Како до: Поврзете се на Фејсбук разговор со Пиџин (повторно)

Пред некое време Facebook објавија дека се откажуваат од протоколот XMPP за вашиот систем за разговор и затоа апликации како што се Pidgin, Емпатијата и така натаму би престанале да работат. Од објавувањето до фактот траеше многу време, бидејќи пред неколку дена престана да работи Pidgin како клиент за пораки за социјалната мрежа на Марк Цукерберг.

Но, сè не е изгубено, сега можеме да го искористиме приклучок користејќи отворен протокол MQTT (транспорт на телекометрија на MQ), што е исто како што користите Facebook за апликација на мобилни телефони. Јас го пробав и работи совршено, само треба да направиме некои прилагодувања. Ајде да видиме како да го направиме тоа.

Инсталирајте го приклучокот

Корисниците на ArchLinux кои користат AUR не треба да прават многу, само отворете терминал и ставете:

$ yaourt -S purple-facebook

Сега, останатите смртници можат да ги следат чекорите објаснети во Луѓе, кои се следниве:

1- Ја преземаме најновата верзија на приклучокот:

Преземи додаток

2- Во случај на Ubuntu / Debian мора да ги инсталираме потребните зависности за составување на приклучокот:

$ sudo apt install libjson-glib-dev libglib2.0-dev libpurple-dev

3- Отвораме терминал каде што го преземаме додатокот и извршуваме:

$ tar xvf purple-facebook - *. tar.gz $ cd purple-facebook- * $ ./configure $ make $ sudo install install

Каде што симболот aвездичка се заменува со бројот на објавената ревизија и тој го надополнува името на папката. И тоа е тоа ..

Како да ја конфигурираме нашата сметка?

Ако веќе имаме поставена сметка на Фејсбук во Пиџин, само треба да ја уредиме и да го направиме следново:

1- Го избираме новиот протокол:

pidgin_facebook

Тие треба да го изберат оној што вели Фејсбук, бидејќи Фејсбук (XMPP) е претходниот

2- Автоматски ќе го смени прозорецот со податоците што мора да ги ставиме и ќе излезе нешто вакво:

pidgin_facebook1

Во корисничкото име можеме да ја ставиме нашата главна е-пошта на Фејсбук, корисничкото име, но без @ chat.facebook.com позади или вашиот телефонски / мобилен број поврзан со вашата сметка.

И тоа е се драги пријатели .. можеме да разговараме повторно со нашите контакти на Фејсбук преку Пиџин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

48 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иван Бара dijo

  Пријател Елав, Марк Шатлворт е извршен директор на Canonical, Марк Цукерберг е извршен директор на Facebook.

  Поздрав и благодарам за советот.

  1.    елав dijo

   ХАХАХАХА, ако знам, знам ... се чини дека размислував за Убунту кога го напишав постов, и бидејќи и двајцата се викаат Марк, тогаш автоматскиот помина хахаха. Јас веќе го коригирав, благодарам ..

   1.    Nam3 без dijo

    Ви благодарам елав !!!!!!!!! Со денови не можев да се поврзам, ова доаѓа од копчиња, бидејќи не можам да го видам почетокот на Фејсбук, го користам само нивниот разговор.
    Со почит

    1.    елав dijo

     Вие сте добредојдени .. Тоа е нешто што влијаеше и на мене, бидејќи многу пати не сакам да одам на Фејсбук, но треба да разговарам со пријателите и семејството ..

 2.   m4sh4 dijo

  Здраво Тестирав што објавија во постот и можев да се поврзам, сепак, кога и да напишам нешто, ми кажува дека треба да почекам неколку секунди за да напишам повторно ??? Морам да конфигурирам нешто друго ?? Ви благодарам

  1.    елав dijo

   Ммм чудно, не ми се случува ...

 3.   Дерпи dijo

  Ја избришав мојата сметка кога знаев дека ќе престанам да користам XMPP, бидејќи малата работа што ми се допадна во тоа беше дека можам да користам клиент што го сакав. Написот пристигнува малку доцна, но не жалам што ја избришав сметката: v

  1.    елав dijo

   Секогаш можете да создадете друга

 4.   fer_pflores dijo

  Дали има некој начин да работи со Emphaty?

