Mozilla Firefox 70: подобрувања во темниот режим и ново лого

Firefox 70

Mozilla Firefox 69 е надвор. Новата верзија на веб-прелистувачот е подготвена и сега тимот за развој ќе се фокусира на нова верзија: Firefox 70. Таа ќе донесе многу нови одлики, нови функционалности, подобрувања на она што веќе може да се види во Firefox 69 и исто така ќе има и други промени што се однесуваат на очекуваниот Dark Mode и логото на овој софтвер. Без сомнение многу добра вест за оние од нас кои го користат овој прелистувач.

Firefox 69 продолжува да го одржува старото лого, но во новото лого на Firefox 70 ќе се ажурира на новата верзија на истиот. Accessе се види и во самиот прелистувач и во иконите за работната површина за пристап до овој софтвер. Дополнително, Mozilla вети подобрувања на корисничкиот интерфејс за Dark Mode. Со ова подобрување, тековниот интерфејс ќе се модернизира и ќе има вградена поддршка за сите веб-страници.

Затоа, ако користите Темен режим На вашиот оперативен систем, Firefox 70 исто така ќе ги прикаже сите страници вградени во овој режим. Willе најдете и други промени во графичкиот аспект, како што е новата лента со мени во која неговите компоненти се ажурирани и реорганизирани. На овој начин ќе имате побрз пристап до вашите сметки и услуги и поголема ефикасност за композиторот на компјутерите со MacOS, кои видоа дека перформансите се намалени на нивните машини поради тоа.

Тоа не се единствените промени, ќе имате промени во однос на интерпретаторот JavaScript што ќе имаат овозможено извршување на бајт-код и нови алатки за веб развивачи, како што е ревизор за тастатурата за пристапност, нов симулатор за недостаток на боја за WebRender и информативни икони за кабриолет CSS, итн. Веќе знаете дека оваа верзија се очекува за 22 октомври (Linux, MacOS и Windows), така што нема да биде премногу долго за да ја имате. Претходно можете да го пробате Бета ако сакате...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   неименуван dijo

  Колку грдо лого од Господ! претходниот е многу подобар!

 2.   Функција автоматски dijo

  Изгледот е секако важен и сите сакаме да слушаме новости за омилените апликации… но нешто се расипува кога фокусот на новото издание е на логото. Нешто не е во ред со сцената. Дали сум единствениот што го мисли ова?

 3.   Зонавип Десет dijo

  Мораме да ја замолиме Мозила да ја врати сината сфера, црвено-жолтата лисица и виолетовата сфера изгледа како запален натпревар, не ми се допаѓа нивното ново лого. Како што вели автоматски пилот, мислам дека неговото изненадување беше визуелно и не беше оперативно.