Пред-врска (или како да направите подигнување на KDE за 3 секунди)

Пред-врска е програма чијашто корисност е да ги направи програмите побрзо отворени. Иако објаснувањето за тоа како би било, вреди да се добие целосен напис, на груб начин можеме да кажеме дека му кажува на бинарното каде да бара прво динамички библиотеки што треба да ги вчита.

Така, да замислиме дека имаме бинарна група што зависи од библиотеката QtCore, откако ќе извршиме пред-врска на неа, таа прво ќе пребарува во просторот одреден со пред-врската, а во случај да не го најде (ажурирање, на пример), ќе го бара на традиционален начин.

Пред-врската работи на кој било систем што одговара на POSIX, како што се GNU / linux или BSD-уредите.

Како да се примени пред-врска

Оптимизирање на системот со претходна врска е прилично едноставно, можеме да оптимизираме бинарна употреба (како root):

prelink binario

Но, за да се оптимизира целиот систем, ние мора да извршиме:

prelink -amvR

Willе видите вакво нешто:

Пред-врска

Пред-врска

Еве детално објаснување на значењето на параметрите:

 • а: еднакво - сите, го прави да се однесува на целиот систем
 • m: еквивалентно на - конзерва-меморија, објаснувањето за тоа како работи е сложено, но заштедува простор
 • v: еквивалентно на –verbose, тоа ни овозможува да знаеме кои се претходно поврзаните библиотеки
 • О: Еквивалентно на сума, зголемете ја безбедноста со тоа што ќе направите вредност случајна. Не ги знам деталите за неговото работење
Терминалот е Јакуаке, во случај некој да биде заинтересиран.

Откажување однапред-врска (одврзување) на бинарен

prelink  -u

Целиот систем:

prelink -au

Многу дистрибуции како Ubuntu нудат cron што периодично ги поврзува претходно сите бинарни системи ако е инсталирана пред-врската
Пред-врската може да предизвика проблеми во неколку комерцијални бинари, така што тие обично се прескокнуваат стандардно. Како и да е, проверете дали вашата датотека /etc/prelink.conf ги содржи овие редови:
# Skype -b / usr / lib32 / skype / skype -b / usr / lib / skype / skype # приклучок за Flash Player -b /usr/lib/mozilla/plugins/libflashplayer.so # NVIDIA -b / usr / lib / libGL .so * -b /usr/lib32/libGL.so* -b //usr/lib/libOpenCL.so* -b //usr/lib32/libOpenCL.so* -b / usr / lib32 / vdpau / -b / usr / lib / vdpau / -b /usr/lib/xorg/modules/drivers/nvidia_drv.so -b /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so* -b / usr / lib / libnvidia- * - b / usr / lib32 / libnvidia- * # Катализатор -b / usr / lib / libati * -b / usr / lib / fglrx * -b / usr / lib / libAMDXvBA * -b /usr/lib/libGL.so* - b / usr / lib / libfglrx * -b /usr/lib/xorg/modules/dri/fglrx_dri.so -b /usr/lib/xorg/modules/drivers/fglrx_drv.so -b / usr / lib / xorg / модули / extensions / fglrx / -b /usr/lib/xorg/modules/linux/libfglrxdrm.so -b /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so

Оптимизирајте го KDE

Она што е ветено е долг. Ако веќе претходно го поврзавте вашиот систем, веројатно не забележавте никаква разлика во времето на вчитување на KDE. Ова е затоа што KDE служи како алатка наречена kdeinit за вчитување на сите потребни библиотеки. За да избегнеме користење на оваа алатка, мора да го известиме KDE дека е претходно поврзана. За да го направите ова, ние (како root) мора да создадеме датотека со променлива:

nano /etc/profile.d/kde-prelink.sh

Во која ја залепиме следнава линија

export KDE_IS_PRELINKED=1

И ние му даваме соодветни дозволи (не сакаме да додадеме некој непослушен rm-rf /)

chmod 755 /etc/profile.d/kde-prelink.sh

И, ако не ми верувате, еве видео на кое се активира KDE на мојот систем:

[спецификации] Детали за системот:
 • HDD на 7200 вртежи во минута
 • Gentoo
 • XFS
 • Ksplash е оневозможен (причина за црниот екран на видеото
[/ спецификации]

Крон и пред-врска

Ако користите систем како Archlinux, каде што ажурирањата се многу чести, може да биде интересно да додадете cron што работи со претходна врска секој ден.

Така, ја отвораме датотеката cron со нано (како корен):

nano /etc/cron.daily/prelink

И ние го залепиме следново:

#! / корпа за отпадоци / баш
[[-x / usr / bin / prelink]] &&
/ usr / bin / prelink -амР &> / dev / null

Потоа, ние му ги даваме соодветните дозволи (веќе споменав дека никој не сака некој да додаде малициозен код):
chmod 755 /etc/cron.daily/prelink

Добра навика кога читате статија е да истражувате што точно работи во сценариото. Добра навика кога го пишувате е да објасните за што служи. Тука дефект

 1. Првата линија се користи за да му се каже на системот што е bash скрипта и локацијата на толкувачот.
 2. Вториот го прави bash извршувањето на под-лушпа во режим на дебагирање, не знам зошто, но се препорачува, може да се елиминира без ризик. && значи дека кога командата ќе заврши, извршете го следново.
 3. Извршете пред-врска со веќе објаснети неколку параметри, &> / dev / null го пренасочува секој излез на / dev / null, односно го отфрла

Врски од интерес


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

27 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иван Бара dijo

  Со „штрајкот“ што му го дадовте на [ENTER], малите џуџиња од кои компјутерот се исплаши и започна да работи со двојна брзина од порано, велите користете PRELINK, но вашиот систем е заснован на терор ... хахаха!

