Приспособување на Debian 12 и MX 23: Мое сопствено искуство

Приспособување на Debian 12 и MX 23: Мое сопствено искуство

Приспособување на Debian 12 и MX 23: Мое сопствено искуство

Како и во изминатите години, така и откако ќе помине разумно време од лансирањето на новата стабилна верзија на Дистрибуција на GNU / Linux, кој оваа година беше Debian 12, и неколку од соодветните GNU/Linux Distros базирани на него, како што се MX 23, antiX 23 меѓу многу други; Веќе ги направивме нашите соодветни упатства за тоа на кои пакети да се инсталираат Debian, MX, antiX и други слични.

Така, сега, и продолжувајќи со нашата традиционална низа на публикации, денес ќе се осврнеме упатство на тема персонализација, со креативен и практичен пример заснован на моето искуство, сега кога штотуку го деинсталирав MX 21 базиран на Debian 11, за да уживам во MX 23 базиран на Debian 12 што го прилагодувам. Верзија на MX Linux, која ја најдов многу стабилна, разноврсна и со одлични перформанси. И тоа како и обично, го користам за создавање на мојот нов (иден) личен и едукативен Respin за цели на учење за GNU/Linux наречен MilagrOS. Од кои, ќе можете да го видите извршеното прилагодување за да дознаете малку повеќе за прилагодувањето на Linux на работната околина XFCE.

XFCE: Како да ја прилагодите околината на работната површина на глушецот Линукс?

XFCE: Како да ја прилагодите околината на работната површина на глушецот Линукс?

Но, пред да започнете да ја читате оваа објава за тоа како да ја прилагодите работната околина на глувчето Linux (XFCE) „приспособување на Debian 12 и MX 23“, го препорачуваме претходна поврзана објава за подоцнежно читање:

XFCE: Како да ја прилагодите околината на работната површина на глушецот Линукс?
Поврзана статија:
XFCE: Како да ја прилагодите околината на работната површина на глушецот Линукс?

Приспособување на Debian 12 и MX 23 со помош на XFCE

Приспособување на Debian 12 и MX 23 со помош на XFCE

Моето лично искуство при прилагодување на Debian 12 и MX 23

Резултати од персонализација

Пред да започнете со детали како на прилагодувања и поставки за прилагодување се применува на мојот нов GNU/Linux MX 23 оперативен систем кој се базира на Debian 12, ќе ви го покажам резултатот од наведеното прилагодување на првите 8 слики. А ова се следните:

 • Новоотворениот оперативен систем Desktop

Моето лично искуство со прилагодување на Debian 12 и MX 23 - 1

 • Визуелизација на Neofetch без било каков вид на модификација веднаш до актуелниот htop.

Моето лично искуство со прилагодување на Debian 12 и MX 23 - 2

 • Мени со апликации.

Моето лично искуство со прилагодување на Debian 12 и MX 23 - 3

 • Технички податоци за користените SW/HW.

Моето лично искуство со прилагодување на Debian 12 и MX 23 - 4

 • Стартувачот на апликации на Ulauncher работи.

Моето лично искуство со прилагодување на Debian 12 и MX 23 - 5

 • Прикажување на сите инсталирани MX алатки, вклучувајќи ги и MX услугите и пакетите инсталирани од Корисникот.

Моето лично искуство со прилагодување на Debian 12 и MX 23 - 6

 • XFCE лебдечко мени

Моето лично искуство со прилагодување на Debian 12 и MX 23 - 7

Применети се прилагодувања и конфигурации

Сега имајќи јасна идеја за резултатот, ајде да истражуваме во него. какви промени направивме за да го добиете ова интересно и впечатливо прилагодување. А ова се следните:

Мени за изглед

Тука го инсталиравме и избравме Визуелна тема Sweet-Amber-Blue-Dark-v40, На Пакет со икони BeautyFolders, и избрав некои извори на Ubuntu.

