Хармонија: елегантен плеер и компатибилен со апликации во облак

Еве во блогот за кој постојано зборувавме со вас музички плеери за сите вкусови, во оваа прилика, сакаме да дадеме детали за а паметен плеер што има посебност да биде компатибилен со разни облак апликации како познатиот Spotify, Музика на Google Play, Меѓу другите.

Овој плеер, кој е визуелно многу елегантен и чист, се вика Хармонија и штотуку е ажурирано за да додаде поддршка за Last.fm, покрај тоа, ако сте еден од корисниците што се навикнати преземете mp3 на вашиот компјутер, оваа алатка е совршена за управување со нив.

La обемна интеграција со облак услуги и неговиот елегантен изглед, го прават еден од играчите што мора да се обидеме и особено да уживаме. Spotify Player

Што е тоа хармонија?

Хармонија е елегантен музички плеер што ви овозможува да репродуцирате песни хостирани на вашиот компјутер, како што се оние што се наоѓаат во апликации во облак, како што се Spotify, SoundCloud, Google Play Music, SoundCloud, меѓу другите.

Тој е бесплатен и меѓу-платформски, одржуван од неговиот творец и мал број соработници, развиен со употреба електрони што многумина од нас го сакаати она што другите го мразат) Неговиот изворен код е прилично чист и организиран, а ажурирањата се постојани.

Овој прекрасен плеер е инспириран од iTunes, така што многу од неговите функционалности и изглед ќе ви ги вратат спомените за тој плеер.

мрачен плеер

Карактеристики на хармонијата

 • Хармонија

  Тоа ви овозможува да репродуцирате аудио-пораки од различни апликации во облакот како што се: Spotify, Deezer, Google Play Music, Hype Machine, SoundCloud и Last.fm.

 • Сите ваши плејлисти во една апликација.
 • Одличен преглед на вашата библиотека, благодарение на функционалноста на CoverFlow.
 • Интеграција во менито за звук или системска лента за некомпатибилни системи.
 • Има супер елегантен интерфејс.
 • Неговиот изглед може да се префрли помеѓу режимот на светло и темниот режим, со едноставна кратенка за тастатура Ctrl + D
 • Повеќе кратенки на тастатурата.
 • Чист интерфејс без одвлекување на вниманието.
 • Last.fm магарење.
 • Поддршка за мултимедијални копчиња.
 • Прилагодлив за сите екрани.
 • Убави известувања при промена на песни.

Како да инсталирате Хармонија

Една од најголемите предности на Хармонија е што има инсталери за сите дистрибуции на Linux, покрај можноста да може да го преземете од неговиот изворен код, во зависност од вашата дистрибуција или оперативен систем, преземете го соодветниот пакет од неговото официјално издание https://github.com/vincelwt/harmony/releases.

Arch-Linux и деривативните корисници можат инсталирајте Хармонија од АУР, за да го направите ова, отворете терминал и извршете ја следнава команда:

yaourt -S harmony-player

Лично, навистина уживав во обидот за Harmony, тоа е веќе елегантен плеер со одлична интеграција со облакот, перформансите на мојот компјутер со Linux Mint 18.1 беа одлични, а исто така ги препознаа и мултимедијалните контроли на мојата тастатура (нешто што е ценето) .

Тој помина цел ден играјќи музика од мојата сакана Spotify, плус неколку подкасти хостирани на SoundCloud и беше одлично. Значи, не останува ништо друго освен да препорачате да го пробате и откако ќе уживате, не заборавајте да ни ги оставите вашите коментари.

Како те тестираше Хармонија? 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марти Мекфлај dijo

  Недостасува најважното: ОФИЦИЈАЛНИОТ ЛИНК до веб-страницата. Никаде не сум го видел и тоа е важно за мене пред да започнам да инсталирам програма.

  1.    гуштер dijo

   https://github.com/vincelwt/harmony/ го сместивме во изданието

 2.   Гонзало Мартинез dijo

  Оставам коментар дека тие ќе ме мразат, но тука важи нешто што ме забавува: интерфејсот е што е можно iTunes.

  Никогаш никој не знаеше како да ми одговори затоа што бидејќи „Епл“ е толку ѓубре, „Мекбук“ е бесмислен скап хардвер, а „ОС Х“ е толку „неупотреблив“, затоа што се обидуваат да копираат се што можат, има се повеќе софтвер сличен на софтверот на „Епл“, а има се повеќе тетратки со дизајн на макбук.

  Не знам дали е точна изјава, но бидејќи Убунту во 2010 година го смени целиот свој интерфејс за да биде повеќе „OS X“, гледам се повеќе и повеќе слободен софтвер кој се обидува да биде бесплатен пандан, но скоро клон на софтвер за мак.

