Екстензија за интегрирање на Pidgin во Gnome-Shell

Сите знаеме дека стандардниот клиент за курир во Gnome es емпатијата, така што интеграцијата со Школка од гном Одлично е да се поштеди, но истото не е случај со Pidgin тоа за мене е многу подобро.

За среќа, постои продолжување што ни овозможува да го поправиме ова, покрај тоа што ги имаме известувањата како и со емпатијата да може веднаш да одговори на секоја дојдовна порака.

Инсталација

Отвораме терминал и го ставаме следново:

$ wget -c https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/2012/02/Integracion_Pidgin.tar.gz
$ tar -xzvf Integracion_Pidgin.tar.gz
$ cd Integracion_Pidgin/gnome-shell/extensions
$ cp -R pidgin@gnome-shell-extensions.gnome.org/ ~/.local/share/gnome-shell/extensions/

Подоцна, ние рестартираме Гном-Шел. Ние ја притискаме комбинацијата Alt + F2, напишавме «Р» без наводници и даваме enter. Само треба да ја активираме наставката преку Алатка за gnome-tweak.

Резултатот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Компјутерски чувар dijo

  Одете напред, мојата намера не е да „тролам“, но, што придонесува за проширувањето што можеме да го најдеме во gnomeShell?

  Како вежба, се чини интересно, дали вклучува некое подобрување?

  1.    елав <° Linux dijo

   Искрено ако ти кажам дека те лажам, можеби е исто. Оној што ми рече, беше првиот што се обидов да го инсталирам, но поради некоја причина (одредени ограничувања од мојот интернет провајдер), страницата за проширувања на Gnome не ми дозволува да инсталирам директно.

   1.    Компјутерски чувар dijo

    Поттикнат од curубопитност го инсталирав и не ми создаде проблеми; Имајте на ум дека активирањето на екстензии од официјалната страница предизвикува проблеми со одредени прелистувачи.

    Компанија за поздрав и продолжува да објавува како и досега

    1.    елав <° Linux dijo

     Па, го сторив тоа од тековната верзија што ја имам на Firefox, но мислам дека е повеќе проблем за пристап. Благодарам компани, задоволство е како и секогаш да се има тука.

 2.   Еритрим dijo

  Само што ме натерав да се вратам на пиџин! Се надевам дека Циметот е официјално објавен за LMDE, ќе направам комплетно нова инсталација и се надевам дека сè ќе помине добро!

  1.    елав <° Linux dijo

   Кој јас? Ако не направам ништо ...

 3.   Неј dijo

  Благодарам, мило ми е што работеше на моето дистрибуција. XD
  Аааах, изгубив премногу време обидувајќи се да го оставам Гном 3 по мој вкус, сè е главоболка со гном-школка. Иако претпочитам OpenBox и Mate, сакам да продолжам со Цимет и Gnome 3. За да ги покажам ефектите на Gnu / Linux, никогаш не ми се допадна KDE, го инсталирав повторно, за да видам што враќа.

  Е се вратам на овој блог. Добар придонес