Изглед: снимка од екранот 8

Изглед: снимка од екранот 9

Изглед: снимка од екранот 10

Изглед: снимка од екранот 11

Поставки на панелот на работната површина

Тука го сместивме нашиот панелот на работната површина хоризонтално и заклучен, со големина на ред од 32 пиксели.

Поставки на панелот на работната површина - Слика од екранот 12

Активирање на темниот режим и давајќи му како позадина целосна транспарентност (проѕирна солидна боја) со двојна непроѕирност (влез и излез) од 80%.

Поставки на панелот на работната површина - Слика од екранот 13

Додадовме на нашиот десктоп панел отстранети, додадени и приспособени следниве ставки:

Поставки на панелот на работната површина - Слика од екранот 14

За нашата позадина на работната површина создадовме a убава алузивна линукс слика наши прекрасен блог од од Linux.

Позадина на работната површина - Слика од екранот 15

И тогаш, го применивме следново поставки во делот Менија и икони од бирото.

Менија на работната површина - Слика од екранот 16

Икони на работната површина - Слика од екранот 17

Поставки за менаџер на прозорци

Во Мени за поставки на менаџерот на прозорци Ги направивме следните прилагодувања:

Поставки за менаџер на прозорци - Слика од екранот 18

Поставки за менаџер на прозорци - Слика од екранот 19

Поставки за менаџер на прозорци - Слика од екранот 20

Поставки за менаџер на прозорци - Слика од екранот 21

Поставки за менаџер на прозорци - Слика од екранот 22

Поставки за менаџер на прозорци - Слика од екранот 23

Имајте на ум: Ако имате компјутер со многу хардверски ресурси (CPU/RAM/HHDD) во овој дел прикажан на сликата погоре, можете да си играте со транспарентноста на прозорците за прекрасен ефект на транспарентност, со фокусирање на еден, а не на други, или со преместување на нив. Препорачувам да се обидете со 80% транспарентност.

Мени со виски

Конечно, ја применивме следнава конфигурација на користеното мени Whisker:

Мени Whisker - Слика од екранот 24

Мени Whisker - Слика од екранот 25

Мени Whisker - Слика од екранот 26

Мени Whisker - Слика од екранот 27

Мени Whisker - Слика од екранот 28

Доаѓајќи до тука, и готово вашите сопствени поставки и конфигурации на Debian 12 или MX 23, или друг сличен со XFCE, сигурни сме дека ќе имате создадено нешто многу оригинално и креативно, и за вас и за другите.

Упатство III: Дополнителни пакети за подобрување на Debian 12, MX 23 и повеќе
Поврзана статија:
Упатство III: Дополнителни пакети за подобрување на Debian 12, MX 23 и повеќе

Преглед: објава на банер 2021 година

Краток преглед

Накратко, се надеваме дека овој нов туторијал за тоа како да се приспособи на Linux Mouse Desktop Environment (XFCE) „приспособување на Debian 12 и MX 23“ Земајќи го како пример моето сопствено искуство применето за градење на мојот личен Respin MX може да биде корисно за многумина. Пред сè, до оние почетници и почетници корисници во GNU/Linux кои сакаат да дознаат повеќе за Уметноста на приспособувањето на Линукс базирано на Debian. И за да креирате свои Respines и за да ја покажете вашата креативност пред другите, во кој било даден ден или ден на прослава како што е петокот на десктоп Linux.

На крајот, запомнете посетете ја нашата «почетната страница» на шпански. Или, на кој било друг јазик (само со додавање 2 букви на крајот на нашата тековна URL адреса, на пример: ar, de, en, fr, ja, pt и ru, меѓу многу други) за да дознаете повеќе актуелна содржина. Исто така, можете да се придружите на нашиот официјален канал Телеграма да истражите повеќе вести, водичи и упатства. И, исто така, го има ова група да разговарате и да дознаете повеќе за која било ИТ тема опфатена овде.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.