Луцидор, програма за читање е-книги

Луцидор е програма за читање и управување со е-книги. Луцидор го поддржува форматот EPUB, и каталозите во формат OPDS.

Работи под GNU / Linux, Windows и Mac OS X.


Карактеристики на Луцидор

 • Прочитајте електронски книги EPUB.
 • Организирајте колекција е-книги во локална библиотека.
 • Тоа ви овозможува да пребарувате и преземате книги од Интернет, на пример, преку каталозите OPDS.
 • Можете да конвертирате веб-извори во е-книги.

Инсталирајте го Лусидор на Убунту

Прво, мора да го инсталирате овој пакет .deb. Ако сакате да го направите тоа од конзолата:

wget http://lucidor.org/lucidor/lucidor_0.9-1_all.deb

Инсталирањето е лесно како двоен клик на пакетот .deb. Од конзолата, можете да ја инсталирате вака:

судо дпкг -и луцидор_0.9-1_сите.дебScreenshot-Теми


Можете да преземете неколку теми за Луцидор од тука


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   онб dijo

  Ви благодарам многу за објавата. Многу корисно.