Riseup: Интересна веб -страница и движење за слободен софтвер

Riseup: Интересна веб -страница и движење за слободен софтвер

Riseup: Интересна веб -страница и движење за слободен софтвер

Од време на време, покрај вести или упатства за апликации, игри и системи, обично истражуваме корисни и интересни веб -страници што обично нудат бесплатни и достапни услуги, а тоа исто така активно придонесува за Движење за слободен софтверНа Така, денес, овој пост е посветен на веб -страницата наречена "Подигни".

"Подигни" во моментов е веб -страница која обезбедува алатки за комуникација преку Интернет за луѓе и групи кои работат во а слободарска општествена променаНа Покрај тоа, тие се проект насочен кон создаде демократски алтернативи y вежбајте самоуправување преку контрола на сопствените медиуми.

NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

Пред целосно да влезете во темата на "Подигни", вреди да се напомене дека, меѓу другите веб -страници или онлајн платформи интересна припадност кон слободни софтверски заедници или движења, веќе истражувавме некои други претходни Поврзани МислењаНа Затоа, веднаш ќе ги оставиме следните врски подолу, за да може доколку е потребно да се истражат по завршувањето на читањето на оваа сегашна публикација:

„НОГАФАМ: Тоа е страница што си тој направи да крене тупаница во воздух!, стави крај на овој технолошки суверенитет на неколкумина и поддржи поединци и локални компании да ја вратат контролата врз податоците што ги генерираат, да предложат многу решенија и алтернативи на Услуги / Софтвер за изработка нашиот поедноставен и поодржлив живот, социјално и економски." NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

Поврзана статија:
NoGAFAM: Интересна веб-страница и движење за слободен софтвер

Поврзана статија:
SUChat: Јавна децентрализирана услуга за инстант пораки
Поврзана статија:
PrivacyTools: Вредна и корисна веб-страница за приватност на Интернет
Поврзана статија:
Отворен колектив и анартист: интересни веб-страници за слободна и отворена култура
Поврзана статија:
Disroot: Бесплатна, приватна и безбедна платформа на онлајн услуги

Подигнување: Движење за слободен софтвер

Подигнување: Движење за слободен софтвер

Што е Riseup?

Според официјална веб-страница на наведениот проект и движење / колектив, тој е опишан како:

"Веб -страница која се обидува да обезбеди алатки за комуникација преку Интернет за луѓе и групи кои работат за слободарска општествена промена. Проект за создавање демократски алтернативи и остварување само-управување преку контрола на сопствените медиуми. Целта на нашата организација е создавање на слободно општество организирано според следниве принципи: Демократија, еднаквост, разновидност, безбедност, креативност, самоопределување, меѓузависност, правда, мир, екологија и економија."

Покрај тоа, нивните одржувачи додаваат дека:

"Riseup работи неуморно за да создаде основни технологии кои ги задоволуваат комуникациските потреби на луѓето и организациите кои работат за социјални промени. Кога добивате услуга од компанија која не ви наплаќа, најверојатно ќе добијат пари за интензивно да ве гледаат. Riseup, од друга страна, зависи од донациите на своите корисници, кои како и вие, веруваат во одржување на демократски алтернативи."

Придонес за слободен софтвер

"Подигни" објаснува дека преку неговата лабораторија, „Лаборатории за подигнување“, активно придонесува за Движење за слободен софтверНа Бидејќи, тоа го смета за дел од дигитално општо добро за употреба на сите нас.

Придонесите направени за слободен софтвер го вклучуваат следново:

 • Закрпи за безбедност и приватност: Вклучувајќи сопствени верзии на системи за евидентирање, пренос на пошта, веб -пошта и популарни алатки за веб -хостинг.
 • Рак: Веб -апликација со отворен код дизајнирана за социјални интеракции, групна соработка и виртуелна организација. Нашата цел е да создадеме комуникациски алатки кои се специјално прилагодени за да ги задоволат вашите основни потреби за организација.
 • Бекапница: Популарен сет на алатки што обезбедува централизиран начин за конфигурирање и закажување на разновидни резервни комунални услуги.
 • Мајмуни: Софтверска алатка која ви овозможува да ја користите веб -страницата за доверба на OpenPGP за да ги потврдите ssh конекциите. Покрај тоа, тоа е средина која ја користи мрежата на доверба OpenPGP за извршување PKI функции.
 • куклен: Создавање на различни модули на Кукла, која е моќна алатка за управување со конфигурација напишана во Руби, меѓу-платформа и отворена.
 • Гримоир Дебиан: Создавање упатства чекор-по-чекор и објавени на вашата веб-страница, со цел да им помогнете на другите организации да се борат со сложените технологии со отворен код, особено во основните движења и директна акција.
 • Debian GNU / Linux: Неколку членови на колективот Riseup се активни развивачи на Debian (единствената голема дистрибуција создадена не за профит).

повеќе информации

За повеќе информации за вашата проекти, услуги и придонеси за слободен софтвер посетете го следново линкНа И не заборавајте да ги поддржите со ширење и донирање, за да можат да продолжат да придонесуваат во корист на Слободен софтвер, Отворен код и ГНУ / Линукс.

И, конечно, ви препорачуваме да ја истражите оваа последна претходна публикација наречена «Децентрализирајте го Интернетот: Децентрализирани мрежи и автономни сервери»Каде што веќе споменавме "Подигни" и други слични проекти, во однос на Автономни или самоуправувачки сервери.

Резиме: Различни публикации

Краток преглед

Накратко, "Подигни" е интересна, корисна и алтернативна веб -страница поседување и позајмување одличен износ од бесплатни и достапни услуги, и тоа исто така активно придонесува за движењето Слободен софтверНа И затоа, може да се смета за одлична веб -страница, особено за оние од нас кои поддржуваат слободен софтвер, отворен код и ГНУ / Линукс.

Се надеваме дека оваа публикација ќе биде многу корисна за целото «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес за подобрување, раст и дифузија на екосистемот на апликации достапни за «GNU/Linux». И не престанувајте да ја споделувате со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки. Конечно, посетете ја нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.