Помага во забрзување на развојот на Крита

Krita, апликацијата за цртање со отворен извор, е одлична алатка за дигиталните уметници, со широк спектар на четки, HDR сликарство, филтри и многу повеќе алатки. Но, тие сепак сакаат да бидат подобри.

 

Krita

До кампањата има едвај 20 дена финансирање од групно финансирање започнато од Крита, за да го забрзаат нивниот развој, и тие веќе добија повеќе од 8.500 евра од 15.000 евра што ги бараа за да постигнат дванаесет од 19-те цели што сакаат да ги спроведат за Крита 2.9. Значи, ако ви се допаѓа ова шоу, сега е добро време да ги активирате.

Во друга насока, Рамон Миранда, одличен карикатурист, инаугурира нова серија упатства и трикови за Крита, која засега се состои од 4 видеа, ова е првото:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Џек dijo

  Продолжувам да работи Фотошоп во Вино. Тоа е многу попрофесионално

  1.    серфравирос dijo

   Колку што разбирам, Крита има друга цел од Фотошоп; Би било поточно ако кажете дека повеќе сакате Фотошоп отколку Гимп и дека ќе го напишете во објава за Гимп во која ќе наведете прецизни причини. Ништо да се види пријателе.

  2.    харв dijo

   Да, и многу позатворено.

 2.   Така е така dijo

  Никогаш не користете Крита само од една причина, KDE. Ми пречи што целосно зависи од KDE, немам машина што работи течно во таа средина.

  1.    харв dijo

   Ако доаѓа со скоро сите kde зад себе, тоа е заради тоа како некои памузи го пакуваат (дебијан, дали сте таму?) И како тие ја пакуваат критата. Тоа навистина нема толку многу зависности (kde-lib и уште неколку) .. Како и да е, во неколку верзии, со рамката KDE 5, сè уште ќе има помалку зависности и ќе има повеќе модуларност, повеќе нема имаат изговори.

   1.    Така е така dijo

    Со нетрпение го очекуваме тој ден

    1.    алексфрост dijo

     Се надевам дека xD сепак ме нервира што барате да инсталирате влезни работи од kde, бидејќи на крајот сакате само апликацијата, а не купиште ѓубре што ви ги ставаат апликациите на kde

 3.   Оскар dijo

  Колку одлична работа прават овие со Китра. Изгледа навистина добро

 4.   ферхметал dijo

  одлична програма.