Поправи грешка во Apache2 "Не можам со сигурност да го утврдам целосно квалификуваното име на домен на серверот, користејќи 127.0.0.1 за име на сервер"

Понекогаш кога започнуваме или рестартираме Apache2 Ја добиваме следнава грешка во терминалот:

Не може со сигурност да се утврди целосно квалификуваното име на домен на серверот, користејќи 127.0.0.1 за ServerName

Што значи:

Точното име на домен за серверот не може да се утврди, 127.0.0.1 ќе се користи како име на сервер

За да го решиме, едноставно мора да ја извршиме следнава команда:

echo "ServerName localhost" >> /etc/apache2/conf.d/fqdn

Горенаведената команда мора да се изврши со административни привилегии, или со користење на сметката на корен или ставање на почетокот на командата sudo

Ова ќе биде доволно за да се реши проблемот, отсега натаму кога ќе го стартуваат или рестартираат Apache2 повеќе тие нема да ја покажуваат таа грешка.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   огноотпорен dijo

  Пријател, замислувам дека ова мора да биде во Дебијан, бидејќи во Убунту 13.04 и 13.10, веќе не постои, папката conf.d во apache2, поздрав

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Во случај да не постои, нема проблем со создавање

 2.   Лукас dijo

  Го имав проблемот, но сигурно го решив на некој друг начин, затоа што го немам тоа досие .. како и да е, благодарам, се борев многу како што се сеќавам!
  коментар: sudo не работи како што е предложено, треба да биде нешто од формата
  ехо „ServerName localhost“ | sudo tee /etc/apache2/conf.d/fqdn
  Јас го споменувам само затоа што тоа е вообичаена грешка, да се претпостави дека ставањето судо пред било што е исто како да се биде корен. Во овој случај, пренасочувањето на излезот се вреднува пред да влезе во игра судо, а обичниот корисник нема дозвола за запишување на таа локација

 3.   Andy dijo

  Имам едно прашање, дали има разлика помеѓу ова решение и ова друго?

  Создадете ја датотеката httpd.conf внатре / etc / apache2
  и напишете на таа датотека:
  Име на серверот localhost
  и потоа зачувај го.

  Дали двете решенија ја прават истата работа?

 4.   ХакКан dijo

  Претпочитањето судо на ppio-от на командата ќе го изврши само „ехо“ како корен, а запишувањето ќе пропадне.
  Мал трик за овие случаи со пренасочувања:
  sudo bash -c 'echo "ServerName localhost" >> /etc/apache2/conf.d/fqdn'
  🙂

  Честитки!

 5.   Едгардо dijo

  И зошто да не ја ставите директивата ServerName domain.name.com во датотеката /etc/apache2/apache.conf?

 6.   Мануел Дијаз dijo

  Ви благодарам многу…..!!!!
  Одлична информација, решив проблем и ме боли главоболка. Со ова решив ГРЕШКА ЗА ВНАТРЕШЕН СЕРВЕР што ми ја даде при стартување на систем во PHP5.

 7.   Маурисио Лопез dijo

  На Убунту 14.04:

  ехо „ServerName localhost“ | sudo tee /etc/apache2/conf-available/fqdn.conf
  sudo a2enconf fqdn

 8.   Жозе dijo

  И за freebsd со услугата "apache22"? 🙁

 9.   румени dijo

  Ја решив грешката, ви благодарам многу