Поврзете се и работете на FTP користејќи го терминалот

За поставување, преземање или управување со содржината на FTP, имаме бесконечен број графички апликации, Filezilla е една од најпопуларните. Но, како да го направите ова од командната линија?

Особено кога работиме на сервер и немаме GUI, треба да испратиме датотека на FTP или едноставно да избришеме нешто, да креираме папка итн., Да сториме нешто и да го имаме само нашиот терминал, ништо друго.

За да работите со FTP сервер, доволно е само една команда:

ftp

Ја ставаме командата ftp и ја следиме IP адресата (или домаќинот) на FTP серверот со кој сакаме да се поврземе и тоа е тоа, на пример:

ftp 192.168.128.2

Како што е прикажано на сликата подолу, корисникот ќе не праша, ние го пишуваме и притискаме Внесете, тогаш ќе ни ја побара лозинката, ја пишуваме и притискаме Внесете, подготвени одиме!

најава за ftp-корисник

Сега е местото каде што ги пишуваме командите во оваа нова школка што е ftp школка, на пример, за да наведеме, ја користиме командата ls

ls

Еве слика од екранот:

ftp-ls

Има многу повеќе команди, на пример:

 • mkdir : Создадете папки
 • chmod : Променете ги дозволите
 • del : Избришете ги датотеките

Изгледаат како оние Линукс нели? ... хехе, ако пишат помогне во школката FTP добиваат команди што можат да ги користат:

ftp-помош

Прашањето (и некои се прашуваат) замислувам дека е ... како да испратите датотека нели?

За да испратите датотека, командата е испрати

Синтаксата е:

send archivo-local archivo-final

На пример, да претпоставиме дека имам во моето Почетна датотека наречена видео.mp4 и сакаме да го поставиме во папка наречена видеа, командата би била:

send video.mp4 videos/video.mp4

Тие секогаш мора да го наведат името на финалното видео, не е важно дали е исто или ако не сакаат да се променат, тие мора да го наведат исто, задолжително е.

Едноставно, дневникот / излезот што го враќа е сличен на овој:

локално: видео.mp4 далечинско: команда за 4 ПОРТ е успешна. 200 Отворање врска со податоци за БИНАРЕН режим за тест. 150 Трансферот е завршен. Пренесени се 226 бајти. 0 KB / сек.

Како што секогаш ви велам, ако сакате да знаете многу повеќе опции, само прочитајте го упатството за употреба:

man ftp

Или прочитајте го упатството на некаде од Интернет.

Па добро, не се преправам дека ова е супер прирачник далеку од тоа ... тоа е да се постават темелите само

Сепак, се надевам дека за некои е корисен.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Барнараста dijo

  Добар придонес !!!!
  Ако сакате да направите автоматска врска со »ftp» и не е потребно да внесете корисник и да поминете, мора да ја креирате датотеката
  .netrc со дозволи за chmod 600, што содржи:
  најава за машина [име-дефинирано-во / итн / домаќини] [корисничко име] passwd [passwdor]
  ....

 2.   Петерчеко dijo

  Добар член пријател: Д ..
  Патем, претходната тема desdelinux веќе не е потребна за мојот проект бидејќи креирав нова своја тема и на крајот го избрав Друпал како CMS наместо WordPress.

  1.    елиотим3000 dijo

   Јас веќе знаев дека ќе се одлучиш за Друпал (за дизајн на теми, Друпал е како Блогер на стероиди).

   Што се однесува до ажурирањата, полесно е да се користи тапанот отколку да управувате со сè што е на крајот на FTP.

   1.    Петерчеко dijo

    Па Друпал е повеќе од само Блогер за стероиди: Д ... Таа служи многу сложена содржина многу добро и е многу скалабилна. Кривата на учење е многу поголема од онаа на Joomla и бездна е во споредба со WordPress, но Друпал не ве ограничува во ништо и нејзината брзина заслужува напор :).

 3.   елиотим3000 dijo

  Одлично. Веќе велев зошто овие команди се појавуваат кога се користи FileZilla.

 4.   Саул Урибе dijo

  Знам дека намерата на објавата е да покаже како да се поврзете со една команда, но навистина препорачувам командант на полноќ (MC), тоа ви овозможува да се поврзете со FTP / SFTP и да испраќате (подигнувате) датотеки на таков едноставен начин.

  Па, таму мојот придонес кон заедницата. На здравје

 5.   неоки 75 dijo

  Добро попладне,

  Правам пракса што бара да се поврзам со FTP-сервер од kali linux VM и ми кажува дека командата не е пронајдена кога ставам ftp или man ftp.

  Ми недостасува нешто, нели?

 6.   Ед dijo

  Само што инсталирав, и добро се поврзувам со мојот локален сервер, и кога ќе се обидам да испратам датотека, добивам грешка
  "553 Не можам да креирам датотека."
  оваа порака што ја добивам. Што може да пропадне?