  1.    елав dijo

   Нема идеја, овој совет е само за Пиџин ..

  2.    Ангел Мигел Фернандез dijo

   fer_pflores
   Јас го инсталирав Emphaty и ја увезував сметката од pidgin и работи добро.

  3.    кловн dijo

   за емпатија потребно е само да се смени SSL сертификатот, бидејќи тоа е оној што го предизвикува проблемот

 5.   дашта dijo

  фрли ми ја оваа «грешка»

  направи [1]: излези од директориумот "/ home / dashtlx / Desktop / purple-facebook-4098e875ebcb / purple-facebook-4098e875ebcb / pidgin / libpurple / протоколи / фејсбук"
  направи [1]: внесете го директориумот «/ home / dashtlx / Desktop / purple-facebook-4098e875ebcb / purple-facebook-4098e875ebcb»
  направи [1]: Ништо не е направено за „сè што сум“.
  направи [1]: излези од директориумот «/ home / dashtlx / Desktop / purple-facebook-4098e875ebcb / purple-facebook-4098e875ebcb»

  што правам погрешно
  Благодарам
  Патем, Одличен блог!

  1.    јуџенио dijo

   Ја имам истата драма, дали ја реши? како? .. благодарам ... поздрав!

  2.    Луис dijo

   Истиот проблем го имав и на Убунту. Го барав приклучокот во софтверскиот центар, само напишав „фејсбук пиџин“ и се појави, го инсталирав и сè е во ред. Со почит

 6.   Едисон Морено dijo

  Благодарам за информацијата, мислев дека сменив нешто во поставките на Фејсбук, но не можев да најдам ништо и со ова веќе ми одговараше; само за да посочам дека не ми дозволи да го модифицирам стариот КТА; но морав да го избришам претходниот и да додадам нов.

 7.   Емануел Акуња dijo

  Почитуван господин креатор на објавата, можете ли да ми кажете која тема и фонт ги користите во вашето опкружување при правење слики од екранот?
  Ви благодарам многу

  1.    елав dijo

   Стил на прозорецот: Ветре
   Тема на прозорецот: Еволуверна светлина
   Типографија: Тахома

   Со почит

 8.   јаранеда dijo

  тие никогаш не се сеќаваат дека сме носеле федора

  1.    елав dijo

   Ние не сме виновни за малкумина кои ја користат таа работа наречена Федора ..

   ХАХАХА, само се шегувам, само се шегувам .. Претпоставувам дека можете да го соберете додатокот од Изворот што е во врската за преземање .. не треба да биде комплициран ..

   ????

   1.    zzz dijo

    Видете исто така можете да го користите jitsi што е направен во java mail на која било платформа и има за xmpp, facebook и googletalk

 9.   Jamesејмс_ Че dijo

  Дали има некој начин да го инсталирам на Пиџин во Виндоус?… .. Патем, ми недостига пингвинот да се искачи xD

  1.    Jamesејмс_ Че dijo

   Јас си одговарам
   Тоа е на друг јазик, но тоа е разбрано
   http://www.informateque.net/se-connecter-a-facebook-avec-pidgin-sans-le-protocole-xmpp/

 10.   Мигел dijo

  Дали има такво нешто за андроид?

 11.   фрибсдик dijo

  Бидејќи емакс отсекогаш работел на најдобар начин преку Bitlbee што го имате https://wiki.bitlbee.org/HowtoFacebookXMPP и со новиот протокол https://wiki.bitlbee.org/HowtoFacebookMQTT навистина лесен за употреба без дополнителни поставки и целосно без да оставате емаци!

 12.   зораксито dijo

  благодарам че, тестиран и работен, ценет! На здравје

 13.   Родриго dijo

  Конечно. Многу корисни овие информации. Бев во можност повторно да се поврзам по неколку дена без овој разговор. Ви благодарам.

 14.   Нико Ф. dijo

  Одлично!! Ви благодарам. Јас го спроведов

 15.   rober dijo

  одличен туторијал. ми служеше. поздрав!

