Поправете го изгледот на Клементин на Ubuntu 14.04

Аудио плеерот Клементин има две забележителни грешки во Убунту 14.04: дека нејзината икона случајно исчезнува во горните панел индикатори на Unity и дека апликацијата изгледа како апликација за Виндоус 95, кога секогаш изгледаше како апликации на ГНОМЕ ГТК. Тука го објаснив решението за втората бубачка.

Климентин е развиен со употреба на библиотеките Qt, додека Unity се базира на GNOME и повеќето од неговите компоненти зависат од GTK +, вклучувајќи го и изгледот во неговите теми за работната површина. Она што треба да направите е да им кажете на апликациите Qt дека отсега мора да имаат стил, во овој случај ќе им кажеме да го користат стилот GTK +.

1. Ние ја инсталираме апликацијата Конфигурација на Qt. Кликни да испрати за инсталирање во Убунту

sudo apt-get install qt4-qtconfig

2. Извршете ја апликацијата за конфигурација Qt:

За да го направите ова, ние ја бараме апликацијата со тоа име меѓу инсталираните апликации или ја користиме оваа втора патека за извршување:

ALT + F2, и во прикажаниот дијалог пишуваме qtconfig-qt4 и притискаме ENTER.

3. Еднаш во прозорецот за апликација за конфигурација Qt ќе го направиме  трепки Изглед -> GUI стил -> Изберете стил на GUI, каде што ќе ја избереме опцијата GTK +, со тоа укажуваме дека апликациите Qt треба да изгледаат како GTK +.

Конфигурација Qt Подготвени, по овие едноставни чекори, Клементин ќе изгледа природно во Убунту.

Климентин-на-Убунту-14.04

Совршено

Сега можете да уживате Клементина со соодветен изглед, јас исто така разбирам дека и Linux и Clementine работат добро безжични слушалки, ова би била уште една точка во нејзина корист (додадена на нејзината не прекумерна потрошувачка во споредба со Амарок, итн.)

Fuente: луѓето


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јукитеру dijo

  Одличен трик со KZKG, мора да се каже дека тој работи не само со Clementine, туку и со која било QT апликација што изгледа ужасно затоа што се извршува во околина на GTK, како што се VLC, Caliber или K3b.

  1.    елиотим3000 dijo

   Па, дозволете ми да ви кажам дека овој проблем не е карактеристичен само за Ubuntu Trusty, но исто така и за Debian Jessie, така што исто така ќе мора да инсталирате QT4-qtconfig за да го поправите ефектот Windows 95 при отворање на QT апликации во средини GTK +.

 2.   корени и културата dijo

  Ви благодариме за информацијата. Дали некој знае дали е можно да се натера Google Earth да го добие истиот изглед како и другите апликации како да е мајчин јазик бидејќи потребни се други фонтови и друг изглед освен Qt или GTK. На здравје

 3.   елиотим3000 dijo

  Таа грешка е наследена од Debian Jessie (во мојот случај, морав да ја инсталирам затоа што Skype заедно со VLC ми го дадоа тој грд изглед на Windows 95).

 4.   Томас Дел Вале dijo

  Треба да се напомене прекрасен далечински управувач за Андроид. Тоа е одличен играч без сомнение.
  https://play.google.com/store/apps/details?id=de.qspool.clementineremote&hl=es_419

 5.   пандев92 dijo

  Колку е чудно, кога го пробав пред два месеци, ми изгледаше многу добро XD

 6.   Гијокс dijo

  дали некој знае како да ги смени иконите на климентин без да мора да ја инсталира алатката за конфигурација kde?

 7.   Николај Тасани dijo

  Одлично!!! Видов како го решава со уредување на секој фрлач кој се менува (на пример) Exec = minitube од Exec = env DESKTOP_SESSION = gnome minitube и работеше, но ова е многу подобро. Благодарам многу.