Претворете го вашиот GNU / Linux во оперативен систем погоден за дигитално рударство

Претворете го вашиот GNU / Linux во оперативен систем погоден за дигитално рударство

Претворете го вашиот GNU / Linux во оперативен систем погоден за дигитално рударство

Во ова, мое второ објавување на месецот, ви донесувам публикација за тоа кој минимален препорачан пакет треба да има свој систем GNU / Linux, за да го оптимизира и да може да го посвети на дигиталното рударство, со други зборови, за генерирање на криптовалути (криптовалути).

Подолу ќе ги детализираме командните команди со некои пакети кои, во зависност од Дистрибуцијата и верзијата на вашиот сопствен оперативен систем GNU / Linux, можеби не се исти, така што ќе мора да ги пронајдете и промените имињата на оние што се потребни:

Пакети за извршување на оптимизации за да се добие оперативен систем за дигитално рударство

Оптимизирајте го јадрото:

root @ машина: / директориум / поддиректориум # sudo apt инсталирај изградба-основни Linux-заглавија - $ (uname -r) dkms

Управувајте со компресирани датотеки:

root @ host: / директориум / поддиректориум # sudo apt install arj bzip2 lhasa lzip p7zip p7zip-full p7zip-rar rar unace unrar unrar unrar zip unzip xz-utils zip zoo

Прилагодете го хардверот за опрема:

root @ computer: / директориум / поддиректориум # sudo apt install acpi acpitool acpi-support fancontrol hardinfo hwdata hwinfo ibus ibus-m17n inxi irqbalance iucode-tool лаптоп-детектира linux-firmware lm-сензори lshw lsscsi паметни известувачи smartmontools
root @ host: / директориум / поддиректориум # sudo apt install intel-microcode # Само за процесори INTEL
root @ машина: / директориум / поддиректориум # sudo apt install amd64-microcode # Само за AMD процесори

Потоа извршете ги командните команди:

корен @ домаќин: / директориум / поддиректориум # открие sudo сензори

И притиснете ENTER во сите опции.

Потоа извршете ја командната команда:

root @ host: / директориум / поддиректориум # sudo chmod u + s / usr / sbin / hddtemp

Тестирајте како корисник команда hddtemp:

root @ host: / директориум / поддиректориум # sudo hddtemp / dev / sda

Пакети за управување со видео картички:

Забелешка: Инсталирајте само во десктоп компјутери со неинтегрирана видео картичка AGP / PCI / PCI EXPRESS или мобилни компјутери (лаптопи) кои претставуваат видео проблеми или недостатоци:

Картички Nvidia:

root @ host: / директориум / поддиректориум # sudo apt install linux-headers-`uname -r` xorg-server-source
root @ машина: / директориум / поддиректориум # sudo apt инсталирај nvidia-kernel-common nvidia-kernel-dkms nvidia-xconfig nvidia-settings nvidia-detect nvidia-smi nvidia-поддршка

Потоа извршете ја командната команда:

root @ host: / директориум / поддиректориум # sudo nvidia-xconfig

Рестартирајте го Системот и тестирајте го резултатот.

AMD картички:

root @ машина: / директориум / поддиректориум # sudo apt install fglrx-двигател fglrx-контрола

Рестартирајте го Системот и тестирајте го резултатот.

ИНТЕЛ картички:

root @ машина: / директориум / поддиректориум # sudo apt install intel-gpu-tools i965-va-двигател

Рестартирајте го Системот и тестирајте го резултатот.

Белешка: Ако во инсталирајте ги комерцијалните видео пакети и не започнувајте со графичко опкружувањеИли, можете да го решите проблемот со бришење на содржината на датотеката /итн/x11/xorg.conf и рестартирање.

Пакети за управување со апликации базирани на PYTHON:

sudo apt инсталирај python-pip python-psutil python-извртени

Пакети за управување со апликации базирани на QT5:

sudo apt инсталирај qt5-стандардно qt5-qmake qtbase5-dev-алатки qttools5-dev-алатки libqt5websockets5

И во зависност од дистрибуцијата и верзијата на вашиот оперативен систем:

sudo apt инсталирај libqt5core5

Или овој друг:

sudo apt инсталирај libqt5core5a

Пакети за управување со програми за рудари со криптовалути (рудари) и паричници:

sudo apt install autoconf automake autotools-dev build-basic byobu g ++ gcc gcc-6 g ++ - 6 git git-core libboost-dev libboost-all-dev libcrypto ++ - dev libcurl3 libdb-dev libdb ++ - dev libevent-dev libgmp-dev libgmp dev libhwloc-dev libjansson-dev libmicrohttpd-dev libminiupnpc-dev libncurses3-dev libprotobuf-dev libqrencode-dev libqt5gui5 libqtcore5 libqt4dbus5 libstdc ++ 5 libssl-dev libusb-6-1.0-dev libludol-open olvolto evolto-free dev openssl pkg-конфигурација протобуф-компајлер qrencode qttools0-dev qttools5-dev-алатки