 16.   смртна смрт dijo

  Аааааааа работи совршено! Ви благодарам многу, пријателе

 17.   Лен dijo

  Здраво! Многу корисно, барем веќе знам зошто мојата сметка во Fb престана да работи, но дали има начин да се имплементира приклучокот во Windows? Јас сум многу несмасен со овие работи и не можам да најдам ништо за тоа ТТ

  Ви благодариме!

  1.    Исус dijo

   здраво изгледај, Лен, го имам истиот проблем како тебе, па ако можеш кога ќе решиш, да ми дадеш допир до мојата е-пошта благодарам jesusrh21@gamil.com

 18.   Хуањо dijo

  Многу благодарам Беше многу корисно. Јас користам Linux Mint 17.2 и сега работи совршено.

 19.   Исус dijo

  Здраво, објавата е многу објаснувачка, но јас користам прозорци, дали може да ми помогнете во тоа?

 20.   Јасмани dijo

  Добро утро, може некој да ми помогне, се обидувам да го инсталирам приклучокот во suse и ми ја дава оваа грешка
  конфигурирај: грешка: Барањата за пакет (glib-2.0> = 2.20.0 gobject-2.0) не беа исполнети:

  Не е пронајден пакет „glib-2.0“
  Не е пронајден пакет „gobject-2.0“

  Размислете за прилагодување на променливата на животната средина PKG_CONFIG_PATH доколку сте
  инсталиран софтвер во нестандарден префикс.

  Алтернативно, можете да ги поставите променливите на животната средина GLIB_CFLAGS
  и GLIB_LIBS за да се избегне потребата од повик на pkg-конфигурација.
  Погледнете ја страницата pkg-config за повеќе детали.

  Дали некој ги знае сите зависности што треба да ги има

 21.   Тедел dijo

  Корисниците и дериватите на Gentoo (Sabayon, Пресметај) имаат x11-приклучоци / виолетова-фејсбук во Portage.

 22.   фрикакуба dijo

  може некој ве молам да ми помогне во дебијан ја враќа оваа конфигурација на грешка: грешка: не е прифатливо C компајлерот се најде во $ PATH
  Погледнете „config.log“ за повеќе детали

 23.   Хронос dijo

  Јас го конфигурирав вака и очигледно се обидува да се поврзе, но ми дава „Неправилно корисничко име или лозинка“ дури и ако ставам сè како што треба. Веќе го проверив корисничкото име и поминав многу пати и ништо ...

 24.   педроп dijo

  Ова е она што го гледав да го сторам истото во Windows, се надевам дека ќе ви помогне.

  https://github.com/dequis/purple-facebook/wiki/Installing-on-Windows

 25.   Хозе dijo

  Може ли подоцна да ја избришам папката purple-facebook- * од делот за преземање?

 26.   Хозе_Рејс dijo

  Здраво во Виндоус не можам да го поврзам транспортот.

 27.   Нил Розас Гаете dijo

  Здраво, како да го добијам бројот на артеријата? Не разбирам кој број да го запишам или каде да го најдам

 28.   РАДЕЛ dijo

  Поздрав и честитка за одличното објавување на оваа тема, ве молиме postубезно објавете на дидактички начин «Како да инсталирате Facebook во Pidgin на оперативниот систем Linux Fedora LXDE 32 бита,

  Однапред ви благодарам за kindубезно внимание, помош и навремени одговори.

 29.   Карлос Монтеалегре dijo

  Здраво, ова е доста корисно. Долго време сакав да го користам, но не ја видов корисноста. Само прашање, некаков начин да ја додадете сметката во Gmail? Многу благодарам

 30.   Риго dijo

  Ја добив следнава грешка Не можам да се поврзам на b-api.facebook.com: SSL-врската не успеа доколку некој може да ми помогне, би го ценел тоа. На здравје

 31.   yasmany dijo

  Здраво, ми требаат сертификатите. Ми дава проблем со SSL-мрежи. Благодарам однапред

 32.   yasmany dijo

  Ох и тоа е од прозорците