Повторно користете го ет0 во ЛМДЕ

Корисниците на ЛМДЕ Може да наидете на многу iousубопитна ситуација во конфигурацијата на мрежната картичка.

Нормално, стандардниот мрежен интерфејс во Debian, Ubuntu и други, е eth0, но при инсталирање ЛМДЕ овој број работи и станува eth1. Во мојот случај, имам 2 мрежни картички, eth0 y eth1, тие стануваат eth1 y eth2 соодветно.

Почнав да пребарувам и решението што го најдов за ова е да го отстранам пакетот  dnet-заеднички ако е инсталиран.

$ sudo aptitude purge dnet-common

Ние се рестартираме и сè треба да работи повторно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос-Хфце dijo

  Здраво Елав. Направив, повторно инсталирав, но тоа постојано покажуваше „Auto eth1“. Никако, не влијае на мене затоа што имам само мрежна картичка.

  1.    елав <° Linux dijo

   Ммм толку чудно. Работеше за мене .. Како и да е ..

 2.   кој, што dijo

  Здраво елав

  Привилегија е да уживате во знаењето што сакате да го проширите и споделите. Многу добра работа.
  Проверив дали dnet-common пакетот е инсталиран стандардно во LMDE - тој неодамна го замени Ubuntu Lucid на мојот компјутер - и, наместо тоа, жичниот мрежен интерфејс исто така се појавува како eth1 во мојот менаџер (Менаџер на мрежа 0.8.4 )

  А срдечен поздрав