И овие библиотеки:

sudo apt install libdb ++ - dev libdb5.3 ++ libdb5.3 ++ - dev

Или овие други:

sudo apt install libdb ++ - dev libdb4.8 ++

Забелешка: За 4.8 библиотеки можете да инсталирате Складишта за биткоин достапно со инсталирање на PPA: биткоин / биткоин

sudo add-apt-repository ppa: bitcoin / bitcoin sudo apt-get update sudo apt-get install -y libdb4.8-dev libdb4.8 ++ - dev

o Преземете ги од:

http://ppa.launchpad.net/bitcoin/bitcoin/ubuntu/pool/main/d/db4.8/

Можеби ќе треба и Ubuntu и некои Distros базирани на Ubuntu инсталирајте библиотеки libboost не одговара на нејзината верзија, библиотеки како што се: «libboost-датотечен систем1.58.0«,«libboost-program-options1.58.0«,«libboost-систем1.58.0»Y«libboost-thread1.58.0»Тоа се типични за Ubuntu 16.04 (Xenial). Тие мора да се преземат и инсталираат со наредбата за команда: "Судо dpkg -i libboost * .деб".

И во други случаи, може да биде потребна инсталација на пакетите "cmake" или "libcurl4" и "libcurl4-openssl-dev"., кои бараат деинсталирање на библиотеката „Libcurl3“ и оние апликации што го користат. Друг корисен пакет за задачи за дигитално рударство преку терминал (конзола) е «Екран». Инсталирајте го ако сметате дека е потребно.

По ова можете да завршите со извршување на следново команди за одржување и оптимизација на целиот оперативен систем:

root @ host: / директориум / поддиректориум # sudo apt ажурирање; sudo update-apt-xapian-index; безбедно-надградување на способноста на судо; sudo apt install -f; sudo dpkg - конфигурирај -a; sudo apt - скршена инсталација на фикс
root @ host: / директориум / поддиректориум # sudo localepurge; ажурирање-груб за судо; sudo update-grub2; судо способност чиста; авто-чиста способност на судо; sudo apt-get автоматско поместување; sudo apt автоматско поместување; sudo apt чистка; sudo apt отстрани
root @ машина: / директориум / поддиректориум # sudo rm -f /var/log/*.old /var/log/*.gz / var / log / apt / * / var / log / auth * / var / log / daemon * / var / log / debug * / var / log / dmesg * / var / log / dpkg * / var / log / kern * / var / log / пораки * / var / log / syslog * / var / log / user * / var / log / Xorg *
root @ host: / директориум / поддиректориум # sudo update-initramfs -u

Сега можете продолжете со инсталирање и / или водење на секој рударски софтвер и дигитален паричник по ваш избор!

MinerOS / MilagrOS: Оперативен систем за дигитално рударство

Се надевам на овие мали совети водете ги во рамките на нивната сопствена дистрибуција и верзија, така што тие можат да го оптимизираат и прилагодат на рударството со дигитални криптовалути. И во случај да не сакате да ги правите овие и други оптимизации, преземете ја Оперативен систем GNU / Linux MilagrOS, порано повикан Рудари од нејзината официјална веб-страница, со кликнување тука: Проект за тик-так | Distros.

MinerOS / MilagrOS: Оперативен систем за дигитално рударство


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   IoулиоСао dijo

  Со ризик да изгледате како трол. Ние ја полниме планетата доволно со толку многу индустрија и толку многу емисии на СО2 за да произведеме енергија за бесконечност на нештата, но ја наплаќаме врз основа на наоѓање броеви што решаваат проблем и кои можат да земат свеж ветер кога ќе ме осамне квантниот компјутер се чини апсурдно. Ова не треба да се охрабрува.

  1.    мвр1981 dijo

   Трол колега ... Потполно се согласувам со тебе, иако постои малку позната алтернатива и не знам дали е толку одржлива. https://www.gridcoin.us/

   1.    Инж. Хозе Алберт dijo

    Ако има многу добри работи (шифри за научни и хуманитарни цели) во некои криптовалути. Легендата вели дека многу од криптографските кодови што ги дешифрираат рударите и за кои добиваат награди со криптовалути треба да ја хранат идната вештачка интелигенција (АИ) во развој преку дистрибуирани компјутери на глобално ниво.

    хахаха

    1.    Анонимен dijo

     Муахахаха ... тоа би било кул макијавелистички.

  2.    Инж. Хозе Алберт dijo

   Вие сте апсолутно во право, но човештвото е вродено „како што е“ и затоа, нема да се промени затоа што спротивното е подобра алтернатива за преживување, затоа дигиталното рударство е тука за да остане додека нешто друго не ја поттикне новата мода во системот ! И јас само ги олеснувам работите, т.е. да научат оние кои користат ГНУ / Линукс.

 2.   Кра dijo

  !!! WTF¡¡
  За рударите на ASIC (имам Antminer s9), треба само да ја инсталирате најновата стабилна верзија на Debian, без работна површина и пакет cgminer и тоа е тоа.

