Поставете неколку ефекти во KDE за да се покажете пред вашите пријатели

Една од најмоќните компоненти што ги има KDE SC е вашиот менаџер на прозорци, кој се вика KWin. Како и сè што е дел од KDE, Квин Може да биде конфигуриран до јадрото и по дифолт има многу опции за додавање на убави ефекти при интеракција со прозорците.

KWin исто така вклучува ефекти еднакви или слични на оние што се наоѓаат во Compiz или оние што ги има OS X, па затоа ќе ви покажам како да ги активирате, па дури и да инсталирате нов наречен Кул ефект, што прави кога ќе затвориме за да отвориме прозорец, тој се појавува и исчезнува непречено.

Наспроти тоа што многумина мислат, активирањето на ефектите KWin не го забавува KDE на кој било начин, барем не во мојот случај.

Активирање и инсталирање ефекти во KDE

Ефекти на KDE

Ефектите на KWin се наоѓаат во Мени »Системски преференции» Десктоп ефекти »Сите ефекти. Таму можеме да се активираме и деактивираме според нашите вкусови. Стандардно, нормално KDE веќе вклучува некои од овие активирани ефекти, но можеме да ги вклучиме / исклучиме за да ги прилагодиме според нашите вкусови.

Без понатамошно разочарување ви оставам видео каде покажувам како се прави тоа ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ченчо9000 dijo

  Kubuntu 15.04 е најдоброто нешто што го инсталирав на мојот компјутер засекогаш омаловажувам

 2.   Виктор dijo

  Ви благодарам многу за упатството, позадината е исто така одлична. Може ли да ја споделите?

  Ви благодариме.

 3.   елиотим3000 dijo

  Добри совети, @elav.

  ПД: Со овој студ во Лима, ве прави желба да одите во Куба. : v

 4.   леско dijo

  Која е пристаништето што го користите?

 5.   sieg84 dijo

  Па запомнете, имам многу без прилагодување на KDE