Прилагодете го вашето мени во LXDE, па дури и Xfce со LXMEd

Оние што ги користевме (или употреба) каква било дистрибуција со LXDE, знаеме дека за да го уредиме менито, мора рачно да ги „допираме“ датотеките во нив / usr / share / апликации / да се отстранат или додадат предмети на неа.

Па, вашите молитви се одговорени. Постои апликација наречена LXMEd (ака LXMenuEditor) напишано во Јава што ќе ја олесни оваа задача во LXDE па дури и работи со Xfce y Gnome.

Според веб-страницата на авторот, LXMEd во моментов работи без проблеми и е тестиран, во Lubuntu, Linux Mint, СуСе y Арх линукс. Можете да го преземете од овој линк. Неговиот интерфејс е многу едноставен и многу наликува на Алакарт, уредникот на менито Gnome.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тие се линк dijo

  Преземање и тестирање во Arch и како мени во приклучокот Adeskbar

 2.   Оскар dijo

  Во која дистрибуција го пробавте LXDE @elav, можете ли да ми дадете мислење за неговото работење и перформанси?

  1.    елав <° Linux dijo

   Јас ги тестирав на Debian и Ubuntu. Во првиот работи подобро отколку во вториот

   LXDE е малку понизок на работната површина, кога ќе се спореди со Gnome, KDE, па дури и Xfce, но тој многу добро ја извршува својата работа и е многу лесен. Најдобар начин да ја цените неговата употреба е да имате искуство сами.

   1.    Оскар dijo

    Фала на вашиот одговор, имам време да го пробам, ќе го симнам ISO-то на Debian и ќе го инсталирам, па ќе го коментирам резултатот.

 3.   Холмс dijo

  Здраво, би сакал да знам како можам да инсталирам во отворена употреба.
  vlw fwi, Холмс

  1.    елав <° Linux dijo

   Претпоставувам дека истото е инсталирано во сите други. Кога ја преземате датотеката и ја отпакувате, постои скрипта што мора да се изврши како root. Дали веќе го стори тоа?

   Со почит

 4.   Холмс dijo

  здраво Јас веќе инсталирав, само следете ги информациите!
  На здравје…
  vlw fwi, Холмс

  1.    елав <° Linux dijo

   Уживајте !! 😀

 5.   Холмс dijo

  благодарам елав <° Linux.
  На здравје ………
  vlw fwi, Холмс

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Со тоа „vlw fwi“ размислував неколку минути, сè додека не морав да го прашам Google JAJAJAJA !!!!
   Нешто ново што научив денес

 6.   Холмс dijo

  здраво, KZKG ^ Gaara… vlw fwi, на португалски јазик е „валеу отиде“ (благодарам, одам). добро, едно нешто што сте забележале во LXMEd е дека има работи во моето мени што ги нема во LXMEd.
  На здравје… ..
  vlw fwi, Холмс

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Да, прочитав дека тоа е фраза на португалски јазик што се користи многу во Бразил, тоа значи „благодарам“ додека читам, хаха не сакам да се сомневам ХАХА.

   Поздрав и благодарност до вас што застанавте и коментиравте.

 7.   артуро молина dijo

  Тоа е апликација на која наидов кога го инсталирав Lubuntu пред повеќе од 6 месеци, се чини дека е малку во функција, но што помага, нема начин да се одречам.

  Појаснувам дека не е инсталиран по дифолт.