Пиџин + КВалет

Оние што ги користиме KDE ги зачувуваме нашите податоци за пристап (корисници и лозинки) во КВалет, и да бидам искрен ... клиенти за пораки не е дека имаме многу, само Kopete (I.e.

Факт е дека видов потреба да се користи Pidgin, и барав некако на тоа Pidgin користени КВалет За да ги зачувам моите кориснички податоци, на овој начин би имал свои лозинки, еве ги чекорите што треба да се следат за ова:

1. Отворете терминал и ставете го следново во него и притиснете [Внесете]:

mkdir $HOME/.purple/plugins/ && cd $HOME/.purple/plugins/ && wget http://gitorious.org/libpurple-kwallet-plugin/libpurple-kwallet-plugin/blobs/master/libpurple_kwallet_plugin.pl

2. Тогаш тие мора да се отворат Pidgin, и притиснете [Ctrl] + [U], ова треба да се појави:

Таму тие мора да го бараат повиканиот КВалет и активирајте го:

И воила, тие се затвораат Pidgin и тие повторно го отвораат ... ќе работи за нив

 Во случај да не се појави КВалет во списокот со додатоци, тие мора да инсталираат пакет, во Ubuntu y Debian командата за пакет е: libnet-dbus-perl

Може да го инсталирате со ставање на следнава команда во терминал:

sudo apt-get инсталирај libnet-dbus-perl

En ArchLinux o чакра тоа е со овој друг

sudo pacman -S perl-net-dbus

И, ништо друго

Поздрав и коментар за какви било грешки или проблеми.

П.С: Веќе имаме форум за прашања, проблеми, итн итн. http://foro.desdelinux.net ????

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   француско dijo

  Искрено, како што користам практично само msn, користам kmess, за остатокот телепатија kde, pidgin ми даде проблем и тоа е што не ме натера да пренесувам датотеки во msn мрежи.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Дали знаете некое упатство за тоа како да инсталирате KDE на телепатија? 😀

   1.    Храброст dijo

    Зошто не го гуглаш?

 2.   француско dijo

  Во принцип не, но бидејќи користите arch и јас чакра, лесно ми е да ви кажам што имате, само треба да ги инсталирате сите пакети што започнуваат со телепатија откако ќе заврши тоа, одите на системските преференции, инстант пораки и voip и таму ги додавате сметка, потоа одите во Интернет менито и го отворате клиентот за разговор.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Па, дај ми список со пакети што си ги инсталирал хаха, да ги инсталирам сам, а потоа направете го она што го велите
   Однапред благодарам

   1.    Гусо dijo

    Ако добро се сеќавам на сите што велат телепатија-кде покрај телепатија-пеперутка, која би била таа од мсн

 3.   француско dijo

  Еве ти оди
  http://paste.kde.org/155444/

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Благодарам компани, морам да преземам 3МБ хехе ... сега врската е невозможна, но кога ќе го подобрам басот. Ако сè работи добро, ќе направам туторијал за овој хаха

 4.   француско dijo

  Во што ти се случив, не излезе сè, еве го добриот XD

  http://paste.kde.org/155486/

  пердан

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Не грижи се, јас само ги инсталирав сите што рекоа телепатија-кде и воила хаха, сега сум во тоа 😀