Поврзете две мрежи за споделување на Интернет со GNU / Linux.

Јас ангажирав кабелски Интернет, но кабелскиот модем што ми го дадоа е едно корисник, затоа за да го споделам Интернет преку WIFI со останатите уреди во мојата куќа, треба да го користам мојот стар телефонски рутер и неколку команди. да се направи.


Прво, ќе го активираме Испорака уредување на датотеката sysctl.conf што работи, ако nano е вашиот омилен уредник:

sudo nano /etc/sysctl.conf

и во следната линија ја менуваме вредноста 0 на 1:

# net.ipv4.ip_forward = 0 net.ipv4.ip_forward = 1

Следно создаваме мала скрипта за извршување при стартување на системот со администраторски дозволи и употреба iptables за активирање на маскирање на мрежата:

sudo nano/итн/init.d/comparte.sh

Ние додаваме:

#! / bin / bash iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE

Во мојот случај, Интернетот ми влегува преку eth0, но мора да го проверите името на вашиот мрежен интерфејс, што може да се промени во зависност од уредот или употребената дистрибуција GNU / Linux. За да го направите ова, можете да користите ifconfig од терминал.

Потоа ја извршуваме следнава команда, така што таа се извршува со подигање на нашиот систем во дистрибуции базирани на Ubuntu / Debian:

sudo update-rc.d share.sh стандардно

Во оние базирани на Arch Linux ја ставаме нашата скрипта во /etc/rc.local:

sudo nano/итн/rc.local/comparte.sh

Со овој systemd ќе го изврши при стартување на системот.

En OpenSuse наместо да ја креираме скриптата што можеме да ја користиме YaST2 да го конфигурираме нашиот Firewall во графички режим, кој ќе треба да се активира. Ја обележуваме опцијата «Маскирање на мрежа».

И, конечно, мора да имаме предвид основен концепт за сè да работи добро, Стандарден портал.

Ние мора да ги конфигурираме нашите рутер пишување на IP на нашата wlan0, во мојот случај, во полето што одговара на Стандарден портал во рамките на рутер. За ова мора Логирај Се во рамките на неговиот веб-интерфејс. Погодно е рачно да ја конфигурирате IP-то на нашиот компјутер во рамките на мрежата WIFI, така што таа да не се менува при стартување на опремата.

Благодарение на сработеното, можеме да го подобриме покриеноста на нашата WIFI мрежа во внатрешноста на куќата, бидејќи можеме да го поставиме рутерот насекаде со електричен приклучок, се додека тој е на дофат на нашиот компјутер со двете мрежни картички (eth0 и wlan0).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   цваргаска dijo

  во мојот случај, се поврзувам на Интернет преку Wisp што ми дава пристап, опремата што ја користам е луда наностаница М5 што ја поврзувам преку мрежниот кабел со мојата мрежна картичка од мојот компјутер eth0 и истовремено инсталирав wlan0 безжична мрежна картичка и јас отсекогаш сакав да споделувам Интернет дома со компјутерите со wifi, а исто така имам 54 мб tp-link AP и панел антена со која претходно се поврзав на Интернет.

  За упатството можете да го користите AP наместо рутерот, AP во кој режим треба да го конфигурирам.

  однос на

  1.    нуср dijo

   Од каде пловиш?

 2.   Хавиер Фернандез dijo

  Тоа зависи од опциите што ги има АП, замислувам дека можете да се поврзете со неговиот веб-интерфејс со прелистувач и таму да го конфигурирате како и секој рутер, единственото нешто што треба да го промените е Default Gateway, се надевам дека ви помогна, охрабрување.

 3.   Хавиер Фернандез dijo

  Да, можно е, со тој „SWITCH“, имате WAN интерфејс и останатите LAN мрежи за да можете лесно да ги поврзете, но јас сакав да го искористам рутерот и да не купувам ништо. Така, јас го користам компјутерот како мост, интерфејсот WAN би бил eth0, а интернетот LAN би бил WLAN0. WIFI мрежата е онаа што ја има рутерот.

