Плејлисти на YouTube во VLC.

Прелистување и прелистување ја најдов оваа многу корисна карактеристика на плеерот VLC и дали е тоа сега VLC Може да играте „плејлисти“ или плејлисти што постојат во YouTube.

Без многу врева, да се фатиме за работа. Прво треба да имаме инсталирано VLC (дох)

# apt.get install vlc

Ние го преземаме додатокот VLC што прави магија

Преземи додаток за VLC

Ние ја креираме папката / usr / share / vlc / lua / playlist / 

Откако ќе ја преземеме датотеката LUA, ќе треба да ја преместиме или копираме на патеката: / usr / share / vlc / lua / playlist / ако сакаме додатокот да работи за сите корисници или ако го сакате само за еден корисник.  $ HOME / .local / share / vlc / lua / playlist /

# sudo cp archivo.lua  /usr/share/vlc/lua/playlist/playlist.lua

Откако ќе ја копирате датотеката, само отворете го плеерот и одете на Средно → Отпуштање на мрежна мрежа (Комбинација на копчиња Ctrl + N) и внесете во соодветното поле адресата на плејлистата што сакаме да ја пуштиме. Најдоброто од сите е тоа можеме да ја зачуваме листата како плејлиста со VLC, ова за да не мора да ја копирате / лепите истата адреса одново и одново.

На здравје.!

Fuente: http://ubunlog.com/vlc-reproduciendo-listas-de-reproduccion-de-youtube


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Блер Паскал dijo

  Добар придонес.

 2.   јаболко dijo

  Тој е играч за битки во GNU / Linux, игра flac, најновата верзија е оптимизирана за репродукција на датотеки со mkv екстензии, мислам дека служи и за корекција на „заостанувањето“ помеѓу филмот и аудио, покрај веќе познатиот користете за вметнување преводи во филмови и серии, ова и SMplayer е совршено дуо за аудио и видео. На здравје

 3.   Вики dijo

  Понекогаш заборавам колку е моќен VLC.

  Пред некој ден имаше еден на reddit кој бараше емисија што ќе пушти музика и видео подкаст во плејлистата и никој не му предложи VLC иако може да го направи тоа совршено.

 4.   Карлос dijo

  Извор: http://ubunlog.com/vlc-reproduciendo-listas-de-reproduccion-de-youtube/? Дали имате дури и копирани извадоци: /

 5.   blitzkrieg dijo

  Вистината е дека сите видео плеери ми даваат битка, но ова е единствениот што ме расплакува, најлошото од сè, звукот не успева, видеата се пикселизираат и се видео со висока резолуција (HD), се обидов со тотем и звукот оди, smplayer и gnome player, итн, сите тие се наклон за репродукција на видеа во HD, пробав неколку дистрибуции и нивните стандардни плеери го даваат истиот проблем

  1.    пандев92 dijo

   Тоа не е проблем со плеерите, тоа е проблем со видео-драјверите.

 6.   прогресивно dijo

  Многу добро…

 7.   MSX dijo

  Можете исто така да го направите со Smplayer или Umplayer (заден дел што го претпочитам пред VLC).

 8.   јаболко dijo

  Исто така, банши, пуштајте видеа, треба да го пробате овој плеер. На здравје

  1.    MSX dijo

   Но… но… Банши е Моно / .NET подвижен софтвер!

   1.    пандев92 dijo

    Единствената лоша работа кај Банши е тоа што користи Gtk, а не .Net

    1.    елав dijo

     Дали не се користи .NET лошо? О_О Навистина? ¬¬

     1.    пандев92 dijo

      Сериозно, моно е отворен стандард.

      Mono е софтверска платформа дизајнирана да им овозможи на развивачите лесно да создаваат апликации преку платформа. Спонзориран од Xamarin, Mono е имплементација со отворен извор на .NET Framework на Microsoft, заснована на стандардите ECMA за C # и траење на заеднички јазик. Растечкото семејство на решенија и активната и ентузијастичка заедница што придонесува помагаат во позицијата на Mono да стане водечки избор за развој на Linux апликации.

      1.    елав dijo

       Веќе, отворен стандард што се обидува да копира технологија што, сериозно, што е добро во тоа?


     2.    пандев92 dijo

      Преносливост, едноставност на јазикот, мултиплатформа и дава повеќе можности со своите различни врски.

