Платци: Дефинитивна платформа за запознавање со технологијата (Мое искуство)

Сметам дека континуираното учење е најважниот процес на човечкото суштество, ние учиме од моментот кога ќе се родиме сè додека не умреме и мора да биде морална обврска да се обидуваме да научиме нешто ново секој ден. Денес, демократизиран е пристапот до образование во која било област, Универзитетот, институтите и академиите станаа механизми за акредитација, додека најголемиот дел од знаењето е стекнато од различни извори, честопати на огромен и нарушен начин. други на структуриран, методичен и основан начин.

Сето ова доведе до создавање на повеќекратни платформи насочени кон учењеНекои од нив се бесплатни, бесплатни, приватни, платени или едноставно хибридни, секој има свои добрите и лошите страни, а многу од нив овозможуваат се повеќе и повеќе луѓе да бидат соодветно обучени за да практикуваат занает, професија или да се специјализираат во област со голема побарувачка . Јас лично учествував во неколку од овие платформи, секоја од нив ми даде разновидно знаење, но без страв дека ќе погрешам, Платци беше тој што придонесе најмногу за мојот работен век.

Што е Платци?

Плаци е А. платформа за едукација преку Интернет Тоа го сметам за многу забавно, практично и професионално, кое се фокусира на помагање на студентите да стекнат знаење што им овозможува да постигнат значителни подобрувања во однос на нивните плати, работната позиција или капацитетите за подобрување или создавање на сопствени компании.

Платци главно ротира во образованието поврзано со технологијата но не мора да е поврзано со програмирање, бидејќи групира кариери и курсеви што ќе ни овозможат да научиме од создавање на соодветна слика за нас до создавање на примена на нашите соништа, преку учење на процесите неопходни за да им се даде живот на нашите идеи нашите компании, развиваат и дизајнираат наши производи, ги пласираат нашите решенија или едноставно ни помагаат да уживаме додека правиме магија или што со други зборови може да се каже, додека програмираме.

Оваа платформа има повеќе од 100 курсеви и 24 кариери, повеќе од 100000 студенти кои учат за развој на веб и апликации, онлајн маркетинг, дизајн на интерфејс, сервери, меѓу другите, кои ја користат платформата околу прилично активна заедница, која го надополнува учењето со часови во живо и снимено, предавани од експерти од индустријата.

Успехот на Плаци е несомнено неговата моќ да ги поттикне своите студенти, со учење насочено кон целата публика со привлечна и корисна содржина, со едноставни и забавни наставни механизми, но пред сè со постојана иновација. Слично на тоа, платформата има висока стапка на завршување на курсот што надминува 70%, што подразбира дека луѓето што се осмелуваат да студираат на Плаци, огромното мнозинство завршува со предложените курсеви, нешто од најголема важност во општеството кое има многу алтернативи, но за кое е тешко да се специфицираат целите.

Како да научите Linux со Platzi и да добиете сертификат?

Првото нешто што го направив кога започнав со Платци беше изведбата на Курс за администрација на Линукс сервер, во кои тие ни даваат одлични причини зошто треба да користиме Linux на серверите, нè учат да извршуваме основни и напредни конфигурации, како што се првична парамеризација, конфигурација на програмата, управување со партиции и подигнување, различни активности за правилно управување со серверот , пуштање во работа, следење и резервна копија, како и напредно образование за безбедност на Линукс.

Курсот е поделен на неколку видеа кои се надополнети со доста интересни извори, нешто што особено ми се допаѓа, е тоа што во текот на лекциите постојат предизвици што студентите мора да ги надминат и што овозможуваат валидирање на стекнатото знаење.

На крајот на курсот можеме да земеме курс за сертификација, кој ќе ви гарантира стекнато знаење и што ја има поддршката од Платци.

Како да научите да програмирате бесплатно со Platzi?

Целта на Платци е да предава програмирање на повеќе од 1 милион луѓе, задача која се чини едноставна, но малкумина ја имаат постигнато, ова е несомнено еден од најзабавните и најважните предизвици во оваа заедница и за да се постигне тоа создадоа неверојатно и забавно курс што ќе им овозможи на луѓето со целосни програмски вештини да учат алгоритми и употреба на програмски јазици како што се HTML, CSS, JavaScript, Node, C, Arduino и Sketch.

Овој курс започнува со едноставни примери како што се генерирање предупредување во нашиот прелистувач и со детално, но забавно објаснување како се случува ова, потоа ни дава обиколка на функционалностите и основните командни програми и потоа истражуваме во решавање на шест програмски проекти што ќе ни овозможат, меѓу другото, да ја пресметаме нашата тежина на друга планета (според гравитационите услови на секоја од нив), да цртаме на платно со стрелките на тастатурата, да создадеме основа за сопствена видео игра, да пресметаме заеднички проблеми како познатиот fizzbuzz, создадете банкомат или уживајте во правењето напредна апликација за сервер за клиенти.