 4.   пцеро dijo

  Зарем не би било можно да се стави едноставен прекинувач на излезот и од него (јас користам единици dlink со 1 влез 4 излез) да го поврзам компјутерот како демилитаризиран и рутерот да генерира Wifi?
  Сега ми дадоа рутер со 4 излеза, но ми е откажан Wi-Fi излезот и го имам компјутерот демилитаризиран, рутер што го поврзувам кога ми треба Wi-Fi (телефон и таблет), бесплатен кабел за ажурирање лаптопи и печатач и еден за PLC мрежа дома. Претходно, со модем, мислам дека се сеќавам дека користев прекинувач

 5.   Хавиер Фернандез dijo

  Ако се обидете да споделите интернет преку WIFI директно од компјутерот со GNU / Linux, ќе создадете ад-хок мрежа со шифрирање WEP. Моите уреди со Android не можат да се поврзат со ад-хок мрежа, плус тука е безбедносниот проблем на мрежите WEP. Користејќи WIFI рутер или безжична пристапна точка имаме шифрирање WPA и мрежа во инфраструктурен режим со која ја зголемуваме безбедноста, можеме да се поврземе со Android и можеме да го зголемиме опсегот на нашата WIFI, ако имаме друг компјутер во опсегот на WIFI мрежа можеме да се поврземе со друг wifi рутер преку етернет (со кабел) и да ја повториме операцијата (овој пат интернетот би влегол во wifi интерфејсот на компјутерот и тој би излегол преку етернет до новиот рутер) за да можеме да поврземе и трет мрежа и споделете го Интернетот со него, како додаток за да имате уште поголем обем. И така натаму до бесконечност и пошироко.

 6.   Карлес dijo

  Не знам дали го разбрав правилно, дали е ова да го користам компјутерот како wifi точка во случај да имате модем / рутер без wifi?

 7.   Хавиер Фернандез dijo

  Јас би рекол дека го рециклирав мојот стар adsl wifi рутер, искористувајќи ја неговата wifi мрежа, поврзувајќи го на компјутер со кабелскиот модем преку етернет и на рутерот преку wifi. Со ова, повторно го користам заштедата на малку пари и што е уште поважно, научив како да го направам тоа, може да се користи за проширување на опсегот на вашата Wi-Fi мрежа или за споделување на Интернет.

 8.   МонитоЛинукс dijo

  но со користење на firestarter + dhcp3-сервер тоа исто така може да се направи.
  а конфигурациите би ги правел пожарникарскиот gui

 9.   Хавиер Фернандез dijo

  Firestarter е друга опција, но јас не ја испробав, како што можете да видите со openuse, скоро сè е направено во графички режим.

 10.   Нелсон dijo

  Користејќи WIFI рутер или безжична пристапна точка имаме шифрирање WPA и мрежа во инфраструктурен режим со која ја зголемуваме безбедноста, можеме да се поврземе со Android и можеме да го зголемиме опсегот на нашата WIFI, ако имаме друг компјутер во опсегот на WIFI мрежа можеме да се поврземе со друг wifi рутер преку етернет (со кабел) и да ја повториме операцијата (овој пат интернетот би влегол во wifi интерфејсот на компјутерот и тој би излегол преку етернет до новиот рутер) за да можеме да поврземе и трет мрежа и споделете го Интернетот со него, како додаток за да имате уште поголем обем.

  ИМА. Јас го имам така со XP. Интернетот ме достигнува преку WIFI USB, влегува во лаптопот и заминува преку рутер до АП со DHCP овозможено. Сите машини што се приклучуваат на АП имаат интернет, го сторив ова со споделена интернет-врска, но сега сакам да го направам тоа во ФЕДОРА. И не излегува.

  Отидов да отворам МЕНАAGЕР НА МРЕА и ставив фикс ip 192.168.0.1/255 255 255 0 во LAN и на WIFI (што има интернет) ставам СПОДЕЛУВАЕ СО ДРУГИ КОРИСНИЦИ. Но, не знам како да го поврзам рутерот што доаѓа со барања за Интернет од машините. Поврзете го на Wifi, велам.

  Во поврзувањето, споделувањето на XP е автоматско, ги ценам идеите.