Мулти-јадро компресија на Linux

Во моментов повеќето машини имаат две или повеќе јадра. Затоа, ако е посакувана побрза компресија, може да се користат алатки за компресија. повеќе-јадро компресијаВо оваа статија презентираме неколку и краток извештај ejemplo како да ги користите.

Пигс

pigz: gz компресор (gzip)

Компресирај:

датотека pigz -c

Декомпресија:

датотека pigz -d

Pigz ја брише оригиналната датотека откако ја распакуваше. За да го спречите тоа, додајте го параметарот -k. Исто така, за рекурзивно компресирање на поддиректориумите, доколку тие постојат, потребно е да се додаде параметарот -r.

Повеќе информации: http://zlib.net/pigz/

Pxz

pxz: LZMA компресор (xz)

Компресирај:

pxz оригинален_фајл финален_фајл

Со параметарот -T можете да го ограничите бројот на јадра што треба да се користат. На пример, Т4 ја ограничува компресијата користејќи само 4 јадра. Исто така е важно да се спомене дека pxz ја брише оригиналната датотека. За да го спречите тоа, додајте го параметарот -k.

Декомпресија:

pxz -d датотека

Повеќе информации: http://jnovy.fedorapeople.org/pxz/

Пбзип2

pbzip2: компресор bz2 (bzip2):

Компресирај:

датотека pbzip2 -z

Со параметарот -l можете да го ограничите бројот на јадра што треба да се користат. Исто така е важно да се спомене дека pbzip2 ја брише оригиналната датотека. За да го спречите тоа, додајте го параметарот -k.

Декомпресија:

датотека lrzip -d

Повеќе информации: http://compression.ca/pbzip2/

Плзип

plzip: lz компресор (lzip)

Компресирај:

plzip -c датотека

plzip ја брише оригиналната датотека. За да го спречите тоа, додајте го параметарот -k.

Декомпресија:

датотека lrzip -d

Повеќе информации: http://www.nongnu.org/lzip/plzip.html

Лрзип

lrzip: lrz компресор (lrzip)

Компресирај:

датотека lrzip

Да се ​​подобри компресијата и да се користи ZPAQ:

датотека lrzip -z

За брза компресија:

датотека lrzip -l

Да се ​​компресира директориум:

директориум lrztar

Декомпресија:

датотека lrzip.lrz

Да се ​​отпакува компресиран директориум:

датотека lrzuntar.tar.lrz

Повеќе информации: http://ck.kolivas.org/apps/lrzip/

Скоро сите горенаведени програми се наоѓаат во официјалните складишта на популарните дистрибуции на Linux. Во случајот на Арх, некои од нив се во АУР.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   анонимни dijo

  Друга блогерка тука, ја пронајде вашата страница преку Subrion и имам еден совет:
  пиши повеќе Искрено, се чини дека го прилагодувате целиот напис околу видео клипот. Евидентно е
  знаете многу, па зошто да не го искористите своето знаење за да напишете нешто
  позначајно и чувајте го видеото како нешто дополнително
  (ако има воопшто)?

  Мојата веб-страница ... рефинансирање на домот слаб кредит

 2.   Диего Силберберг dijo

  Во случај мувите xD веќе да се навикнам да користам само бесплатен мек лол

 3.   Ајде да користиме Linux dijo

  Па таму.

 4.   фернандотатис dijo

  Поздрав, ако има нешто посебно во Linux, тоа е што му овозможува на хард дискот да биде без дејство како да нема програма, бидејќи програмата или програмите продолжуваат да зафаќаат простор додека се во употреба, за разлика од другите оперативни системи како Прозорец, ако тие секогаш зафаќаат простор на дискот, препорачувам да користите Linux, можеби во првите денови ќе се чувствувате малку непријатно заради некомпатибилноста со другите програми на оперативниот систем, но тогаш ќе се видат предностите.

 5.   Ајде да користиме Linux dijo

  Добро. Добар датум.

 6.   Ајде да користиме Linux dijo

  Да Од?

 7.   Диего Силберберг dijo

  Дали сите тие се бесплатни програми?

 8.   филипофилипо dijo

  Дали некој знае дали Ark или PeaZip поддржуваат ваков тип на повеќе-јадрена компресија?

 9.   Габриеликс dijo

  https://github.com/vasi/pixz Ова е друга xz (lzma) паралелна и индексирана верзија, за сега ја напуштам врската затоа што немам тестови против pxz.