autoremove; sudo apt purge; sudo apt remove

Дополнете ја новоинсталираната работна околина XFCE

sudo apt install appmenu-gtk2-module appmenu-gtk3-module ayatana-indicator-application xfce4-appfinder xfce4-appmenu-plugin xfce4-battery-plugin xfce4-clipman xfce4-clipman-plugin xfce4-cpufreq-plugin xfce4-cpugraph-plugin xfce4-datetime-plugin xfce4-dict xfce4-diskperf-plugin xfce4-docklike-plugin xfce4-eyes-plugin xfce4-fsguard-plugin xfce4-genmon-plugin xfce4-goodies xfce4-panel xfce4-panel-profiles xfce4-helpers xfce4-indicator-plugin xfce4-mailwatch-plugin xfce4-mount-plugin xfce4-mpc-plugin xfce4-multiload-ng-plugin xfce4-netload-plugin xfce4-notes xfce4-notes-plugin xfce4-notifyd xfce4-places-plugin xfce4-power-manager xfce4-power-manager-data xfce4-power-manager-plugins xfce4-pulseaudio-plugin xfce4-screenshooter xfce4-sensors-plugin xfce4-session xfce4-settings xfce4-smartbookmark-plugin xfce4-sntray-plugin xfce4-sntray-plugin-common xfce4-systemload-plugin xfce4-taskmanager xfce4-terminal xfce4-timer-plugin xfce4-verve-plugin xfce4-wavelan-plugin xfce4-weather-plugin xfce4-whiskermenu-plugin xfce4-windowck-plugin xfce4-xkb-plugin xfdashboard xfdashboard-plugins

Дополнете ја новоинсталираната работна маса на MX Linux

sudo apt install mx23-archive-keyring mx23-artwork mx-apps mx-boot-options mx-bootrepair mx-cleanup mx-codecs mx-comfort-themes mx-conky mx-conky-data mx-datetime mx-debian-firmware mx-desktop-menu-l10n mx-dockmaker mx-docs mx-goodies mx-gpg-keys mx-greybird-themes mx-icons-start mx-idesktool mx-idevice-mounter mx-installer mx-iphone mx-iso-template mx-live-usb-maker mx-menu-editor mx-network-assistant mx-packageinstaller mx-packageinstaller-pkglist mx-remaster mx-remastercc mx-repo-list mx-repo-manager mx-select-sound mx-service-manager mx-snapshot mx-sound-theme-borealis mx-sound-theme-fresh-and-clean mx-system mx-system-sounds mx-tools mx-tour mx-tweak mx-tweak-data mx-usb-unmounter mx-user mx-viewer mx-welcome mx-welcome-data user-installed-packages

Подобрете ја новоинсталираната околина на Debian CLI/GUI

sudo apt install alacarte lolcat neofetch toilet figlet tasksel tasksel-data
sudo apt install arj bzip2 gzip lhasa liblhasa0 lzip lzma p7zip p7zip-full p7zip-rar sharutils rar unace unar unrar unrar-free tar unzip xz-utils zip
sudo apt install alien curl debian-keyring debian-archive-keyring htop lynx net-tools rpm rpm-i18n screen ssh testdisk w3m w3m-img
sudo apt install alacarte bleachbit camera.app cdrskin converseen dcraw dvd+rw-tools dvdauthor file-roller gimp gimp-data-extras gimp-gutenprint gimp-help-es gnome-disk-utility gparted gufw imagination kodi kodi-repository-kodi kodi-visualization-spectrum libdvdread8 libdvdnav4 libxm4 lightdm-gtk-greeter-settings lsb-release lsdvd menu-l10n menulibre onboard orca pitivi ooo-thumbnailer plymouth plymouth-themes plymouth-x11 simple-scan software-properties-gtk thunderbird thunderbird-l10n-es-es vlc vlc-plugin-notify vokoscreen-ng xarchiver xscreensaver

Инсталирајте основни пакети за игри за да ги користи Дистрибуцијата

sudo apt install gnome-games gnome-games-app game-data-packager game-data-packager-runtime gnome-cards-data games-adventure games-arcade games-board games-card games-chess games-console games-education games-emulator games-finest games-fps games-minesweeper games-mud games-platform games-programming games-puzzle games-racing games-rogue games-rpg games-shootemup games-simulation games-sport games-strategy games-tetris games-tasks games-thumbnails games-toys games-typing

До тука, стигнавме со првиот од нашите 3 вообичаени упатства за тоа што да правите по инсталирањето на Debian/MX, во секоја нова достапна стабилна верзија. И наскоро ќе го споделиме следново.

Оптимизирај MX-21 / Debian-11: Дополнителни пакети по категории – Дел 2
Поврзана статија:
Оптимизирај MX-21 / Debian-11: Дополнителни пакети по категории – Дел 2

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, се надеваме дека ова идеално малку првата листа на основни или основни пакети да се инсталира на „Debian 12 Bookworm или MX 23 Libretto“ или други слични и компатибилни Distros, бидете како и обично, многу корисни за сите. Но, пред сè, за оние кои обично се почетници и почетници во GNU/Linux, и бараат да ги зајакнат и ефикасно да ги надополнат своите оперативни системи без толку многу компликации.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» и придружете се на нашиот официјален канал на Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.