Разликувајте ги папките во KDE давајќи им различна боја

Знам за луѓе кои го организираат своето време преку известувања на Фејсбук, други (вклучително и јас) се водат преку е-пошта, други дури користат WhatsApp, групираат пораки или нешто слично ... до инсталирање Whatsapp на компјутери и не само на вашиот паметен телефон, други преку календари (за кои веќе разговаравме KOrganizer + Календар на Google), Итн.

Разликувајте ги папките според боите

Постојат оние кои уживаат да имаат едноставна работна површина, има и такви кои не сакаат и претпочитаат да ја вчитуваат со докови и други додатоци кои им помагаат да управуваат со своето време, списокот за шопинг, потсетници, итн.

Исто така, има и такви кои создадоа начин да ја структурираат својата работа, да организираат информации со одредени бои, како што тоа го правеа некои од нас со години, со оние мали обоени чаршафи што беа залепени на нашиот дисплеј, фрижидер итн.

Преку додаток или додаток во KDE можеме да го сториме истото. Не само што имаме информации во кој било од постојните уредници на текст или белешка, туку сега можеме да ги разликуваме и нашите папки според боите.

Како да ги разликувате папките според боите

За ова мора да преземеме Боја на папка делфин, Еве ја врската:

Откако ќе се преземе, продолжуваме да ја отпакуваме, ќе создаде папка наречена: делфин-папка-боја-1.4

Ја внесуваме таа папка преку терминалот (или со прелистувачот на датотеки и притиснете [F4] за да се појави терминалот) и извршете ја датотеката инсталирај.ш

Не знаевте ли дека терминалот се појави со F4? … Дали сакате да знаете како да го отворите терминалот вака во друг прелистувач на датотеки? … Посетете го овој линк: Прикажете / отворете терминал во прелистувачот на датотеки

./install.sh

Usе не праша за кој корисник сакаме да ја инсталираме оваа опција, и тоа е тоа.

инсталирај-kde-делфин-бои

Откако ќе се инсталира, се затвораме и повторно се отвораме Делфин, прелистувачот на датотеки.

Сега, кога кликнуваме со десното копче на папката, ќе имаме мени наречено Боја:

kde-делфин-бои

И voila, можеме да ги обоиме сите папки што ги сакаме ... сè додека не го трансформираме компјутерот во виножито

Јас лично, имам само 2 папки со различни бои од стандардната, папката Работна и папката Темп, не ми требаат многу повеќе.

Авторот на ова е автобан, еве ја врската до KDE-Look.org

Валидно е да се разјасни дека ако пакетот со икони НЕ ја има истата папка во различни бои, тогаш ова нема да работи. Тоа е, ова работи на едноставен начин, кога избираме друга боја, се бара папката со наведената боја, ако нашиот пакет со икони не постои, тогаш имаме проблем. Се обидов со неколку пакети со икони и без проблем, но тоа е детал што треба да се земе предвид

Еве повеќе статии за Делфин:

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   joоако dijo

  Добро е, изгледа како OS X

 2.   Chaparral dijo

  Многу е добро. Ви благодариме за внесувањето. Со почит

 3.   Sergio dijo

  Многу убав додаток и многу корисно да се најдат папки на прв поглед. Но, сметам дека само оние папки што немаат прегледи на датотеки имаат боја. На пример: Папките што имаат фотографии, сликичките се прегледуваат во иконата. Па, во тие папки бојата не е земена и ја продолжува стандардната боја на Делфин. Не знам дали истото се случува и со некој друг.

  1.    елав dijo

   Тоа мора да биде поради кешот на KDE ..

 4.   вреќи dijo

  Многу добро проширување
  Тука имате уште една за Наутилус, Немо и Каха:
  http://foldercolor.tuxfamily.org/
  Прегратка

 5.   PABLO dijo

  Имаше веќе такво нешто, се сеќавам дека дури и иконите за кислород го носат овој режим, но станува збор за негово лансирање во менито Делфин. Дали работи со кој пакет со икони или е стандард, без оглед на тоа што сте инсталирале. Во случајот на EOS и Mint тоа работи самостојно.

 6.   Whatsapp за компјутер dijo

  Благодарам многу
  http://whatsappparapcgratis.com