Разновидност: Корисен менаџер за тапети за GNU / Linux Distros

Разновидност: Корисен менаџер за тапети за GNU / Linux Distros

Разновидност: Корисен менаџер за тапети за GNU / Linux Distros

Минатиот понеделник разговаравме за Пивал, апликација што ја користиме генерираат палета на бои од доминантните бои на нашите позадина, кои потоа ги применуваме на нашите терминал, со цел да се подобри автоматска персонализација, боите на прикажаните знаци (фонтови). Затоа, денес ќе разговараме за Разновидност.

Различни е прекрасен Менаџер (Менаџер) на Тапети (Позадини). Кој меѓу многуте корисни карактеристики вклучува поддршка за бројни Десктоп околини (DE) y Извори на тапети, вклучувајќи локални датотеки и услуги на Интернет, како што се, Фликр, Валхавен, Unsplash, и други.

Pywal: Интересна алатка за прилагодување на нашите терминали

Pywal: Интересна алатка за прилагодување на нашите терминали

Како што е наведено погоре, неодамна разговаравме за Пивал и денес околу Различни, бидејќи, со овие 2 апликации заедно, секој може да постигне прекрасен автоматски и синхронизиран ефект на прилагодување помеѓу, боите на вашите тапети и профилот на боите на фонтовите на вашите терминали.

"Pywal е алатка која генерира палета на бои од доминантните бои на сликата. Потоа, нанесете ги боите ширум системот и во лет во сите ваши омилени претстави. Во моментов има 5 поддржани задни задни генерации на бои, од кои секоја обезбедува различна палета на бои за секоја слика. Најверојатно ќе најдете привлечна шема на бои. Pywal исто така поддржува однапред дефинирани теми и има повеќе од 250 вградени теми. Можете исто така да креирате свои датотеки со теми за споделување со други." Pywal: Интересна алатка за прилагодување на нашите терминали

Разновидност: Содржина

Разновидност: Менаџер за тапети (Позадини)

Што е разновидност?

Во моментов, Различни е опишан од неговиот развивач во своите официјална веб-страница, како што следи:

"Variety е менаџер за тапети со отворен извор (администратор) за Linux. Тоа е одлична апликација која вклучува одлични одлики, во мала големина и со лесен за употреба интерфејс. Разновидноста може да користи локални слики или автоматски да презема позадини од Unsplash и други извори на Интернет. Дополнително, ви овозможува да ги ротирате во редовен интервал и ви овозможува лесни начини за одделување на големи слики од несакана храна. Разновидноста исто така може да прикаже мудри и смешни цитати или убав дигитален часовник на вашата работна површина."

Тековна верзија

Денес, Различни оди за број на верзија 0.8.5, а меѓу функционалностите што ги има денес се следниве:

  • Кога е поддржана, Variety седи како икона за фиока за да овозможи лесна пауза и продолжување. Инаку, неговото влезно мени на работната површина обезбедува сличен пакет опции.
  • Вклучува низа ефекти на слика, како што се сликање масло и замаглување, како и опции за поставување на цитати и часовник во позадина.
  • Доаѓа со инсталери и поддршка за Arch Linux, Debian 9+, Fedora, OpenSUSE и Ubuntu 16.04+.

За повеќе информации за Различни можете да ја посетите нивната официјална веб-страница на GitHub.

Снимки на екранот

Еве неколку слики на екранот од Разновидност 0.8.5, веќе инсталиран преку складиште, со Менаџер на пакет АП, и од неговиот Интерфејс и од ефектите синхронизирани помеѓу Пивал и него:

Интерфејс за апликација

Разновидност: Слика од екранот 1

Разновидност: Слика од екранот 2

Разновидност: Слика од екранот 3

Разновидност: Слика од екранот 4

Разновидност: Слика од екранот 5

Разновидност: Слика од екранот 6

Разновидност: Слика од екранот 7

Разновидност + Пивал

Разновидност: Слика од екранот 8

Разновидност: Слика од екранот 9

Разновидност: Слика од екранот 10

Разновидност: Слика од екранот 11

Разновидност: Слика од екранот 12

Имајте на ум: За овој практичен пример за тоа како да се користи Разновидност + Пивал користевме како и обично, а Прилагодено респирирање de MX Linuxнаречен Чуда, така што образложената постапка ќе биде прилагодена на Десктоп околина (околина на работната површина - DE) наречен XFCE. Сепак, истиот ефект може да се прилагоди и постигне на кој било друг DE / WM, со мали промени.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Variety», одличен Менаџер (администратор) на тапети (тапети), што меѓу многуте корисни функции вклучува поддршка за бројни работни околини (DE) и извори на тапети, вклучувајќи локални датотеки и услуги на Интернет, како што се, Flickr, Wallhaven, Unsplash и повеќе; е од голем интерес и корисност, за целата «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

Засега, ако ви се допадна ова publicación, Не запирај споделете го со други, на вашите омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјални мрежи или системи за пораки, по можност бесплатни, отворени и / или побезбедни како Телеграма, Сигнал, Мастодон или друг од Федерален, по можност. И запомнете да ја посетите нашата почетна страница на «Од Линукс» за да истражите повеќе новости, како и да се придружите на нашиот официјален канал на Телеграма од DesdeLinux. Додека, за повеќе информации, можете да ја посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит, за пристап и читање на дигитални книги (PDF) на оваа тема или други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.