Ако не научите да програмирате со Основниот курс за програмирање Платци, јас лично ве уверувам дека ќе ви биде многу тешко да научите да програмирате, тоа е навистина едноставно и јасно, со комплексни примери со едноставни решенија.

Дополнителна помош што ја препорачувам е да ги користите патеките за учење, што ја предлагам на пример за оние кои сакаат да научат да програмираат во Linux, е следново:

дознај повеќе за технологијата

 

Дали ги познавате трките во Платци?

Платци одржува шема за кариера која групира серија курсеви од различни области, со поминување на кариера стекнавме разновидно знаење што ќе ни овозможи да се сметаме за специјалист во таа област, на пример, да ја поминеме кариерата во администрацијата на серверот и DevOps што мора да ги имате го одобри курсот за Вовед во терминал и командна линија, курс за администрација на Линукс сервер, професионален курс DevOps, курс за распоредување со веб-услуги на Амазон, курс за лазура, ласер, курс за лазура, курс за дигитален океан, курс за Now.sh, Курс за архитектура на апликации со Докер и новиот курс за основи на Облак IBM, односно, ќе имаме широко и комплексно знаење во областа, еквивалентно во многу случаи на универзитетски дипломи.

Платци во моментов ги нуди следниве кариери:

 • Степен на основи на програмирање
 • Развој на заднината со PHP
 • Развој со Java
 • Архитектура на Фронтенд
 • Програмер на Apple Fullstack
 • Развој на апликации за Android
 • Развој со JavaScript
 • Развој на апликации преку платформа
 • Интернет бизнис
 • Бази на податоци
 • Развој на заднината со Руби
 • Маркетинг и дигитална стратегија
 • Администрација на сервер и DevOps
 • Видео игри
 • E-mail маркетинг
 • Развој на апликации со ASP.NET
 • Големи податоци и наука за податоци
 • ИТ безбедност
 • Развој на заднина во Пајтон
 • Површинско разузнавање
 • Дизајн на дигитален производ и UX
 • Развој на заднината во GO
 • Развој со WordPress
 • Аудиовизуелна продукција
 • Создавање стартапи
 • Развивање со React
 • Маркетинг базиран на податоци
 • Интернет на нештата

По завршувањето и одобрувањето на кариери или курсеви, Платци ви дава ваков сертификат:

Диплома Платци

Добијте стипендија за еден месец на студии во Плаци

Прво на сите да ви кажам дека платци нуди 5 многу важни бесплатни курсеви како што е Професионален курс Git и GitHub, курс за основно програмирање, курс за маркетинг „Глас до глас“, курс за лично брендирање и курс за основи на софтверско инженерство.

Покрај курсевите споменати погоре, Платци нуди месечни и годишни планови за настава каде што можеме да уживаме во широк спектар на курсеви и кариери предавани од професионалци од најважните индустрии. Овој пат ви даваме А. beca за еден месец во платци Така што ќе ги откриете сите курсеви што можете да ги студирате преку Интернет, едноставно внесете од тука и следете ги посочените чекори, исто така, ќе собереме месеци за оние корисници кои ќе се приклучат, како победа.

Иако е очигледно за секого, јас лично препорачувам да бидете самоук и да учам од различните механизми што ни ги нуди интернетот, сепак, Платци е тој уреден, практичен и пријатен механизам за да научам за кој сум разговарал многу пати, тој ми служеше многу мерка за познавање нови технологии и правилно моделирање на моите идеи. Нешто што морам да го истакнам во врска со Платци е тоа што од првиот момент ве мотивира да ги остварите вашите деловни идеи, односно не мотивира да бидеме претприемачи и да имаме професионално унапредување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

23 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис Фернандо Домингез dijo

  Здраво,
  Ви благодариме за објавата на ПЛАТЗИ.
  Во објавата посочувате дека има неколку бесплатни курсеви како што е личната марка. Па, нема такви бесплатно или барем не видов. Ако би биле толку kindубезни да наведете како да пристапите до бесплатните курсеви (се надевам дека не знам дека треба да платите било што пред да пристапите до бесплатниот).
  Па поздрав и благодарност.

  1.    Битие камачо dijo

   Јас правам личен бренд и тоа е потполно бесплатно Луис.

 2.   јеходрам dijo

  Leaveе го напуштам овој пост и ќе одам полека
  https://andoandoprogramando.wordpress.com/2015/01/30/no-pagues-por-un-curso-de-mejorando-la-o-platzi/

  1.    Карлос dijo

   Платци е најдобар на светот во Образование преку Интернет !!!! Би платил илјада претплати, бидејќи нејзината содржина е квалитетна, а нејзината платформа е исклучително одлична !!!!

