Пребарувајте ги најголемите директориуми или датотеки на вашиот хард диск со пронаоѓање

Дали некогаш сте сакале да знаете која папка или датотека е најголема на вашиот хард диск?

Командата најдете Одлично е, ни овозможува да правиме многу работи (веќе разговаравме за некои од нив овде), еве ви донесувам друга употреба.

Следната команда ќе го пребара целиот HDD и ќе ни каже кои се 10-те најголеми датотеки или папки на компјутерот:

sudo find / -printf '%s %p\n'| sort -nr | head -10

Ако сакате да ја знаете не само најголемата 10, туку 20-та или нешто слично, само заменете ги последните 10 за посакуваната.

Како што реков претходно, ова ќе брои и папки и датотеки, ако сакате само да ги земете предвид папки би било да додадете -тип d (d = директориум):

sudo find / -type d -printf '%s %p\n'| sort -nr | head -10

Напротив и сакаат да го видат само евиденција и нема папки би биле -тип f (f = датотека):

sudo find / -type f -printf '%s %p\n'| sort -nr | head -10

Ако сакате да го наведете типот на датотека, тоа е, само земете го предвид .mp4, само додадете -име "* .mp4":

sudo find / -iname "*.mp4" -printf '%s %p\n'| sort -nr | head -10

Во мојот случај, најголемите датотеки што ги имам се виртуелните HDD-дискови на моите виртуелни сервери KVM+ Qemu, потоа фудбалско видео (презентација на Герет Бејл со Реал Мадрид) и други работи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   борисадријан dijo

  Само она што го барав за да знам каде зафаќам повеќе простор во мојот корен и на тој начин ќе можам да го ослободам.

  Ви благодариме.

 2.   Едуардо dijo

  Многу добра статија, многу корисна. Ви благодарам многу… Патем, Хала Мадрид !! хехехе

  1.    ФИКСОКОН dijo

   Јас се придружувам на мадридската група тука
   Пред извесно време инсталирав centos 6.5 minimal и ја имав оваа грешка и ја решив со уредување на името / etc / host, бидејќи името на домаќинот што го имав напишано во конфигурацијата на мрежната картичка не беше препознаено од apache

 3.   3 dijo

  Ако има нешто што ми се допаѓа кај „Од Linux“, тоа е дека овие накит секогаш се појавуваат за конзолата што ги прави нашите животи помеѓу нулите и оние поподносливите. Благодарам многу КЗКГ ^ Гаара!

 4.   вокер dijo

  Sweе се заколнам дека прочитав алтернатива на овој блог, дека откако ја открив не можам да живеам без неа:

  нцду

  Тоа е интерактивна команда што не доаѓа стандардно (мора да ја инсталирате од вашиот дистрибутивен пакет), но е неверојатно корисна. Ги подредува датотеките според големината, покажувајќи ви лента или процент од просторот што го зафаќаат на партицијата. Еве слика од екранот преземена од Интернет http://www.heitorlessa.com/wp-content/uploads/2013/04/NCDU-1.9-Disk-stats.png

 5.   видагну dijo

  Може да се направи и со командата du.
  Ова е да ги пронајдете папките

  $ du -Sh | сортирај -rh | глава -n 15

  И оваа да ги најде најголемите датотеки.

  $ најдете. -тип f -exec du -Sh {} + | сортирај -rh | глава -n 15

  $ најдете. -тип f -exec du -Sh {} + | сортирај -rh | глава -n 15

 6.   hup80 dijo

  И, кое е објаснувањето за секоја опција?

 7.   Луис Гаго Касас dijo

  Многу добра статија ми беше од голема помош.
  Ви благодарам многу што го споделивте.

 8.   Рожелио Рејес dijo

  Може ли некој да ми помогне? Ми треба команда што бара во директориумот за сите .txt датотеки што се поголеми од 0 бајти и ги преместува во друг директориум, досега го најдов само ова:

  најдете -тип f-големина + 1b -exec mv /home/oradev/new/*.txt / home / oradev / move \;

  но преместете ги сите датотеки без оглед на нивната големина.

 9.   јак dijo

  Ви благодариме за командата!

  Тој го користеше во други прилики, но само во режимот „Скрипт киди“ ... заради брзањето и слично.

  И иако find е најчесто користена команда (-име, –exec), јас не бев во можност добро да го разгледам целиот прирачник.

  Веќе ја сфатив бруталната моќ што ја има оваа величествена алатка ... но сега ја гледам повнимателно и повеќе и се восхитувам.

  Тука го имате на шпански:
  http://es.tldp.org/Paginas-manual/man-pages-es-extra-0.8a/man1/find.1.html

  Кучка е што аргументите не се поинтуитивни ... Или ги знаете, затоа што сте ги научиле, или да пребарувате инте или во маж кога нема повеќе ... оти.

  Уште еднаш благодарам и благодарам како и секогаш на ГНУ!

  Едно прашање ... само од curубопитност:

  Кога ќе го ставите аргументот „printf“ да најдете ...
  Дали find ја користи системската команда printf или се спроведува printf во рамките на find?

  Ова го велам, бидејќи printf е команда имплементирана во системот засекогаш, но која јас лично никогаш не сум морал да ја користам ... барем директно.

  Честитки!

  jac

 10.   дувен dijo

  може ли да ми кажеш како да извршам sudo find / -type f -printf '% s% p \ n' | сортирање -нр | глава -10
  избегнување на некои правци?

  Имам на пример:
  / dev / sda2 19G 16G 2.8G 85% /
  udev 10M 0 10M 0% / dev
  tmpfs 3.2G 329M 2.9G 11% / рок
  tmpfs 7.9G 153M 7.8G 2% / dev / shm
  tmpfs 5.0M 0 5.0M 0% / трчање / заклучување
  tmpfs 7.9G 0 7.9G 0% / sys / fs / cgroup
  / dev / sda1 453M 37M 389M 9% / багажник
  / dev / drbd3 477M 2.3M 445M 1% / var / lib / nfs
  / dev / drbd1 1.9T 821G 1005G 45% / nfs / дома
  / dev / drbd2 2.9T 960G 1.8T 36% / nfs / хомеархив
  / dev / drbd0 962G 426G 488G 47% / nfs / базен

  и при извршување најдете / -тип f -printf '% s% p \ n' | сортирање -нр | глава -10
  Добивам датотеки од / nfs /
  Би сакал да го игнорирам тоа