  1.    jolt2bolt dijo

   Можам да кажам и да признаам дека дизајнот на корисничкиот интерфејс на Епл е одличен и навистина вреди да се имитира на тоа; ниту можам да одречам дека дел од нивниот софтвер и апликации нудат одлична меѓусебна поврзаност и компатибилност меѓу нив; Како можам да одречам дека најдобриот софтвер за уредување на слика и аудио се дизајнирани специјално за тој систем; Но, тоа не значи дека вашиот хардвер повеќе не е прескап и застарен и не значи дека вашиот оперативен систем е уште понесигурен од Виндоус. Нормално, ОС што е прв на конференциите за хакери секогаш се Mac, имате премногу ранливости за да бидете нешто што плаќате 2 или XNUMX пати поголема од цената на сличен хардвер и софтвер што може беспрекорно да ја исполни таа цел.
   Исто така, можам да ограничам дека сум навистина многу објективен дека Apple не е ист и повеќе не се грижи што мисли неговиот корисник, сега станува збор за тоа колку пари може да добие од неговиот корисник; оттука, најновиот macbook pro доаѓа со единствен USB-C конектор кога лаптоп со слични карактеристики и скоро исти мерења носи скоро 4 од нив. Секако би ми кажале дека можете да го купите адаптерот одделно и да имате повеќе порти, но моето прашање е ... зошто да платите повеќе за нешто што другите брендови ми го нудат на генерички начин и по двојно поголема цена?
   И што можам да кажам за твојот нов Iphone 7 и неговиот КАРАКТЕРИСТ кој е недостаток на карактирист. Маркетинг ЛО-те се генијалци, првпат гледам како ви продаваат недостаток на нешто како одлика и успеваат да ги убедат луѓето да завршат да купат нешто дополнително само за да ја искористат таа ДОПОЛНИТЕЛНА СОДРИНА! Значи, телефонот што чини 800 долари завршува или 900 или 1000 долари, ЛЕЛЕ, нели?! Претпочитам OnePlusone од тоа, Погледнете го неговиот модел One Plus 3T, со цена од 439 американски долари има двојно поголем хардвер и карактеристики на iPhone 7 и скоро половина од цената ...
   И, она што најмногу го презирам во врска со јаболкото е колку е затворен неговиот систем со само една цел, дека ги користите само неговите производи ... дека немате опција да изберете нешто друго или дека она што ќе го изберете е повеќе или помалку неспојливо со неговиот околина отколку што на крајот претпочитате да изберете корисник на целата ваша марка. Кажи ми одисеја да направам за да имам Линукс на мак, дури и со прозорци треба да направиш некаква магија за да ја инсталираш ...
   Така да, моите причини се доста основани за да се спротивставам на јаболкото и неговите производи, но на некој начин му се восхитувам на лудиот кој започна со Apple (мислам на Стив sобс), бидејќи на крајот на краиштата тој беше првиот кој сонуваше да стави компјутер во секоја куќа и што да кажам со идејата дека телефоните се повеќе од едноставни уреди за повикување и примање пораки ... Тоа беше ГЕНИЈАЛ! Но, јас ја почитувам естетиката и неговиот начин на размислување, бидејќи како него не чувствувам дека би било лесно да се вклопи во прозорецот, но можеби тоа беше тој што го инспирираше линусот и можеби тоа е една од причините зошто сега имам мојот омилен оперативен систем, GNU / Linux! Како и да е, ајде да имаме мир и да признаеме дека Епл не е толку добар! И толку тивок, знам дека ниту Линукс не е толку голем, но јас го сакам!

 3.   Лукас Матијас Гомез dijo

  Ми се допаѓа, го земам и имам што се случува.

 4.   g dijo

  Сакам да го преземам албумот што го имате на сликата, компилацијата изгледа интересно

  1.    гуштер dijo

   Тоа е плејлиста на Spotify наречена Арепа Венецуела

 5.   Антонио С. dijo

  Пробајте ја оваа плејлиста: Музика за наставникот Карлос

 6.   Антонио С. dijo

  ох и за преземање музика пробај deezloader, супер е. Тоа е пренослив извршен за прозорци, иако не знам дали ќе биде и за Linux.

 7.   Бурсофт dijo

  Јас го инсталирав само од curубопитност, затоа што претпоставувам дека spotify нема да им ја пренесе патеката за да може да се репродуцира од која било друга платформа за плаќање, па затоа започнав да ја дебагирам апликацијата и да го парамирам она за што се сомневаше; тоа е да се направи поттик за Spotify (други) што ги враќа корицата, името, албумот, насловот и времетраењето (ова е важно) со токенот што корисникот го дава при најавување, добрата работа е што веќе ја добива целата ваша плејлиста, момчето прави пребарување со добиениот наслов и времетраењето (така е попрецизно во пребарувањето на јутјуб споредувајќи кое видео има ист наслов и дека времето е приближно) ако не ми верувате XD едноставно во вашиот домаќин вклучете yutube.com ако сте на прозорци, мора да го блокирате yotube.com во вашата датотека домаќин и апликацијата не работи. Тоа е нелегална апликација.

  1.    Анонимен dijo

   Само затоа што има лиценца за „рак“, софтвер е да се заборави. ("Хармонијата порано беше софтвер со отворен извор. Сега е софтвер со слободен проценка, но ви треба лиценца за континуирана употреба.")

 8.   OО МАЧИНЕГУН dijo

  Пробав и ми се сруши штом одбив да платам откако слушнав песна од youtube, користам linux затоа што не можам да поднесам уцена и „потрошувачки“ третман со хуманоиди што сум го победил неколкумина само затоа што ми рекоа „потрошувач“, за некои не го разбираат тоа Хомо сапиенс сапиенс е страшно дело да го наречам „потрошувач“ или што сум многу навреден од спектакуларните реклами што го уништуваат секое слободно парче што ви овозможи да ја видите присутната лота и флора и фауна, тие ја завиткуваат со фолии со огради со спектакуларни реклами-чувствувам како кога „властите“ на градот ги исполнуваат улиците со метални огради, според нив, за да го „заштитат“ имотот, покажувајќи на тој начин вистински „ракав“ како оние што се користат за возење говеда, само им недостасува тоалетот за крлежи, пенкалата за ракување и Тие обучија-би ги добил базите на податоци на конгресот и целиот кабинет и ќе протестирав во нивните домови на сосема случаен и непредвидлив начин. чист анархистички стил И СПРЕЕ ги НИВНИТЕ КУUSИ СО загубени крв од трагата и ако се појават да ги прскаат + фиксирање на индустријата за парфеми до последно време од 24 часа смрдливо секој ден.