Преземете торенти од удобноста на вашиот терминал со Aria2

La преземањето торент датотеки во Linux е тема што многу често се допира бидејќи има многу апликации за преземање на торент што се ослободуваат и постојано се ажурираат.

Иако Денес ќе видиме како да преземеме торент-датотека од удобноста на нашиот терминал, бидејќи една од најголемите предности на преземањето на торентите од терминалот е тоа што им овозможува на корисниците да преземаат датотеки на компјутери од далечина, па дури и преку локалната мрежа.

Преземањето податоци преку протоколот за торент има легитимна употреба, повеќето даватели на услуги на Интернет не го гледаат тоа на тој начин, но не можеме да игнорираме дека многу од дистрибуциите на Linux се преземаат преку ова средство.

Инсталација на Aria2

Постојат неколку пристојни клиенти за торент командна линија за Linux. Еден од најдобрите за употреба е Aria2.

Од ова може да се справи со врските со магнет за торент, датотеки со торент заедно со други видови преземања како FTP / SFTP, HTTP, Metalink и многу повеќе.

Инсталирањето на клиентот Aria2 е можно на повеќето дистрибуции на Linux доста лесно.

Во случај на оние кои се Корисници на Debian, Ubuntu, Linux Mint и кое било друго изведено дистрибуција на овој.

Треба да го знаат тоа апликацијата за преземање Aria2 е достапна за инсталација од складиштата dнивните дистрибуции. Значи, за нејзина инсталација, само отворете терминал и внесете ја следнава команда:

sudo apt install aria2

Додека за случајот со оние што се корисници на Арх Линукс, Манџаро, Антергос или која било друга дериват на Арх Линукс.

Aria2 можете да го најдете директно од складиштата Arch Linux и неговата инсталација може да се изврши со извршување на следнава команда во терминал:

sudo pacman -S aria2

За оние што се Корисници на Федора или кој било нејзин извод, клиентот за преземање Aria2 се наоѓа во главните извори на софтвер Федора, па затоа е прилично лесен за инсталирање.

За да го направат ова, тие само треба да отворат терминал и да напишат во него:

sudo dnf install aria2 -y

Конечно за сите верзии на OpenSUSE Инсталацијата Aria2 е достапна на корисниците од терминалот со:

sudo zypper install aria2

Како да преземете торент од терминалот?

Веќе со инсталирање на Aria2 на нашиот систем, можеме да започнеме да можеме да се справуваме со датотеки со торент со наведување на URL-то на врската за магнет или датотеката со torrent.

За да започнете преземање на кој било од овие два начини споменати, ќе мора да отвориме терминален прозорец и во него можеме да додадеме преземање на торентот на еден од следниве начини:

aria2c 'enlace magnet'

Додека ако имаат врска до торент-датотеката и не сакаат да ја преземат:

aria2c 'enlace--web-torrent'

Или локално

aria2c -T "/ruta/al/archivo.torrent"

Откако ќе заврши ова, ќе започне преземањето на датотеката.

Кога ќе заврши преземањето, треба само да ја притиснеме комбинацијата на копчиња „Ctrl + C“. Ако го притиснете, ќе заврши преземањето и ќе испечатите порака со која ве известуваме каде се наоѓаат преземените датотеки.

Преземете повеќе торенти одеднаш

Aria2 може да им овозможи на корисниците да преземаат многу торент-датотеки одеднаш. Ова може да се направи од датотека во која врските за торент се наоѓаат во форма на список.

touch ~/descarga

Со ехо командата, можеме да ги додадеме врските Torrent или Magnet во датотеката.

echo 'tu-enlace-magnet' >> ~/descarga

echo 'tu-enlace-torrent' >> ~/descarga

Или, од удобноста на вашата работна околина, создавате датотека и со уредникот за текст по ваш избор ги додавате врските на датотеките што ќе ги преземете.

Сега едноставно за да ги преземеме сите тие датотеки со Aria2, ќе ја извршиме следнава команда:

aria2c -i "/ruta/a/la/lista-de-enlaces

И не заборавајте да ја притиснете комбинацијата на копчиња "Ctrl + C" за да го запрете клиентот кога преземањата ќе завршат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роберто Бермехо dijo

  Јас сакам! Користев други клиенти за торент, но тие не ме убедија. Мислам дека ќе креирам скрипта што работи со cron толку често и ако најде .torrent каде што дефинира (што ќе биде директориум за внесување на мојот sftp што ќе можам да го испратам од мојот мобилен) ќе започне да се презема. Одамна го имав вака на мојата виндоус машина, но ќе ја имплементирам на мојата малина Бери

  Ви благодариме за статијата! 🙂