  Поздрав и Одличен пост

  Фала што Сподели.

  1.    патник dijo

   Хм, со бучавата што ја прави, не би бил изненаден ако има рудник на мојот XD компјутер.

  2.    насилник dijo

   Епска шега, вистина е дека бил желен да влезе, хехе.

 2.   Шеоси dijo

  Би сакал да коментирам дека пред некое време го упатив ова како резултат, и можев да видам дека разликите беа скоро нула (мислам дека користете тестови и потопете ги битките на firefox и nautilus).
  Ако има заинтересирани, ќе ја објавам датотеката (не ја објавив во моментот за мрзеливост).

  1.    патник dijo

   Хм, не може да се види дека сите датотеки се подобруваат, но во најмала рака, системот има тенденција да се подигне побрзо.

 3.   ден dijo

  Имаше време кога го користев e4rat и го подобруваше стартувањето за неколку секунди, бидејќи е hdd започнува пребрзо од тоа што го гледам, моментално имам мал ssd со kaos и во xfs и кога го видов времето на стартување не можев да поверувам.
  http://i.imgur.com/ds6WqIT.png

  1.    Aоао dijo

   Барам да ја знам темата за работната површина што ја користите и поставената икона (во добри вибрации)

   1.    патник dijo

    Се колнам дека темата е хелиум.

   2.    ден dijo

    Темата и иконите во плазмата се нарекуваат Динамо и Следниот тенок прозорец.
    http://sta.sh/02ful04ags1
    http://hombremaledicto.deviantart.com/art/Dynamo-Plasma-beta-473014317
    http://kde-look.org/content/show.php?content=164722

    Извинете на авторот на песната за исклучувањето

  2.    oseозе-прачка dijo

   Како се вика тој фрлач на апликации? 🙂

   1.    патник dijo

    Мислам дека е еден наречен едноставен фрлач на qml.

   2.    ден dijo

    Како што вели патникот, тоа е QML

   3.    oseозе-прачка dijo

    Грацијас

 4.   елиотим3000 dijo

  Многу добар совет, иако KDE прави чуда на Arch и Slackware (ги пробав и навистина се спектакуларни).

 5.   Azureus dijo

  Одлично ви благодарам многу. Го пробав на мојот Арх, направив општа претходна врска и морам да кажам дека подобрувањето е доста добро и се чувствувам многу пријатно

 6.   џебови dijo

  Не знам дали сум јас. но не забележувам никаква разлика и со systemd-анализата треба уште подолго да се започне ...

  1.    патник dijo

   Па, мора да има некој проблем во вашиот ОС, знаете, пред-врска и сè што е решено.

 7.   Бла бла бла dijo

  Колку што знам (од моето искуство), барем во Gentoo не треба да креирате нова датотека за да ја поминете вредноста на променливата KDE_IS_PRELINKED. Само декоментирајте ја линијата KDE_IS_PRELINKED = 1 во /etc/env.d/43kdepaths (не сум сигурен дали тоа е точната патека, бидејќи моментално ја немам својата машина).

  Секој пат кога KDE ќе се состави целосно, треба да ја прегледате таа датотека, бидејќи некои од пакетите што ги инсталира, ќе ја запишат датотеката што ја споменав.

  1.    патник dijo

   И веројатно е во многу дистрибуции. но правејќи го тоа како што го направив, гарантирам дека оваа конфигурација не е променета.

 8.   Статик dijo

  Одличен пост, честитки

  Предлагам да креирате упатство за инсталирање на Gentoo

  1.    патник dijo

   Keepе го имам предвид. Ви благодарам

 9.   Кристијанхд dijo

  многу добра алатка, иако не ми служи, затоа што имам: одвратно за KDE

 10.   Xavier dijo

  Дали делфинот ќе забрза? Отсекогаш се чинело дека е бавно да се започне

  1.    патник dijo

   Треба, не знам, секогаш го користам по дифолт. Јас користам gentoo, portage, ако открие дека е инсталиран пред-врската, тој автоматски ги превртува бинарите, така што, нема идеја.

 11.   Пепо dijo

  Интересно, благодарам!

  PD- Библиотека = Библиотека, а не библиотека 😉
  Па, работната површина се нарекува Plasma Desktop, а не KDE. Добро, застанувам xD

  1.    патник dijo

   Во компјутерски жаргон тоа е прифатен неуспех, на крајот на краиштата, јазиците се прагматични, особено во преводите.
   https://es.wikipedia.org/wiki/Librería_(desambiguación)

 12.   dtulf dijo

  добро Aboutе го тестирав во ArchLinux KDE (база, а не целосна DE) и ми дава „Грешка при зачувување“ /etc/cron.daily/ Грешка при зачувување ’/etc/cron.daily/prelink’: Датотеката или директориумот од пред-врската не постојат ’ : Датотеката или директориумот не постојат ». Немам инсталирано „cron“ и на вики [1] тие зборуваат за cronie, fcron и други варијанти. Што треба да инсталирам или да направам за да го завршам упатството?

  [1] https://wiki.archlinux.org/index.php/cron#Installation