Percona TokuDB: Високи перформанси и големи количини во MySQL / MariaDB за Linux

Перкона ТокуДБ

Перкона ТокуДБ

Меѓу најпопуларните и најпознатите бази на податоци е MySQL,, како и неговиот колега со отворен код MariaDB. Денес тие се сметаат за стандард во развојот на веб-апликации и можеме да ги постигнеме како дел од добро познатото LAMP Стак (Linux - Apache - MySQL / MariaDB - PHP / Python / Perl).

Благодарение на plug-in системот MySQL и MariaDB, генерирани се мотори за алтернативно складирање за проширување и подобрување на нивните функционалности, денес ви претставуваме Перкона ТокуДБ, моторот за складирање дизајниран да управува со големи количини на информации ефикасно и лесно.

Перкона ТокуДБ Може да се додаде во која било примена на MySQL или MariaDB од верзијата 5.1 без никаков трошок, исклучиво на оперативниот систем Linux, бидејќи ги искористува ресурсите на ниско ниво, како што е мемориското страничење. Нуди околу 20 пати подобро време на одговор во споредба со InnoDB без да направите никаков вид модификација, покрај одличниот механизам за компресија на информации што овозможува намалување на оперативните трошоци и со тоа олеснување на приспособливоста на вашите системи за складирање на податоци.

Главната карактеристика е нејзината Индексирање на фракталното дрво, порафинирана верзија на индексирање Б-дрво што успева да ги одржи своите придобивки со значително намалување на неговите недостатоци, овозможувајќи брзо индексирање со мало влијание врз големината на дискот на базата на податоци. Дополнително, можеме да нагласиме:

 • Подобрете ја компресијата на податоците до 25x
 • Брзи инсерти
 • Го минимизира одложувањето на серверите за робови благодарение на неговите  Прочитајте бесплатна репликација
 • Промени во топла шема
 • Создавање врел индекс - ТокуДБ тие поддржуваат инсерти, бришења и пребарувања додека креираат индекси на табелата.
 • Hotешка додавање, бришење или модификација на колоните.
 • Резервна копија преку Интернет, без запирање на базата на податоци

Знаеме дека MySQL е рангиран како 2-та најпопуларна база на податоциДодека MariaDB и покрај тоа што е помлада (февруари 2008 година) е во Топ 25. Овие признанија се должат на нејзината флексибилност и лесна употреба. Но, сега, благодарение на TokuDB, тие можат сигурно да се користат за нови апликации поврзани со големи податоци и анализа на големи количини на податоци.

Затоа препорачуваме да го испробате Percona TokuDB и да уживате во подобрувања во времето на одговор без да направите дополнителни измени, одржувајќи ја компатибилноста со вашите апликации без никакви непријатности.

Им благодариме на заедницата за развивачи на Перкона и Токутек (креатори на TokuDB) за овој голем придонес кон заедницата за слободен софтвер!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елиотим3000 dijo

  Добар предлог. Туторијал не би бил премногу лош.

 2.   Андрос dijo

  Јас мислам исто! Може да биде многу интересно да се зголемат перформансите на нашиот блог или веб-страница.