Salut à Toi апликација и социјална мрежа за децентрализирана комуникација

cagou_chat_desktop

Салут -Тои (САБ) е мултифункционална апликација за комуникација и децентрализирана социјална мрежа Објавен под лиценцата за слободен софтвер AGPLv3 +. Користи XMPP, првично направен за размена на инстант пораки и разговор, беше развиена дополнителна функционалност што може да се користи за микроблогирање, блогирање, споделување датотеки, аудио и видео проследување и игри. Има фонтови на Atom и уредници на WYSIWYM и WYSIWYG.

Salut à Toi користи архитектура клиент-сервер. Клиентот се состои од позадински демон (кој може да се инсталира локално или на сервер) и еден од неколкуте фронтови.

Предните страни вклучуваат:

 • jp: интерфејс на командна линија
 • Cagou: интерфејс за десктоп компјутери и мобилни телефони
 • Либервија: веб-интерфејс
 • Primitivus: кориснички интерфејс заснован на текст.

Трет страни на предните страни вклучуваат:

 • Wix: GUI за работна површина базиран на WxWidgets (сега е застарен)
 • Bellaciao - GUI заснован на Qt (развој во мирување)
 • Sententia: интерфејс на Емакс (развојот во моментов е во застој)

Сега Salut à Toi е во својата верзија 0.7 и подготовката на оваа верзија се одвиваше во текот на три години и таа е првата верзија наречена „општа јавност“, употреблива од нетехничка јавност, дури и ако има уште подобрувања што треба да се направат на нивото на интерфејсот и »корисникот искуство ».

Главни нови карактеристики на верзијата 0.7

Во оваа верзија Cagou, интерфејсот за десктоп и мобилни уреди, доби некои ажурирања иако до одреден степен програмерите коментираат дека апликацијата сè уште страда од некои проблеми со бавноста, а понекогаш дури и се урна. Различни проблеми ќе бидат решени со пристаниште до Пајтон 3.

Шифрирање од крај до крај

Иако SàT успеа енкрипција од крај до крај неколку години преку ОТР, оваа верзија го гледа доаѓањето на «ОМЕМО», алгоритам кој ги надминува недостатоците на претходната (Овозможува особено испраќање на криптирани пораки офлајн или нивно прикажување на повеќе уреди).

OMEMO се спроведува само во едноставен разговор (на пр. „1: 1“, помеѓу две лица) во моментот, но следната верзија дефинитивно ќе види управување со криптирани разговори од крај до крај.

Сега исто така можете да креирате и управувате со настани (семејство, на пример), со класична листа на гости и типични одговори.

libervia_event

Фото албуми може да се креираат и споделуваат, специјализација за споделување датотеки. Креацијата сè уште не е достапна од графичките интерфејси, тоа е подобрување за брзо предвидување; консултантски услуги, од друга страна, се едноставни од Либервија (веб-интерфејсот).

Веб-рамка

Развојот на Либервија, веб-интерфејсот, доведе до тоа да стане веб-рамка. Причината за оваа еволуција е што е потребен многу флексибилен интерфејс, што го олеснува спроведувањето и тестирањето на нови идеи или карактеристики.

Целта е да се има природно децентрализирана и федеративна рамка (бидејќи се заснова на XMPP), што само се интегрира во екосистемот.

Со оваа рамка се развиени карактеристиките споменати погоре. Тие се организирани на „страници“ кои се лесни за употреба и можат да работат без JavaScript (кога е можно, што не е случај за дискусија преку Интернет). Благодарение на него работи новата официјална веб-страница каде што ќе најдете воведен материјал.

Видео конференција

Ingингл е веќе поставен, видео конференција е планирана подолго време. Не треба да биде премногу тешко да се имплементира за веб-интерфејсот (благодарение на WebRTC), но сигурно ќе бара повеќе работа на работната површина и на Андроид.

Подобрете го споделувањето датотеки

SàT веќе нуди напредно споделување на датотеки (повеќе од само испраќање датотека до серверот), вклучително и компонента на серверот. Сосема е можно развојот на настаните да продолжат во оваа насока.

Како да инсталирате Salut à Toi на Linux?

За да го инсталирате Salut à Toi во вашата дистрибуција, мора да ги следите упатствата што ги споделуваме подолу.

Само имајте поддршка за Flatpak на вашето дистрибуција за да инсталирате кој било од следните задни страни.

Кагу:

flatpak install --user https://salut-a-toi.org/flatpak/org.salutatoi.Cagou_dev.flatpakref

Примитивус:

flatpak install --user https://salut-a-toi.org/flatpak/org.salutatoi.Primitivus_dev.flatpakref

ЈП:

flatpak install --user https://salut-a-toi.org/flatpak/org.salutatoi.Jp_dev.flatpakref

Ако сакате да дознаете повеќе за тоа или да ги најдете врските за инсталација во андроид или други. Посетете го следнава врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Згоден dijo

  Уште еден ... Тоа е кошмарот на слободниот софтвер, 50 проекти кои служат за истата цел и сите остануваат полу-готови, полни со грешки, недостатоци и секогаш во трајна состојба пред-алфа, наместо еден два проекти 50 или 25 пати подобро од сите тие одделно и со доволно ниво на професионализам да се натпреваруваат лице в лице со големите решенија за комерцијални услуги. Ајде, не ја прекинувајте забавата. Ајде да видиме која е следната програма за месенџер или следниот музички плеер што нема да придонесе ништо за она што веќе постои и ќе умре од напуштање за неколку години ... Поделете и владејте, рекоа Латиноамериканците ...
  Но, тогаш грешката што огромното мнозинство на компјутерски „неписмени“ корисници што никој не може да ги преместува од прозорците, не им верува на слободниот софтвер, лежат производителите, кои ги користат нивните компјутери се Windows ... Секако, сигурно ...