    2.    MSX dijo

     Го споделувам тоа што го кажува @elav. Gtk не е проблемот (тие на крајот ќе го пренесат до Gtk3), проблемот е Моно и јас ќе го засновам на вас јасно и концизно:

     Моно е ногата што Мајкрософт сака да ја стави во универзумот ГНУ / Линукс за да продолжи со својата деловна единица што стана .NET (прилично чудна маса технологија што изненадувачки изгледа дека работи добро) и има два аспекта: а) спроведување на решенија засновани врз оваа технологија до компаниите, што ги прави зависни од неа, генерално со огромни планови за плаќање, б) големиот бизнис што Мајкрософт е MSDN.

     Како што истакна пријателот Елав, веќе постојат технологии за F / LOSS кои го прават истото, но се разбира, тие се БЕСПЛАТНИ (или барем отворени), „комунистички“ (тука ги парафразирам Стив Балмер и неколку американски сенатори пред неколку години кои ги класифицираа како такви) и достапни за секого генерално бесплатно.
     Ах! И тие се исто така побезбедни и постабилни бидејќи постојано се ревидираат!

     Од она што го слушнав за .NET, се чини дека малку по малку тој хоџодод технологија одлучува за вистинска платформа, што е добро. Лошата страна е што се управува според интересите на компанија за која знаеме колку е тоа ситна и измамна и која се издвојува токму за елиминирање на конкуренцијата со апсорбирање на компании и нивно исчезнување наместо да се создаваат производи за извонредност и поставување трендови.

     Исто така ... зошто ќе користите bloatware како Mono, кој вклучува инсталирање на тешка рамка, во најдобриот стил на Java, кога имате неверојатни технологии што ви овозможуваат да го сторите токму истото на многу поефикасен начин и без да изгубите контрола над вашиот код и алатките што ги користите?

     Qt5 ќе биде брилијантен, енергијата обезбедена од платформата предизвикува треска. PHP / Python / Ruby / MySQL / JavaScript / Lisp / Tcl / Perl
     Дали навистина ви треба нешто како Моно? Не, вистината е не. Повторувам: Моно се роди по пактот меѓу Мајкрософт и Новел како форстпост на М $ за влез на територијата на ГНУ / Линукс.

     Лесно е, ако Моно навистина беше безопасен дека тврди дека е Дебијан, би му даваше официјална поддршка (наместо да им ги покажуваше забите на неколкуте дистрибутери на дистрибуцијата што го пакуваше), Убунту немаше да го отстрани од дистрибуцијата и како од денес би бил широко користен.
     Ако дури и аплетот Фудунту Јупитер (пренесен и на Убунту) беше препишан од Моно во Пајтон ...

     Моно сукс, не заради тоа што е објективно, туку заради предавството што го претставува. Во F / LOSS немаме потреба од Mono или .NET и очигледно дека M $ нема намера да користи бесплатни технологии - отворено - така што ова е непомирлива точка и поларитетот што постои во однос на него е многу разбирлив.

 9.   јаболко dijo

  Мислам дека треба да проверите дали имате конфликт со пулсеудио и алса, тоа е најчесто, во VLC алатките, проверете дали имате „фаул“ алса и пулсеаудио и што носи Убунту во овој случај. На здравје

 10.   јаболко dijo

  Знам, но списокот е многу краток. Мислам дека со „ставање рака“ на VLC како што укажувам, мислам дека ќе може да напредува. На здравје

 11.   јаболко dijo

  Не сакам да паѓам во грешки при испраќање на текст (поплава), мислам дека така е напишано, јас сум едноставен корисник. На здравје

 12.   хурт dijo

  Голем придонес, за да можете да одите со вашата музика насекаде и да ја извршувате лесна и едноставна ... или без преземање

 13.   Алебилс dijo

  Здраво
  Пробав, но не успеа, не знам дали сум направил нешто погрешно.
  Кога сакам да ја преземам датотеката наместо да ми ја дадам опцијата за зачувување, тоа отвора јазиче каде ми го покажува кодот. Она што го направив беше да го копирам и залепам во датотека што ја преименував во плејлиста.лу
  После тоа досие, го копирав таму каде што пишува статијата.
  Јас користам Linux Mint 13 Kde и се обидов да преземам со Mozilla или Chrome и го сторив истото
  Благодарам

 14.   јаболко dijo

  Мислам дека имаме слобода да бираме помеѓу тоа што е бесплатно и што не, што ако блицкригот е единствениот играч кој добро се снаоѓа на вашиот систем; Но, само затоа што е од Руиндос, повеќе нема да можете да го тестирате? Не само што реков дека ја има оваа опција, туку споменав и дека тој може да се губи со алатки и да го конфигурира од таму, и да забележам дека тоа носи убунту за „фаул“ пулсеудио или алса, јас веќе го пробав тоа што работев во Федора, Opensuse и Debian. На здравје