Првите испораки на Librem 5 ќе пристигнат на крајот на месецот

Librem 5

По две одложувања на лансирањето на вашиот паметен телефон Librem 5, П.најава за уризам неодамна дека првите испораки ќе започнат на крајот на тековниот месец. Со ова, првично компанијата започнува со испораки на телефонот овој месец и ќе продолжи во серии.

Надвор од доцнењето на лансирањето што предизвика вознемиреност кај многу корисници, дизајнерите го позиционираат како ветување за целосна контрола на корисникот на нивниот паметен телефон. Проектот започнува од амбицијата на основачот на компанијата да ги заштити неговите телефонски комуникации со неговите деца.

Ова е веројатно една од причините зошто кампањата за собирање средства на Либрем 5 беше обележана со влегувањето на Пуризам во партнерство со компанија наречена Матрикс Партнерството резултираше во адаптација на децентрализиран и шифриран протокол за повици на Либрем 5, но СМС-пораките исто така ќе бидат шифрирани од крај до крај. Пуризмот рекламира и претходно конфигурирани VPN услуги.

„Распоредот на повторување започнува во септември 2019 година и„ Либрем 5 “ќе се испраќа во серии со зголемени имиња на кодови“, пишува компанијата.

Пуризмот постепено ги подели породувањата во четири серии, од кои секоја носи подобрувања во хардверот, дизајнот и софтверот во однос на оние што ќе им претходат.

„Contactе контактираме со секој клиент за да ја потврдиме нивната адреса за испорака, посакуваниот модем и напојување, како и пакетот за испорака со кој соработуваа и да им дадеме можност да се прицврстат со повторување“, додава тој.

Подолу се сериските периоди на испорака:

 • Аспен Лот: 24 септември 2019 година - 22 октомври 2019 година
 • Бреза: 29 октомври 2019 година - 26 ноември 2019 година
 • Костен многу: 3 декември 2019 година - 31 декември 2019 година
 • Догвуд многу: 7 јануари 2020 година - 31 март 2020 година
 • Евергрин многу: проценет период на испорака во вториот квартал на 2020 година
 • Ела многу: Проценет период на испорака во четвртиот квартал од 2020 година.

Од овој дел на лотите што да се одбележи е дека некои од потрошувачите ќе добијат алфа видови (или бета) на финалниот производ, во зависност од многуте што ќе ги изберат.

Но, оттогаш компанијата им нуди на потрошувачите можност да ја изберат својата серија и во принцип, секој потрошувач што сака да добие комплетен производ ќе избере Ела, може да се сфати како суптилен начин да се објави ново одложување на лансирањето на телефонот за четвртиот квартал од следната година.

Иако во ова момчињата на пуризмот тврдат дека:

Повеќето компании ги чуваат своите планови за лансирање и производи во тајност до лансирањето на масовно производство, за да можат да избегнат објавување на какви било назадувања или одложувања; Но, решивме да ги земеме нашата заедница и клиенти со нас за патувањето со Либрем 5 и ние сме биле транспарентни за нашиот напредок од самиот почеток. 

На страната на хардверот, потрошувачите знаат што да очекуваат за кратко време:

 • екран: 5.5 до 5.7 инчи
 • RAM меморија: 3 GB
 • четири-јадрен процесор iMX8M
 • Складирање: внатрешна меморија 32 GB eMMC
 • Безжично: 802.11abgn 2.4 Ghz / 5Ghz + Bluetooth 4
 • Основен модем Gemalto PLS8 3G / 4G со единечен SIM на заменлива плоча M.2
 • GPS приемник: TESEO LIF3
 • паметни картички во формат 2FF
 • исклучени прекинувачи: 3: WiFi, мобилен телефон, микрофон / камери (сите 3 ќе го оневозможат GPS)
 • надворешно складирање: екстензија за складирање на microSD
 • 9-осен акцелерометар IMU (жироскоп, акцелерометар, магнетометар)
 • предна камера: 8 MP
 • задна камера: 13 MP со блиц
 • USB C конектор посветен на полнење, функција на USB клиент, функција на USB-домаќин, напојување со наизменична струја
 • корисничка батерија што може да се замени - 3500 mAh
 • звук: звучник; 3.5 мм приклучок за слушалки.

До 31 јули, паметниот телефон „Либрем“ беше достапен за претпродажба по цена од 649 американски долари.

Сега со најава за објавување на првите ратиОние кои се заинтересирани да добијат тим треба да платат 699 УСД (50 УСД повеќе, релативно трошоците само се зголемуваат помалку од првичните 10%).

Според мислењето на набversудувачите, цената на уредот е исто така еден од факторите за кои можеби не е потребен.

Доколку сакате да дознаете повеќе за објавата, како и спецификациите што ќе ги има секоја серија, можете да го посетите следниот линк.

Fuente: https://puri.sm


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.