 3.   Светот на Текпрог dijo

  Добар влез драга, продолжи, се гледаме на врвот. 😉

 4.   Josue dijo

  Курсевите Платци не претставуваат цена на економскиот износ, многу низок квалитет на изложувачите.

  1.    гуштер dijo

   Во мојот случај, верувам во спротивното, цената на курсевите ми се чини дека е најточна, имајќи предвид дека матурантите вредат 10 или 20 пати повеќе и за еден месец можев да видам неколку истовремено за паушално.

 5.   Анакин ЈУ dijo

  Колку информација, колку плативте за написот? Тоа покажува премногу пријател.

  1.    гуштер dijo

   Па, ништо, јас учам во него, и исто така ако аплицираш за стипендија, тие ми даваат еден месец стипендија како што пишува во статијата, но сосема друго, Платци е платформа што ми служи премногу од ден на ден и тоа ни овозможи да научиме за многу работи околу технологијата.

 6.   dijo

  Јас не ја споделувам идејата, не велам дека наставниците од Платци не знаат, бидејќи тие веројатно знаат многу. Но, тие немаат знаење за предавање, обично објаснуваат на многу практичен начин, тие ви кажуваат што да правите за такво нешто и сега, но не повеќе. Мора да структурирате повеќе. Лично, мислам дека ако сакате, на пример, да научите да програмирате без да имате никаков поим, најдобро е да ја прочитате документацијата, препораките итн.

  ПС: Ми се чини дека објавата е малку продадена, се надевам дека грешам.

 7.   Фелипе Родригез dijo

  Низок квалитет на курсевите, наставниците имаат тенденција да прават грешки во смисла, некои дури и во основни работи, курсевите се ограничени на учење јазик генерално (за тоа ја читам документацијата и учам побрзо).
  Според мене, edx е подобар, сертификацијата е поскапа и тие генерално се на англиски јазик, но квалитетот на курсевите и нивните наставници и разновидноста на опфатени теми е многу поголем.

 8.   AzzезЕскобедо dijo

  Искрено ги следев некое време, има работи што можеш да ги научиш од нив, но на пример сè зависи од туторот / инструкторот / наставникот, искрено единствениот кој ме убеди дека знае што зборува е Артуро Јамајка, не е толку формално ниту толку неформално, не досадно и знае како да објасни (иако понекогаш забележувате дека му се суши грлото хахаха), и Фреди мислам дека зборува за повеќе со цел да се преправа дека знае ПОВЕЕ отколку колку или малку знае, Артуро Јамајка мислам дека даде дел од Курс по питон, Фреди Вега (Javascript и C #) функционира само бесплатното средство, но плаќајќи курс за него, не би го направил тоа xD, во udemy купив курс кога беше со многу добар питон попуст, т.е. Тоа го нарекува „питон 3 целосно од нула“, дека ако вреди многу xD, дечкото е многу добар во објаснување на темите и навистина ми се допадна што на почетокот тој учи како да се користи JupyterNotebook за да се прават вежбите, според мое искуство, мислам дека зависи многу повеќе од наставникот отколку од платформата, на пример во мене utube има одлични видеа со Х теми, иако има и такви кои се многу лоши

 9.   Хозе Бернардони dijo

  многу добар придонес, благодарам… ¡¡¡¡¡

 10.   Сет dijo

  Интересна статија. Ужасна граматика, но интересна во секој случај.
  Прегледајте го на пример следниот пасус, ве молиме:
  „Ако не научите да програмирате со Основниот курс за програмирање Платци, јас лично ве уверувам дека ќе ви биде многу тешко да научите да програмирате, тоа е навистина едноставно и јасно, со комплексни примери со едноставни решенија“.

 11.   Алберто Кардона dijo

  Здраво!
  Малку се сомневам, првиот месец е бесплатен и после месецот првата наплата е веќе наплатена?

  1.    Лав dijo

   Мислам дека треба да платите еден месец за да добиете уште еден месец бесплатно.

  2.    гуштер dijo

   Мора да го платите првиот месец, а потоа вториот е бесплатен

 12.   Виктор dijo

  И ако плаќате месечно, во иднина можете да го промените начинот на плаќање?

 13.   гуштер dijo

  Навистина, и колку што знам, ако платите еден месец и во текот на тој месец одлучите да преминете на годината, тие ќе ви ја признаат сумата што сте ја платиле за тој месец

 14.   трис dijo

  Ако сте почетник во светот на технологијата и сакате да се развивате, оваа страница е супер за да научите да програмирате http://www.w3ii.com

 15.   davidcrx dijo

  Самата страница е добра, мислам дека е добра иницијатива за учење нови концепти. Иако да се има диплома / сертификација се чини малку хор, бидејќи може да полагате онолку пати колку што сакате.

 16.   Елиас dijo

  Веб-страницата е добра, учите основни работи, но потоа останувате таму. Научив да програмирам во „Влези внатре“ https://apuntes.de/golang и сега учам React.