Различни позадини на секоја работна површина на KDE

Нешто во кое секогаш сакав да имам Gnome За време на годините што го користев, тоа беше детал за можноста да се стави а позадина различни на секоја работна површина, ова во KDE3.5 беше навистина лесно да се постигне. За жал, единствениот метод што го најдов беше едноставно заблуда за самите себе

Како и да е, веќе во KDE4 може да се постигне ... овде ќе видите како да го направите тоа, без потреба од комплицирани команди (никакви навистина), или тајни конфигурации или нешто слично

Како што можете да видите на сликата погоре, ова е примерок од она за што зборувам, тоа се моите четири (4) работни маси со тапет на секоја

1. Ајде да одиме во панелот за конфигурација и да избереме «Однесување на работниот простор":

 

2. Еднаш таму, даТреба само да ја обележиме опцијата «Различни графички компоненти за секоја работна површина":


3. И воила ... само треба да кликнеме на «Применуваат»За да ги зачувате промените, или едноставно да го затворите прозорецот, истиот систем ќе побара од вас да ги зачувате промените

Ова е сè. Сега само променете ја тапетата на работната површина, ќе видите како ова нема да влијае на остатокот од работната површина

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско dijo

  Па, многу ти благодарам KZKG ^ Gaara, тоа е многу едноставно и работи !!!, во моментов сум на федора 19 со KDE, и вистината работи доста добро, и како што велиш, јас исто така се обидов да го сторам тоа во gnome, вистината е дека KDE секој пат кога се подобрува се повеќе и повеќе, иако вистината, барем за мене, како добра околина на GTK 2 како XFCE или MATE, нема ништо.

 2.   аиорија dijo

  За некој што користи KDE како мене, ова не е ново, бидејќи авторот вели дека трае од 3.5

 3.   Гара_ПМ dijo

  Претпочитам позадините на работната површина да одат како презентации. Но, тоа е сепак друг начин за промена на сликите од време на време.

 4.   Anthony dijo

  Не можам да ја најдам таа функција во тековниот KDE 5. Дали ја знаете нејзината локација и дали работи со графички контроли?

 5.   Ersonерсон dijo

  Таа функција не ја наоѓам ниту во Плазма 5.

 6.   Ersonерсон dijo

  Не ја наоѓам таа функција ниту во ниту една Плазма 5.