  За паричник користам јадро на Биткоин (Bitcoin-qt) кое има можност да управувам со него од конзолата (CLI).

  За рудникот со графички процесор не ја знам постапката.

  Добар напис.

  1.    Инж. Хозе Алберт dijo

   Ви благодарам! Па, овој напис е повеќе за оние кои веќе имаат свој GNU / Linux на нивниот компјутер и сакаат да започнат со рударство и треба да го адаптираат нивниот тековен оперативен систем.

 3.   Мигел dijo

  Што е рударство? Знам дека создава крипто валута, но во едноставни термини како тоа го прави тоа?

  1.    Инж. Хозе Алберт dijo

   Се надевам дека овој напис ги разјаснува вашите сомнежи: https://www.oroyfinanzas.com/2015/02/que-mineria-bitcoin-por-que-necesaria/

 4.   Мелвин dijo

  Благодарам Алберт, што продолжи да нè води.

  1.    Инж. Хозе Алберт dijo

   Нема на што! Задоволство е да се дружам и демократизирам пристапот до знаење и техничка експертиза!

 5.   Габриел Симон dijo

  Колку долго можете да заработите нешто од биткоин? Како што разбирам, до денес, веќе не е профитабилно да имате рудари, бидејќи она што се заработува за една година не е ни цена на малина.

  1.    Инж. Хозе Алберт dijo

   Сигурно дека не дава многу ако купите компјутер и го стопите рударството. Но, можете да научите и да не бидете надвор од бранот на технолошки финансии, и ако направите неколку фракции на крипто и трговија, можете да освоите многу или да изгубите сè! 🙂

 6.   сркдос dijo

  Сè во првиот коментар, иако има смисла, е сомнително, она што луѓето не го знаат е дека веќе постојат моќни алтернативи, па дури и помалку скапи со подобри резултати; но, и зошто ова не е соопштено ..

  Одговорот е краток: тој е исклучително сложен. Минимално потребно знаење што луѓето го немаат и јас зборувам за заедничкиот именител, а тоа се луѓето што сакаат да остварат профит; не сака да има. Причина зошто постојат овие типови едноставни водичи, ASIC и други уреди што се во фази на тестирање (методи засновани на машинско учење и други технологии за интелигенција).

  Овој дел е за Габриел, кој прашува за профитабилноста:

  Габриел, ова е малку незгодно да се одговори. Зошто?

  Тоа зависи од фактори како што се електричната енергија, регулативата на вашата земја (зборувам во согласност со законите на мојата земја каде што има опрема да се плаќа данок) електрична енергија, трошоци за Интернет, одржување и валута што ќе ги одберете да ги искористите.

  Рударството Bitcoin зависи од моќта што ја имате, толку повеќе моќ, толку е поголема веројатноста да имате вистински придобивки. За да генерирате Bitcoin, индивидуално со свои машини, во основа ќе треба да вложите цена од еден за да го вратите тој Bitcoin, и се надевам дека ќе произведете уште еден. Зошто за ова? Бидејќи тешкотијата расте секој ден и секој ден бара поголема моќ. Сега, ако изберете друга валута, работите може да се разликуваат многу.

  Вие избирате миниран графички процесор. Иако. Можеби истото е инвестирано, резултатот е многу попрофитабилен, валутите како монеро (и неодамна беше и bytecoin) се консолидираат и се зголемуваат во вредност.

  Треба да имате познавање од повеќе области, технички, статистички и инвестициски (тргување) или, и ова е оној што го препорачувам, влезете во клубови за рударство, да, проверете во blockchain.info

  Па, накратко, мислам дека, и без страв да бидеме погрешни, наскоро нема да имаме можност да имаме пристап до Биткоин и многу криптовалути, освен ако не ги купиме.

  1.    Инж. Хозе Алберт dijo

   Одличен коментар.

   Поздрав Сркдос!

 7.   ернесто1303 dijo

  Како да ја стартувам таа програма што не можам да ја најдам никаде

 8.   Инж. Хозе Алберт dijo

  Ако мислите на MinerOS, ова е нејзината официјална веб-страница: https://proyectotictac.wordpress.com/mineros-un-gnu-linux-listo-para-minar/

 9.   Мансур dijo

  Убав блог сепак.

  Ако сакате да го направите вашиот блог попрофесионален, тогаш контактирајте ме на линкот подолу:

  https://www.fiverr.com/mansoorahmed330/create-a-professional-wordpress-website-for-you

 10.   Пакокакака dijo

  Оваа страница многу ми помогна, благодарение на што можам да го конфигурирам мојот vps Помош за Windows

 11.   Рабато Карфур dijo

  Леле
  многу интересна статија
  благодарение
  https://www.rabato.com/es/carrefour

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав Рабато! Ви благодариме за вашиот коментар

 12.   живот dijo

  ми ги допира топчињата количината на гомна рекламирање што ја има на мрежата