Поставете тема на курсорот во Xfce

Оние од нас кои сме корисници Xfce знаеме дека за да ја смениме темата на курсорот, треба само да одиме на Мени »Поставки» Глувче »Тема. 

Но, барем во мојот случај ова не е целосно ефективно, бидејќи во одредени и одредени апликации, не ја покажува правилно избраната тема. Како тогаш да ја направиме темата на курсорот иста за целиот систем?

Многу едноставно, она што го правиме е да создадеме во нашето / home фајлот .Постојанија и ја ставаме следнава линија во неа:

Xcursor.theme:Bluecurve-inverse-FC4

Каде Bluecurve-инверзна-FC4 е името на папката каде што се наоѓа темата на курсорот.

Тоа е, ако претпоставиме дека имаме тема курсорот наречена Адваита, што е во ons / .икони / Адваита o / usr / share / икони / Adwaita, тогаш линијата би изгледала вака:

Xcursor.theme:Adwaita

Ја рестартираме сесијата и воила!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   олексис dijo

  Добри совети, истото ми се случи и кога го прилагодив Xfce: Д. Не можев да ја најдам формата што ќе биде ист курсор за целиот систем. Се надевам дека е корисно за мене. На здравје!

 2.   Блажек dijo

  Благодарам за советот…

 3.   @Jlcmux dijo

  Веќе го направив ова неколку пати и не работи. Таа преминува од Стандардната тема во Темата што ја сменив.

  Јас веќе го сторив тоа во Xubuntu и тој работеше, но во Debian што сум сега не сака да работи. Имајќи предвид дека тоа е иста верзија на XFCE. (4.8) Чудно е 🙁

  Имате податоци за ова?

 4.   алдобелус dijo

  Здраво Јас го направив тоа што го зборуваш и во моментот нема проблем. Ви благодарам. Но, имам едно прашање што би сакал да знаете како да го решите, додека мислам дека ќе ги заокружиме вредните информации што ни ги дадовте. Дали постои начин да се намали големината на курсорот? Имам еден што навистина ми се допаѓа, но не можам да го направам помал. Во прозорецот каде што е регулирано не оди под 16 (претпоставувам пиксели) и за мене е огромен. Во празнењето на XFCE мора да кажам дека користам нетбук. Можеби затоа ми изгледа толку одлично! Го чекам вашиот коментар. Фала елав!

 5.   алдобелус dijo

  Иако се чини дека овој напис е напуштен, повторно ќе побарам помош, во случај некоја добротворна душа да се смилува на нас кои продолжуваме да страдаме од ваквото однесување. Овој трик не работи, оттогаш инсталирав неколку Xfce и проблемот опстојува. Ако некој успеал да го задржи курсорот стабилен во сите апликации, кажете му како.
  Честитки и благодарност.

 6.   Áулијан dijo

  Добро, го направив тоа што го рече, но ништо, курсорот во нормална состојба е стандарден, тој се менува само во друг курсор во други држави. Што може да се направи? Имам тестирање на дебијан.