Како да ги поделите и придружите датотеките во Linux

Поделбата и придружувањето на датотеките во Linux е прилично едноставна задача што ќе ни овозможи да ја фрагментираме датотеката во неколку помали датотеки, ова ни помага во многу прилики да ги фрагментираме датотеките што зафаќаат многу мемориски простор, или за да ги пренесеме на надворешни единици за складирање за безбедносни политики како што се одржување на фрагментирани и дистрибуирани копии од нашите податоци. За овој едноставен процес ќе користиме две важни команди сплит и мачка.

Што е сплит?

Е команда за системите Unix  што ни овозможува да поделиме датотека на неколку помали, создава серија датотеки со наставка и корелатив на оригиналното име на датотека, со што може да се парамеризира големината на добиените датотеки.

За да истражуваме во обемот и карактеристиките на оваа команда, можеме да извршиме разделување на луѓе каде што можеме да ја видиме нејзината детална документација

Што е мачка?

Од своја страна команда за мачка Linux ви овозможува да споите и прикажувате датотеки, лесно и ефикасно, односно со оваа команда можеме да прегледуваме разни текстуални датотеки и исто така можеме да ги обединиме поделените датотеки.

На ист начин како и со сплит, можеме да ја разгледаме деталната документација за мачката со командата мачка мачка.

Како да ги разделите и споите датотеките во Linux користејќи split и cat

Откако ќе ги дознаете основите на командите Сплит и мачка, ќе биде прилично лесно да се поделат и да се приклучат датотеки во Linux. За општ пример каде сакаме да поделиме датотека наречена test.7z што тежи 500mb на неколку 100mb датотеки, едноставно треба да ја извршиме следнава команда:

$ split -b 100m tes.7z dividido

Оваа команда ќе врати 5 датотеки од 100 mb што произлегуваат од оригиналната датотека, која ќе го има името divideaa, divideab и така натаму. Вреди да се напомене дека ако го додадеме параметарот -d на претходната инструкција, името на добиените датотеки ќе биде нумеричко, односно поделено01, поделено02 ...

$ split -b -d 100m tes.7z dividido

Сега, за повторно да се приклучиме на датотеките што ги поделивме, само треба да ја извршиме следнава команда од директориумот каде што се зачувани датотеките:

$ cat dividido* > testUnido.7z

Со овие мали, но едноставни чекори, можеме да ги поделиме и да ги придружуваме датотеките во Linux на едноставен и лесен начин, се надевам дека ќе ви се допадне и ќе се видиме во некоја следна статија.


9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рурик Макео Поасот dijo

  ова работи и за видео датотеки? Мислам ако имам филм кој е поделен на 2 видеа (едното продолжение на другото), дали можам да ги составам за да имаат едно видео со целата содржина?

  1.    татиз dijo

   Не, тоа е друга тема! Треба да го направите тоа со видео едитор. Ова се користи за да се подели видео-датотека на многу делови, а потоа повторно да се приклучат на нив, но на пример, нема да биде можно да се репродуцираат сите делови на видеото одделно, бидејќи тие нема да имаат заглавие, целото видео ќе се репродуцира само еднаш придружи се повторно. Ако не разбирате, прашајте повторно.

   1.    Рурик Макео Поасот dijo

    Ох! Ви благодарам многу за појаснувањето

 2.   Стариот Linuxero dijo

  Бидете внимателни со редоследот на мачката!

 3.   мдијазолетодо dijo

  Мислам дека не работи толку добро, бидејќи во зависност од форматот на видеото што го користите, самата датотека носи информации за времетраењето на видеото, како и други работи, па ако го користите овој метод за да споите две видеа, тоа е најверојатно Додадете ја содржината на втората датотека на првата на ниво на податоци, но кога ќе се обидете да ја репродуцирате датотеката, двете видеа нема да се репродуцираат по ред или ќе ви даде грешка во датотеката или ќе се репродуцира само првото, исто како да снимите цело видео и делови не можете да ги репродуцирате двата дела одделно.

  Поздрав.

 4.   Jaime dijo

  Како треба да продолжам да ги компресирам сите датотеки во директориумот во одделни датотеки? на пример, во папката 1 има датотека1 датотека2 и датотека3 и сакам сите освен индивидуално компресирана датотека1.7zip датотека2.7zip датотека3.7zip

 5.   јосвалдо dijo

  Работи за сликите.

 6.   јосвалдо dijo

  Дали може да има една корупција во овој процес и да го оштети датотеката?

 7.   Фред dijo

  Кога се обидувам да поделам датотека користејќи Сплит, таа ми кажува грешка во влез / излез

  Што можам да направам за да се реши тоа? 🙁